Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ptasia grypa w Koszalinie. Wyznaczono strefę ochronną. Co to oznacza?

Joanna Boroń
Joanna Boroń
Powiatowy Lekarz Weterynarii w Koszalinie potwierdził wystąpienie wysoce zjadliwej grypy ptaków (H5N1) w Koszalinie i na terenie powiatu koszalińskiego.
Powiatowy Lekarz Weterynarii w Koszalinie potwierdził wystąpienie wysoce zjadliwej grypy ptaków (H5N1) w Koszalinie i na terenie powiatu koszalińskiego. Radek Koleśnik/archiwum
Powiatowy Lekarz Weterynarii w Koszalinie potwierdził wystąpienie wysoce zjadliwej grypy ptaków (H5N1) w Koszalinie i na terenie powiatu koszalińskiego. To szczep grypy, który może być groźny dla człowieka. 

W związku z tym — jak informuje Grzegorz Śliżewski z biura prasowego ratusza — została wyznaczona strefa ochronna 10 km, oznaczona tablicami informacyjnymi na drogach publicznych dla osób wjeżdżających do tej strefy. 

- W strefie tej należy zwrócić uwagę na padłe większe ilości ptaków, w szczególności gęsi, kaczek, łabędzi lub innego ptactwa wodnego. W przypadku znalezienia większej ilości padłych ptaków, fakt taki należy zgłosić do Straży Miejskiej lub Powiatowego Lekarza Weterynarii w celu podjęcia odpowiednich czynności - przestrzega. Należy unikać kontaktu z padłymi ptakami, gdyż wirus H5N1 stwarza również zagrożenie dla ludzi. 

Do czasu odwołania występowania wysoce zjadliwej grypy ptaków (H5N1) na terenie objętym strefą nie należy dokarmiać dzikich ptaków, a ptaki domowe należy karmić w sposób uniemożliwiający dostęp do karmy dla ptactwa dzikiego. 

O ptasiej grypie

Pierwsze ognisko ptasiej grypy potwierdzono w 1959 roku w Szkocji. O ptasiej grypie głośno zrobiło się na początku tego wieku, kiedy to drób i dzikie ptactwo zaczęło zakażać się podtypem H5N1. Pierwsze przypadki ptasiej grypy potwierdzono w Polsce w 2006 roku. Ta mutacja wirusa przekraczała barierę międzygatunkową, mogła więc przenosić się na ludzi. Działo się tak poprzez odchody czy pierze chorych zwierząt. Najgroźniejszym obecnie szczepem wirusa jest szczep H5N1. Po raz pierwszy stwierdzono go w Hongkongu w 1996 roku. Rok później doszło do pierwszego przeniesienia infekcji na ludzi - odnotowano 18 przypadków choroby, z czego 6 osób zmarło. Tak zaczęła się epidemia ptasiej grypy, która stała się przyczyną około 250 ofiar śmiertelnych i paniki na całym świecie.

Na zakażenie wirusami grypy ptaków podatne są prawie wszystkie gatunki ptaków zarówno domowych (drób), jak i dzikich wolno żyjących.  Dlatego tak ważne jest unikanie kontaktu oraz zachowywanie reżimu sanitarnego. Wirusy grypy są wrażliwe na powszechnie stosowane środki dezynfekcyjne oraz detergenty. Niszczy go również obróbka termiczna (smażenie, gotowanie).

od 7 lat
Wideo

Jakie są wczesne objawy boreliozy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera