Przewodnik Rowerowy po Pomorzu Zachodnim: Rowerowa wyprawa szlakiem szczecineckich bunkrów [WIDEO]

OPRAC.:
Michał Borkowski
Michał Borkowski
Rowerowa wyprawa szlakiem szczecineckich bunkrów
Rowerowa wyprawa szlakiem szczecineckich bunkrów
Szczecinek jest tylko miastem, które mijacie pędząc z Koszalina do Poznania, albo z Poznania nad morze? Musicie to zmienić — w ciągu ostatnich lat Szczecinek postawił na turystykę. I słusznie, bo turystycznych walorów tej gminie nie brakuje. Lasy, jeziora, rzeki, zabytki oraz ścieżki rowerowe to tylko niektóre z nich.

Przez Szczecinek i jego okolice biegnie 13 rowerowych szlaków. My na dobry początek wybraliśmy Szlak Bunkrów, czyli 31 kilometrów — niewymagających specjalnej kondycji — biegnących przez Szczecinek oraz malownicze tereny wokół dwóch jezior, oraz zahaczający oczywiście o bunkry, którym trasa zawdzięcza swoją nazwę.

Na co warto zwrócić uwagę na trasie? Punkt pierwszy to ratusz — to neogotycki budynek wybudowany w 1852 roku. Na wieży Ratusza znajduje się zegar z 1927 roku, wykonany przez firmę J.F. Weule z Bockenem. Interesujące są dwa dzwony zegarowe odlane w Szczecinku w 1801 roku przez J.M. Meyera i A.W. Schumachera, pochodzące z jeszcze wcześniejszego ratusza. Dzwony te fundowali zamożniejsi mieszkańcy Szczecinka (m.in. rektor gimnazjum Lenz), o czym świadczą inskrypcje na płaszczach dzwonów. W południowej ścianie Ratusza widnieje tabliczka upamiętniająca wiosenną powódź w 1888 roku. Obecnie Ratusz jest siedzibą władz miejskich. W 2013 roku połączone zostały z gmachem ratusza dwie wyremontowane, zabytkowe kamienice oraz zainstalowano zadaszenie nad dziedzińcem, umiejętnie łącząc nowoczesność konstrukcji poliuretanowej z zabytkową bryłą budynku.

Szlak biegnie przez Park Miejski założony w latach 1875-1903. Rozciąga się wzdłuż szczecineckiej części Jeziora Trzesiecko. W większości tereny te były zalane przez jezioro i osuszone w wyniku obniżenia poziomu jeziora w 1868 roku. Najstarsze fragmenty parku znajdują się w pobliżu Zamku. W okresie międzywojennym park nosił imię Warcisława IV – założyciela miasta. Park jest duży i rozciąga się wzdłuż całej długości miasta. Urzeka licznymi skwerami, rabatkami i alejami spacerowymi. Jest w nim około 2000 drzew liczących ponad 100 lat. Do najcenniejszych okazów należą 150-letnie dęby szypułkowe. Warto poświęcić mu trochę czasu.

Koniecznie powinniśmy zatrzymać się nad Trzecieckiem przy pomostach, tuż obok zamku i siedziby dyrekcji Lasów Państwowych i Centrum Edukacji Ekologicznej — jeśli dawno nie byliście w Szczecinku to miejsce na pewno was zaskoczy i zachwyci! Jak nam zdradził nasz przewodnik Mariusz Getka, prezes Szczecineckiej Lokalnej Organizacji Turystycznej, w tym miejscu bije serce miasta — tu odbywają się imprezy, koncerty, spotkania towarzyskie.

Objeżdżając rowerem Trzeciecko warto zrobić przystanek na pyszną rybę albo kawę przy Przystani Centrum — to jeden z kilku lokali na trasie naszej rowerowej wyprawy.

Ryby, a dokładniej łowiska, to jeden z powodów, dla których warto się wybrać do Szczecinka. Mariusz Getka opowiada, że od kilku lat Szczecinek stawia na wędkarską turystykę. I świetnie mu to wychodzi! Mają tu miejsca duże wędkarskie imprezy, gminę Szczecinek wybierają wędkarze z całej Polski, a czasem i ci zagraniczni. Wędkowanie to wasz pomysł na wypoczynek? Wiecie już gdzie jechać. Możecie zabrać rodziny — one też nudzić się nie będą.

Oczywiście jadąc tą trasa trafimy na bunkry, którym zawdzięcza swoją nazwę. Schrony zostały wybudowane w latach 1933-1936, znajdują się na zachód i północ od miasta. Wbrew nadziejom Niemców, nie zdołały one powstrzymać ofensywy wojsk radzieckich, które zajęły miasto i wkrótce potem opuszczoną linię umocnień w lutym 1945 roku. Żelbetowe schrony „bunkry” blokowały przesmyk między jeziorami Trzesiecko i Wielimie ( łącznie 25 obiektów).

Bunkier B-Werk, uchodzi za największą atrakcję w okolicy. Uzbrojony był w ciężkie karabiny maszynowe, a od strony wschodniej – w działko przeciwpancerne w pancernej kopule. W części podziemnej mieściły się w nim magazyny amunicyjne i żywnościowe oraz pomieszczenia dla załogi. Na drodze, w odległości ok. 100 m na wschód od bunkra, znajdował się ruchomy system zapór drogowych. Wszystkie wysadzone po zakończeniu działań wojennych. Schron B-Werk jest najlepiej zachowanym schronem z 11 tego typu obiektów na Wale Pomorskim. Obecnie działa w nim “Muzeum Wału Pomorskiego i II Wojny Światowej”. Odrestaurowanie B-Werku, czyli najpotężniejszych fortyfikacji, jakie budowano na Wale Pomorskim, zajęło grupie fanów historii i militariów około 3 lat i w 2012 roku Bunkier została oddany do zwiedzania. Zwiedzanie bunkra to świetna lekcja historii.

Oczywiście ta trasa to też kilometry w pięknym terenie - nad jeziorami, w lasach. Gorąco polecamy szlak - szczególnie rodzinom z dziećmi, bo jego przejechanie nie wymaga świetnej kondycji, a atrakcji jest tyle, że nie ma miejsca na nudę.

Więcej informacji o tej i innych trasach rowerowych po gminie Szczecinek oraz o innych atrakcjach jakie czekają tu na turystów znajdziecie w Szczecineckiej Lokalnej Organizacji Turystycznej, która mieści się przy ul. Piłsudskiego 3, tel. +48 536 924 998, e-mail: sekretariat@szlot.pl.

https://szlot.pl/szlaki-rowerowe/tr1/

iPolitycznie - Czy słowa Stefańczuka o Wołyniu to przełom?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gk24.pl Głos Koszaliński
Dodaj ogłoszenie