Nasza Loteria

Przewodnik Rowerowy po Pomorzu Zachodnim. Borne Sulinowo: miasto pełne historii [WIDEO]

Michał Borkowski
Michał Borkowski
Borne Sulinowo: miasto pełne historii
Borne Sulinowo: miasto pełne historii
Borne Sulinowo nie bez kozery nazywane jest leśnym miasteczkiem. Trudno o lepszą bazę wypadową do rowerowych wypraw dla miłośników natury i historii.

O Bornem Sulinowie nie można powiedzieć, że jest położone wśród lasów. To miasto po porostu znajduje się w środku lasu, jest jego integralną częścią. Doceni o każdy, komu zależy na bliskim kontakcie z nieskażoną przyrodą.

Miasto w granice Polski wróciło przed niespełna 30 laty, gdy opuścił je ostatni eszelon z żołnierzami rosyjskimi, którzy stacjonowali tu od końca wojny. Wcześniej pustkowie na peryferiach ówczesnej III Rzeszy zamieniono w wielki poligon i bazę wojskową. To tu swoją armię szykował do wojny Adolf Hitler, notabene dwukrotnie odwiedzając Gross Born, jak wówczas nazywano Borne. W środku lasu wybudowano koszary, magazyny, kasyna – słowem całą, ocalałą do dziś infrastrukturę militarną.

Nie ma drugiego takiego miasta w Polsce i jego burzliwe dzieje stały atutem turystycznym przyciągającym gości z kraju i zagranicy. Doroczny, sierpniowy zlot miłośników militarnych to największa tego typu impreza w Polsce i znak rozpoznawczy regionu.

Ale nie samą przeszłością Borne słynie i żyje. Paradoksalnie dekady izolacji od reszty kraj sprawiły, że przyroda zachowała tu swój dziki charakter. Ogromne wrzosowiska kłomińskie to unikat na skalę europejska.

Okolice przecina gęsta sieć szlaków i tras rowerowych, które zauroczą każdego fana dwóch kółek. Ostatnią nowością jest kilkanaście tras w całym powiecie wytyczonych z unijnym wsparciem przez Szczecinecką Lokalną Organizację Turystyczną w ramach projektu „Wkręć się w historię”. Wiodą one śladem pamiątek po umocnieniach Wału Pomorskiego, kolejnej atrakcji tych terenów. A na terenie gminy Borne Sulinowo są takie rarytasy fortyfikacyjne jak sieć bunkrów z grupą warowną Góra Śmiadowska i budowle hydrotechniczne na rzece Piławie na czele. Polecamy także wycieczkę do bliźniaczego Kłomina, dziś niestety miasta-widma czy dawnej składnicy głowic atomowych nieopodal Zalewów Nadarzyckich. Trafimy tam bez problemu dzięki tablicom z mapami.

Wszędzie tam dotrzemy trzymając się pięknie oznakowanych szlaków rowerowych – krótszych i dłuższych, bardziej wymagających i łatwiejszych. Okolice są piękne o każdej porze roku (zlot militarny ma i swoją zimową edycję) – jesienią słyną z grzybobrań, a wędkarze mają tu swój raj. Tak samo jak wodniacy, dla których tysiąchektarowe jezioro Pile w pierwszej klasie czystości jest jednym z niewielu tak dużych akwenów, gdzie można korzystać z łodzi motorowych.

Oczywiście na miejscu jest rozwinięta baza turystyczna z siecią ośrodków wypoczynkowych, pensjonatów i agroturystyki. Wszystkie wyróżnia kameralność i nastrój sielanki z dala od miejskiego zgiełku. – Przyjeżdżają od nas goście z całej Polski i Europy, ale atutem Bornego jest bliskość Wielkopolski, do nas mają 170 kilometrów z centrum Poznania, odległość akurat na weekendowy wypad – mówi Ryszard Kolanowski, właściciel Ośrodka Konferencyjno-Wypoczynkowego Marina w Bornem. To fantastycznie położony obiekt, nad samym brzegiem jeziora Pile, prowadzący m.in. restaurację w żeglarskim stylu i organizuje turnusy rekreacyjno – wypoczynkowe, spływy kajakowe, turnusy wędkarskie, grzybobranie, konferencje, szkolenia, przyjęcia, bankiety, wesela. Świetne miejsce na bazę wypadową na dłuższe i krótsze wycieczki rowerowe po okolicy.

Więcej informacji o tej i innych trasach rowerowych po okolicach Bornego Sulinowa oraz o innych atrakcjach jakie czekają tu na turystów znajdziecie w Szczecineckiej Lokalnej Organizacji Turystycznej, która mieści się przy ul. Piłsudskiego 3, tel. +48 536 924 998, e-mail: [email protected].

https://szlot.pl/szlaki-rowerowe/tr7/

od 16 lat
Wideo

DŁ - Remonty Doroty Szelągowskiej w Matce Polce w Łodzi

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.