Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przewoźnik, jeśli kursuje regularnie, musi uwzględnić ulgi pasażerów

Joanna Krężelewska
Joanna Krężelewska
Kwestia ulgowych przejazdów uregulowana jest w ustawie z 20 czerwca 1994 r. o uprawnieniach do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego
Kwestia ulgowych przejazdów uregulowana jest w ustawie z 20 czerwca 1994 r. o uprawnieniach do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego archiwum polskapress
- Choć z powodu choroby przysługuje mi bilet ulgowy, już dwa razy kierowca odmówił mi jego sprzedaży. Czy wszystkich prywatnych przewoźników obowiązuje stosowanie ustawowych ulg czy są jakieś wyjątki? – pyta nasza czytelniczka. A my wyjaśniamy.

Nasza czytelniczka jest osobą niewidomą. – Choruję też na nowotwór. Codziennie dojeżdżam do Koszalina na chemioterapię. Trasę z Mścic do Koszalina pokonuję busem. Za bilet ulgowy płacę 21 groszy. Niestety, już dwukrotnie spotkała mnie przykra sytuacja – opisuje kobieta.

Choć porusza się z białą laską, nie każdy ma ochotę w drodze nad morze ustąpić jej miejsca. – Gdy bus był już pełny, kierowca kazał mi i innym osobom czekać na kolejny pojazd. Zapewnił, że zadzwonił do kolei i za kwadrans będzie na miejscy. Przyjechał autobus, również prywatnego przewoźnika. Kierowca kazał zapłacić za przejazd 5 złotych. Gdy powiedziałam, że przysługuje mi ulga, usłyszałam, że nie u niego. Czy to zgodne z przepisami? – pyta pasażerka. I dodaje: - Jestem w trudnej sytuacji i nie stać mnie na bilety w takiej cenie.

O wyjaśnienia poprośmy Krystynę Piwońską, Miejskiego Rzecznika Konsumentów. - Kwestia ulgowych przejazdów uregulowana jest w ustawie z 20 czerwca 1994 r. o uprawnieniach do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego. Ustawa ta odnosi się do "regularnych" przewozów osób - tłumaczy Krystyna Piwońska. - Zgodnie zaś z art. 4 pkt 7 ustawy o transporcie drogowym, przewóz „regularny” definiowany jest jako przewóz osób i ich bagażu w określonych odstępach czasu i określonymi trasami. Zatem, jeżeli ten drugi przewoźnik, zamawiany, gdy pierwszy nie mógł zabrać pasażerki z powodu braku miejsc, świadczy regularne przewozy osób na trasie, winien również stosować ustawowe ulgi. Zaznaczam, że ulgi nie obciążają przedsiębiorców, gdyż ich refundację uzyskują z Urzędu Marszałkowskiego.

Ponieważ konsumentka jest mieszkanką Mścic, zgodnie z właściwością miejscową jej sprawą może się zająć Powiatowy Rzecznik Konsumentów w Starostwie Powiatowym w Koszalinie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera