Przewodnik rowerowy po Pomorzu Zachodnim. Rowerowa przygoda z historią w tle [wideo, zdjęcia]

Karolina Jaskólska
Karolina Jaskólska

Wideo

Zobacz galerię (8 zdjęć)
O wyjątkowości ścieżki rowerowej Pojezierzy Zachodnich decydują jej walory historyczne i przyrodnicze. Już sam jej początek jest wyjątkowy. Znajduje się bowiem na granicy polsko-niemieckiej przy moście w Siekierkach. Do tego prawie na całej trasie szlak został poprowadzony śladem starego nasypu kolejowego.

Chcąc przemierzyć Trasę Pojezierzy Zachodnich wyruszyć należy z malowniczo położonego miejsca - mostu w Siekierkach. Znajduje się on na pograniczu polsko-niemieckim i obecnie jest w przebudowie. Jednak nie przeszkadza to w czerpaniu radości z jazdy tą drogą. Okolica jest bowiem piękna i malownicza.

Most Siekierki – Neurüdnitz przerzucony jest przez Odrę i ma długość 785 metrów. Został zniszczony podczas II wojny światowej, później go odbudowano, obecnie trwają prace renowacyjne, które mają pomóc w tworzeniu idealnej ścieżki pieszo – rowerowej. Ciekawym punktem na trasie są ruiny młynów i kruszarni w okolicy Siekierek. Warto też zjechać ze ścieżki i odwiedzić Rejon Pamięci Narodowej w szczególności Siekierkowski Cmentarz Żołnierzy 1 Armii Wojska Polskiego w Starych Łysogórkach oraz Muzea Pamiątek Wojsk Inżynieryjnych 1. Armii Wojska Polskiego w Starych Łysogórkach oraz Gozdowicach. Kiedyś w budynku muzeum w Gozdowicach znajdowała się baza sztabu dowodzącego wojskami inżynieryjnymi.

Mimo że nadłożymy drogi, koniecznie warto jechać do Cedyni.

- To górzyste miasto z najbardziej ukośnym rynkiem w Polsce. Jest również najbardziej za zachód wysuniętym miastem w naszym kraju. Są tu wieża, grodzisko, wrzosowisko, Góra Czcibora z największą figurą orła - mówi Ryszard Matecki z Muzeum Regionalnego w Cedyni.

Autorami monumentalnej rzeźby wzbijającego się do lotu ptaka są wybitni polscy rzeźbiarze związani ze Szczecinem - Stanisław Biżek i Czesław Wronka. - Bez dwóch zdań warto tu przyjechać!- dodaje muzealnik. Legendarne miejsce średniowiecznej bitwy pod Cedynią to bowiem tylko jedna z atrakcji.

Będąc w okolicy można dojechać do najdalej wysuniętego na zachód punktu w Polsce. To tu słońce zachodzi najpóźniej, a atmosferę podkreśla przepiękne położenie i przyroda zasługująca na szczególną uwagę.

Pobliską atrakcją jest także prom w Gozdowicach. Dzięki niemu można przedostać się do naszych zachodnich sąsiadów, do Güstebieser. To zazwyczaj ciekawa propozycja dla rodzin z dziećmi i urozmaicenie rowerowej wycieczki. Zazwyczaj, bowiem w tym roku, prom niestety nie pływa.

Jadąc trasą rowerową dojeżdżamy do Morynia, położonego nad jeziorem Morzycko w Cedyńskim Parku krajobrazowym. Turyści chętnie odwiedzają miejscowość ze względu na czystą i zadbaną plażę, ruiny zamku z XIV wieku, XIII wieczny kościół, zabytkowe mury miejskie oraz Geopark „Kraina polodowcowa nad Odrą".

Ostatnia z wymienionych atrakcji to miejsce, w którym dorośli i dzieci znajdą coś dla siebie. Aleja Gwiazd Plejstocenu wchodzi w skład Promenady Wielkiego Raka. Wiedzie ona wzdłuż jeziora, a spotkamy na niej mamucicę Geosię, jej syna Morynka oraz ich przyjaciół: między innymi niedźwiedzia jaskiniowego i tygrysa szablozębnego. Oprócz naturalnej wielkości figur, mamy tu odciski łap oraz tablice informacyjne.

Kilka kilometrów od Morynia znajduje się wieś Mirowo, miejscowość polecana dla osób szukających wyciszenia i pragnących znaleźć miejsce dalekie od zgiełku miasta.

Można się również rozgościć na polu namiotowym Marigold. To punkt, który dla turystów stał się bazą wypadową w Karpaty Moryńskie, do Ostoi Cedyńskiej, nad jezioro Mętno, Morzycko bądź Jeleńskie.

W połowie drogi pomiędzy Siekierkami a Trzcińskiem-Zdrój ścieżka rowerowa dochodzi do stacji kolejowej Godków. Możemy z tego miejsca pojechać koleją w stronę Szczecina, jak i Kostrzyna. W samej wsi zaś obejrzeć kościół z XIII w.

Jadąc dalej mijamy Jelenino, którego największymi atrakcjami są plaża i jezioro. W kolejnej miejscowości – Brwicach warto zjechać z trasy do pomnika przyrody – największego, najgrubszego i najstarszego w Polsce mamutowca olbrzymiego.

Drogi turysto, zarówno samo miejsce, jak i cała trasa rowerowa, powinny być obowiązkowe na liście do odwiedzenia w najbliższym czasie. Zwłaszcza że całą trasę, wraz z licznymi atrakcjami, możesz odbyć w jeden dzień. Nie będziesz żałował wycieczki!

Więcej informacji o szlakach rowerowych na Pomorzu Zachodnim znajdziecie pod adresem www.rowery.wzp.pl.

Przewodnik rowerowy po Pomorzu Zachodnim. Rowerowa przygoda z historią w tle [wideo, zdjęcia]