Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przy drodze ekspresowej S6 powstanie Sianowski Obszar Gospodarczy

Joanna Krężelewska
Joanna Krężelewska
Teren przeznaczony pod inwestycje zlokalizowany jest po lewej stronie S6, jadąc do Sianowa od strony Słupska. Znajduje się przy węźle, który prowadzić będzie na obwodnicę Sianowa i Koszalina.
Teren przeznaczony pod inwestycje zlokalizowany jest po lewej stronie S6, jadąc do Sianowa od strony Słupska. Znajduje się przy węźle, który prowadzić będzie na obwodnicę Sianowa i Koszalina. Radek Koleśnik
Będzie to strefa ekonomiczna w nieco mniejszej skali. Miejsce dla inwestorów wymarzone. Lokalizacja w pobliżu Trawicy, między węzłem nowej drogi ekspresowej S6, a odcinkiem dawnej krajowej szóstki, jest bardzo atrakcyjna pod względem komunikacyjnym.

Zobacz także: Piotr Jedliński o przetargu na budowę wiaduktu w Koszalinie

Lokalne firmy, zarówno większe, jak i średnie oraz małe przedsiębiorstwa, funkcjonują dobrze. Problemem Sianowa od lat jest brak nowych inwestorów. Dlatego samorząd zdecydował stworzyć teren, który może być magnesem dla wielu branż.
– Niedawno uchwalony plan zagospodarowania przestrzennego przewiduje bardzo szerokie wykorzystanie tego terenu. Bazujemy na doświadczeniach wielu samorządów, a wskazują one na to, że wąskie podejście do działalności gospodarczej, konkretne wskazywanie jej gałęzi, może utrudnić współpracę z przyszłymi inwestorami – wskazuje Maciej Berlicki, burmistrz miasta i gminy Sianów. – Dowolność usług, produkcji, logistyki, tworzenia magazynów pozwoli nam się otworzyć na różne firmy.

Jedyne ograniczenia dotyczyć będą działalności uciążliwej. To oznacza, że w sąsiedztwie Sianowa na pewno nie powstaną wielkie fermy czy zakłady emitujące odory.

Tworzony Sianowski Obszar Gospodarczy ma nieco ponad 30 hektarów. To teren między drogą ekspresową S6, a dawną krajową szóstką w okolicy węzła drogowego i dawnej stacji paliw. W sąsiedztwie jest kolejna działka, dla której plan zagospodarowania przestrzennego również przewiduje prowadzenie działalności gospodarczej. Docelowo strefa może zajmować powierzchnię nawet 70 hektarów. – Chcemy jednak rozwijać ten projekt stopniowo. Nie ma sensu tworzenie wielkiej przestrzeni. Na początku będzie mniejsza, ale w pełni gotowa pod inwestycje – akcentuje burmistrz Berlicki.

Z Funduszu Inwestycji Lokalnych samorząd pozyskał 4,5 mln zł. Za te środki, wzmocnione jeszcze pieniędzmi z budżetu, obszar zostanie uzbrojony. Będzie woda, kanalizacja, powstaną drogi z płyt yomb. – Teren jest świetnie zlokalizowany, w regionie trudno o drugi taki, ale wiemy, że dziś lokalizacja to nie wszystko. Miejsce musi być gotowe, by inwestor po dopełnieniu formalności, mógł zacząć prace budowlane, a nie martwił się chociażby o media – mówi Maciej Berlicki.

Dlaczego działania nie prowadzone były wcześniej? – Dopóki nie było konkretnego projektu budowy drogi S6, nie mogliśmy zacząć prac nad zmianą studium i planu zagospodarowania przestrzennego. Kiedy przebieg trasy został ustalony, zaczęliśmy wprowadzać zmiany w lokalnym prawie i to też był proces, a nie jedna decyzja – odpowiada burmistrz Sianowa. – Z jednej strony chcieliśmy zaczekać na dalsze plany rozbudowy drogi ekspresowej, ale też zacząć zmiany w momencie, gdy możliwe stało się uzbrojenie terenu, gdy można było znaleźć źródła finansowania.

Obszar jest własnością skarbu państwa, a zarządza nim Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, bowiem wcześniej był to teren rolniczy. – Przygotujemy materiały promocyjne, wskazujące na zalety inwestowania w gminie Sianów. Przetargi organizować będzie KOWR – precyzuje Maciej Berlicki.

W przyszłym roku teren ma być już gotowy do prowadzenia przetargów i sprzedaży działek.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo