MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Przewodnik Rowerowy po Pomorzu Zachodnim: Rowerowa wyprawa szlakiem szczecineckich bunkrów [WIDEO]

OPRAC.:
Michał Borkowski
Michał Borkowski
Rowerowa wyprawa szlakiem szczecineckich bunkrów
Rowerowa wyprawa szlakiem szczecineckich bunkrów
Szczecinek jest tylko miastem, które mijacie pędząc z Koszalina do Poznania, albo z Poznania nad morze? Musicie to zmienić — w ciągu ostatnich lat Szczecinek postawił na turystykę. I słusznie, bo turystycznych walorów tej gminie nie brakuje. Lasy, jeziora, rzeki, zabytki oraz ścieżki rowerowe to tylko niektóre z nich.

Przez Szczecinek i jego okolice biegnie 13 rowerowych szlaków. My na dobry początek wybraliśmy Szlak Bunkrów, czyli 31 kilometrów — niewymagających specjalnej kondycji — biegnących przez Szczecinek oraz malownicze tereny wokół dwóch jezior, oraz zahaczający oczywiście o bunkry, którym trasa zawdzięcza swoją nazwę.

Na co warto zwrócić uwagę na trasie? Punkt pierwszy to ratusz — to neogotycki budynek wybudowany w 1852 roku. Na wieży Ratusza znajduje się zegar z 1927 roku, wykonany przez firmę J.F. Weule z Bockenem. Interesujące są dwa dzwony zegarowe odlane w Szczecinku w 1801 roku przez J.M. Meyera i A.W. Schumachera, pochodzące z jeszcze wcześniejszego ratusza. Dzwony te fundowali zamożniejsi mieszkańcy Szczecinka (m.in. rektor gimnazjum Lenz), o czym świadczą inskrypcje na płaszczach dzwonów. W południowej ścianie Ratusza widnieje tabliczka upamiętniająca wiosenną powódź w 1888 roku. Obecnie Ratusz jest siedzibą władz miejskich. W 2013 roku połączone zostały z gmachem ratusza dwie wyremontowane, zabytkowe kamienice oraz zainstalowano zadaszenie nad dziedzińcem, umiejętnie łącząc nowoczesność konstrukcji poliuretanowej z zabytkową bryłą budynku.

Szlak biegnie przez Park Miejski założony w latach 1875-1903. Rozciąga się wzdłuż szczecineckiej części Jeziora Trzesiecko. W większości tereny te były zalane przez jezioro i osuszone w wyniku obniżenia poziomu jeziora w 1868 roku. Najstarsze fragmenty parku znajdują się w pobliżu Zamku. W okresie międzywojennym park nosił imię Warcisława IV – założyciela miasta. Park jest duży i rozciąga się wzdłuż całej długości miasta. Urzeka licznymi skwerami, rabatkami i alejami spacerowymi. Jest w nim około 2000 drzew liczących ponad 100 lat. Do najcenniejszych okazów należą 150-letnie dęby szypułkowe. Warto poświęcić mu trochę czasu.

Koniecznie powinniśmy zatrzymać się nad Trzecieckiem przy pomostach, tuż obok zamku i siedziby dyrekcji Lasów Państwowych i Centrum Edukacji Ekologicznej — jeśli dawno nie byliście w Szczecinku to miejsce na pewno was zaskoczy i zachwyci! Jak nam zdradził nasz przewodnik Mariusz Getka, prezes Szczecineckiej Lokalnej Organizacji Turystycznej, w tym miejscu bije serce miasta — tu odbywają się imprezy, koncerty, spotkania towarzyskie.

Objeżdżając rowerem Trzeciecko warto zrobić przystanek na pyszną rybę albo kawę przy Przystani Centrum — to jeden z kilku lokali na trasie naszej rowerowej wyprawy.

Ryby, a dokładniej łowiska, to jeden z powodów, dla których warto się wybrać do Szczecinka. Mariusz Getka opowiada, że od kilku lat Szczecinek stawia na wędkarską turystykę. I świetnie mu to wychodzi! Mają tu miejsca duże wędkarskie imprezy, gminę Szczecinek wybierają wędkarze z całej Polski, a czasem i ci zagraniczni. Wędkowanie to wasz pomysł na wypoczynek? Wiecie już gdzie jechać. Możecie zabrać rodziny — one też nudzić się nie będą.

Oczywiście jadąc tą trasa trafimy na bunkry, którym zawdzięcza swoją nazwę. Schrony zostały wybudowane w latach 1933-1936, znajdują się na zachód i północ od miasta. Wbrew nadziejom Niemców, nie zdołały one powstrzymać ofensywy wojsk radzieckich, które zajęły miasto i wkrótce potem opuszczoną linię umocnień w lutym 1945 roku. Żelbetowe schrony „bunkry” blokowały przesmyk między jeziorami Trzesiecko i Wielimie ( łącznie 25 obiektów).

Bunkier B-Werk, uchodzi za największą atrakcję w okolicy. Uzbrojony był w ciężkie karabiny maszynowe, a od strony wschodniej – w działko przeciwpancerne w pancernej kopule. W części podziemnej mieściły się w nim magazyny amunicyjne i żywnościowe oraz pomieszczenia dla załogi. Na drodze, w odległości ok. 100 m na wschód od bunkra, znajdował się ruchomy system zapór drogowych. Wszystkie wysadzone po zakończeniu działań wojennych. Schron B-Werk jest najlepiej zachowanym schronem z 11 tego typu obiektów na Wale Pomorskim. Obecnie działa w nim “Muzeum Wału Pomorskiego i II Wojny Światowej”. Odrestaurowanie B-Werku, czyli najpotężniejszych fortyfikacji, jakie budowano na Wale Pomorskim, zajęło grupie fanów historii i militariów około 3 lat i w 2012 roku Bunkier została oddany do zwiedzania. Zwiedzanie bunkra to świetna lekcja historii.

Oczywiście ta trasa to też kilometry w pięknym terenie - nad jeziorami, w lasach. Gorąco polecamy szlak - szczególnie rodzinom z dziećmi, bo jego przejechanie nie wymaga świetnej kondycji, a atrakcji jest tyle, że nie ma miejsca na nudę.

Więcej informacji o tej i innych trasach rowerowych po gminie Szczecinek oraz o innych atrakcjach jakie czekają tu na turystów znajdziecie w Szczecineckiej Lokalnej Organizacji Turystycznej, która mieści się przy ul. Piłsudskiego 3, tel. +48 536 924 998, e-mail: [email protected].

https://szlot.pl/szlaki-rowerowe/tr1/

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ślubowanie olimpijczyków - wywiad Przemysław Zamojski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gk24.pl Głos Koszaliński