Łukasz Konstanty
Kamila Żuk zajęła piętnaste miejsce podczas zawodów Pucharu Świata w Pokljuce w konkurencji sprint. Fot. Andrzej Banaś / Polska Press
Szwedka Elvira Oeberg wygrała sprint podczas zawodów biathlonowego Pucharu Świata w słoweńskiej Pokljuce. Bardzo dobrze spisała się Kamila Żuk, która rywalizację zakończyła na piętnastej pozycji.

7 stycznia 2022 roku w Oberhofie Kamila Żuk zajęła dziewiętnaste miejsce w sprincie. Był to ostatni tak udany występ polskiej biathlonistki w Pucharze Świata. W kolejnych zawodach zarówno w sezonie 2021-22 jak i 2022-23 nasza zawodniczka notowała słabsze wyniki. Na przełamanie niemocy musieliśmy czekać aż dwanaście miesięcy, na lokatę w czołowej piętnastce niemal trzy lata - od rozegranych w styczniu 2020 roku zawodów w Ruhpolding (10. miejsce).

Kamila Żuk w czołowej dwudziestce Pucharu Świata

Tydzień przed świętami Bożego Narodzenia rozegrano ostatni sprint w 2022 roku. W Annecy Żuk spisała się bardzo dobrze na strzelnicy (nie popełniła żadnego błędu), słabo wypadła jednak na trasie biegowej i ostatecznie zakończyła rywalizację poza czołową czterdziestką.

Przerwa świąteczna nie wpłynęła negatywnie na strzelanie Polki, która podczas czwartkowego sprintu w Pokljuce ponownie okazała się bezbłędna, tym razem jednak lepiej wypadła także podczas biegu, do zwyciężczyni, Szwedki Elviry Oeberg straciła niespełna minutę, w efekcie uzyskała łącznie piętnasty czas.

Inne nasze biathlonistki zakończyły rywalizację poza miejscami dającymi punkty do klasyfikacji generalnej. Joanna Jakieła zakończyła zmagania na 44. pozycji, Anna Mąka zajęła 74. lokatę, a na 80. miejscu sklasyfikowana została Natalia Sidorowicz.

W sobotę bieg pościgowy z udziałem Kamili Żuk

Panie do rywalizacji powrócą w sobotę. O godzinie 11.30 rozpocznie się bieg pościgowy, w którym udział wezmą Żuk i Jakieła. Wśród startujących zabraknie za to plasującej się przed zawodami w Pokljuce na trzeciej pozycji w klasyfikacji generalnej Włoszki Lisy Vitozzi, która w sprincie zanotowała aż sześć niecelnych strzałów i zawody zakończyła na 65. miejscu. Awans zanotowała z kolei Norweżka Marte Olsbu Roeiseland, która po raz pierwszy w sezonie 2022-23 pojawiła się na starcie zawodów Pucharu Świata (16. miejsce w sprincie).

Na piątek na godzinie 14.20 zaplanowano rywalizację w sprincie mężczyzn z udziałem Biało-Czerwonych (w kadrze Polski, która udała się do Pokljuki, znaleźli się Jan Guńka, Marcin Zawół, Grzegorz Guzik i Andrzej Nędza-Kubiniec). Panów czeka także bieg pościgowy (w sobotę), z kolei na niedzielę zaplanowano zmagania w sztafecie mieszanej i pojedynczej sztafecie mieszanej.