MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Przyjechał z Danii do Koszalina uregulować rachunki i utknął w kwarantannie w związku z zagrożeniem koronawirusem

Katarzyna Chybowska
Katarzyna Chybowska
O pomoc zwrócił się do nas Marcin Jagas, mieszkaniec Koszalina, który od lat pracuje w Danii. Postanowił skorzystać z ostatniej szansy przyjazdu do kraju, przed wprowadzeniem nowego prawa, obowiązkowej kwarantanny. Mimo to utknął w Polsce, może przez to stracić pracę.

– Od lat kursuje między Danią, gdzie pracuje jako spawacz, a Koszalinem, gdzie mieszkam — wyjaśnia Marcin Jagas. – Ponieważ pracuje tylko trzy dni, na resztę tygodnia zawsze przyjeżdżałem do Koszalina. W tym tygodniu postanowiłem skorzystać z ostatniej szansy, uregulowania rachunków w Koszalinie oraz zostawienia kluczy do mojego mieszkania siostrze. Mimo że granice przekroczyłem z 25 marca na 26 marca o godzinie 24, zostałem przez straż graniczną objęty kwarantanną.

Kwarantanna to 14 dni, w których czasie pan Marcin jak sam mówi, może stracić pracę, która jest jego jedynym źródłem dochodu.

– To nie tylko może sprawić, że stracę pracę. Nie wiem skąd wezmę pieniądze na ratę kredytu za mieszkanie, które mam w duńskim banku, to ponad 3 tys. złotych. Tam nikt nie mówi o zawieszeniu rat ze względy na koronawirusa – podkreśla czytelnik.

Marcin Jagas, sprawę próbował wyjaśnić w sanepidzie.

– To było odbijanie piłeczki od jednego oddziału w Koszalinie do drugiego w Szczecinie. W Szczecinie powiedziano mi, że to prawdopodobnie błąd na granicy, błąd, który może mnie dużo kosztować — zaznacza nasz rozmówca.

Nam nieoficjalnie również powiedziano w Sanepidzie, że prawdopodobnie jest to błąd, odesłano nas do Wydziału Kontroli w Urzędzie Wojewódzkim, ten z powrotem odesłała nas do Sanepidu oraz do Straży Granicznej.

Rzecznik straży granicznej jasno oświadczyła, że o błędzie niestety nie było mowy. - Do 26 marca zwolnione z kwarantanny były osoby mieszkające w Polsce lub w kraju sąsiednim, pracujące po drugiej stronie granicy, np. osoba mieszkająca w Niemczech, a pracująca w Polsce, lub osoba mieszkająca w Polsce pracująca w Czechach — wyjaśniła por. SG Agnieszka Golias, Rzecznik Prasowy Komendanta Głównego Straży Granicznej.

Kto może pomóc panu Marcinowi wrócić do Dani? Tu z pomocą również przyszła Straż Graniczna, która poinformowała nas, że z prośbą o skrócenie lub anulowanie kwarantanny, należy się zwrócić do oddziału Sanepidu, odpowiedniego dla naszego miejsca zamieszkania.

– Wysłałem prośbę do Sanepidu do Koszalina, jak i do Wydziału Kontroli w Szczecinie, czekam teraz na odpowiedz - mówi pan Marcin.

Koronawirus nie przestaje się rozprzestrzeniać, a wręcz zatacza coraz większe koło, obejmując nowe tereny. Do tej pory nie został opracowany lek zapobiegający zakażeniom. Nie odkryto także medykamentu (choć trwają intensywne badania), który mógłby skutecznie wyleczyć infekcję. W środę 11 marca WHO dotychczasową epidemię koronawirusa, nazwała pandemią! Trwa ona do dziś. Przedstawiamy zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) i Głównego Inspektoratu Sanitarnego (GIS), które koncentrują się na profilaktyce, czyli zapobieganiu zakażeniu koronawirusem. Poniższa galeria przedstawia 10 praktycznych porad, których przestrzeganie może uchronić Cię przed infekcją!

Jak uchronić się przed koronawirusem? Porady ekspertów

Koszalin w trudnym czasie zagrożenia koronawirusem [zdjęcia]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gk24.pl Głos Koszaliński