MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Przez dwa letnie miesiące w kościołach w regionie będzie rozbrzmiewać muzyka organowa

Joanna Krężelewska
Joanna Krężelewska
Koncert inauguracyjny odbędzie się w najbliższy piątek, 3 lipca, o godz. 19.15 w koszalińskiej katedrze.
Koncert inauguracyjny odbędzie się w najbliższy piątek, 3 lipca, o godz. 19.15 w koszalińskiej katedrze. materiały prasowe Filharmonii Koszalińskiej
31 koncertów, w tym 9 w koszalińskiej katedrze, 20 w świątyniach Pomorza Środkowego i – pierwszy raz w historii wydarzenia – 2 koncerty w świątyni w koszalińskim Jamnie. W piątkowy wieczór rozpocznie się 54. Międzynarodowy Festiwal Organowy.

- Pod względem starszeństwa Międzynarodowy Festiwal Organowy jest trzecim w Polsce - po festiwalach w Oliwie i Kamieniu Pomorskim. Jeśli weźmiemy pod uwagę liczbę koncertów, to największe tego typu wydarzenie w kraju – podkreśla Robert Wasilewski, dyrektor Filharmonii Koszalińskiej, która jest organizatorem 54. Międzynarodowego Festiwalu Organowego.

Koncert inauguracyjny odbędzie się w najbliższy piątek, 3 lipca, o godz. 19.15 w koszalińskiej katedrze. Koncertów będzie w niej dziewięć (w każdy wakacyjny piątek o 19.15), a bilety kosztują 18 i 15 zł.

– Festiwal organizujemy w reżimie sanitarnym i związanych jest z tym kilka zmian – wskazuje dyrektor Wasilewski. – Bilety będzie można kupić jedynie w kasie Filharmonii oraz przez Internet. Słuchaczy poprosimy o zakrycie ust i nosa na czas koncertu oraz o wypełnienie krótkich oświadczeń na temat stanu zdrowia. Na jeden koncert w kościele katedralnym będzie mogło wejść maksymalnie 150 osób.

3 lipca za katedralnymi organami zasiądzie Roman Perucki. Solistą będzie flecista Łukasz Długosz. Orkiestrę Filharmonii Koszalińskiej poprowadzi Jakub Chrenowicz.

Muzyki organowej będzie też można posłuchać w siedmiu kościołach w regionie: w Bobolicach, Darłowie, Mielnie, Ustroniu Morskim, Szczecinku, Sarbinowie, Tychowie i w jeszcze jednej koszalińskiej świątyni – kościele w Jamnie, gdzie (podobnie, jak w Tychowie) organy ostały wyremontowane. Wstęp na te koncerty będzie wolny, a najbliższe już we wtorek, 7 lipca, o godz. 20.20 w kościele w Sarbinowie oraz w środę, 8 lipca, w kościele p.w. św. Gertrudy w Darłowie (godz. 19.15).

- Festiwal ma w nazwie przymiotnik „międzynarodowy”. Niestety, w związku z epidemią wielu zagranicznych artystów nie będzie mogło przyjechać do Polski. Musieliśmy nieco zmienić pierwotne plany repertuarowe – wskazuje Bogdan Narloch, organista i dyrektor programowy Międzynarodowego Festiwalu Organowego.

– Usłyszymy fantastycznych wykonawców z Polski, a na tę chwilę zapowiedzieć możemy występ Daniela Zaretsky’ego, organisty z Rosji, ze Słowacji ma przyjechać Marek Vrabel, a z Francji Caline Malnoury.

W pierwszej części koncert wypełniać będzie muzyka organowa. – W drugiej urozmaicony zostanie różnymi gatunkami muzycznymi. Wystąpią dla państwa zespoły chóralne i kameralne, jak choćby bardzo ciekawa formacja, która łączy akordeon i wibrafon. Będzie jazz i muzyka orkiestrowa. Z pewnością każdy wybierze dla siebie coś ciekawego z najbogatszej oferty muzycznej dla Koszalina i regionu w ciągu lata – mówi Bogdan Narloch.

Największej i bardzo popularnej. W ubiegłym roku festiwalowych koncertów wysłuchała ośmiotysięczna publiczność.

W środę w Filharmonii Koszalińskiej pod szyldem “Muzyka zespołu Metallica symfonicznie” wystąpił SCREAM INC. Na koncert zaprosił Głos Koszaliński.Scream Inc. z Kijowa należy do najlepszych tribute bandów Metalliki na świecie. Zespół został założony w 2008 roku, a w jego skład wchodzą wokalista Max Rozkręt, perkusista Andrey Liuty oraz gitarzyści Mike Rubanov i Taras Karpenko. Utwory Metalliki muzycy zaczęli grać w przerwie od swoich koncertów. Z czasem zyskali tak duży rozgłos i uznanie fanów, że ich koncerty wyprzedawały się całkowicie, a covery prezentowane na YouTube biły rekordy popularności.<script async defer class="XlinkEmbedScript" data-width="640" data-height="360" data-url="//get.x-link.pl/ce6d800f-8c94-87d4-752c-1282aa0131c9,93e911ae-1370-db99-5863-2f4a1c4981f8,embed.html" type="application/javascript" src="//prodxnews1blob.blob.core.windows.net/cdn/js/xlink-i.js?v1"></script>

Koncert Metallica symfonicznie w Koszalinie [ZDJĘCIA, WIDEO]

Zobacz także Koncert Metallica symfonicznie w Filharmonii Koszalińskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo