Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

PWSZ w Koszalinie ze sporym dofinansowaniem dla kierunków medycznych

Krzysztof Marczyk
Krzysztof Marczyk
- Pod koniec ubiegłego roku okazało się, że uczelnie taka jak nasza mogą aplikować do rządu o dofinansowanie placówki w celu promowania i rozwoju kierunków związanych z medycyną i zdrowiem - powiedział dr Jan Kuriata, profesor PWSZ i rektor uczelni.
- Pod koniec ubiegłego roku okazało się, że uczelnie taka jak nasza mogą aplikować do rządu o dofinansowanie placówki w celu promowania i rozwoju kierunków związanych z medycyną i zdrowiem - powiedział dr Jan Kuriata, profesor PWSZ i rektor uczelni. Radek Koleśnik
Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Koszalinie otrzymała z budżetu państwa skarbowe papiery wartościowe w kwocie 3 milionów złotych.

- Pod koniec ubiegłego roku okazało się, że uczelnie taka jak nasza mogą aplikować do rządu o dofinansowanie placówki w celu promowania i rozwoju kierunków związanych z medycyną i zdrowiem - powiedział dr Jan Kuriata, profesor PWSZ i rektor uczelni.

- Wniosek złożyliśmy w Ministerstwie Finansów i okazało się, że przyznano nam maksymalną kwotę - dodał.

Obligacje te podwyższą kapitał zasadniczy uczelni, a po sprzedaży pozwolą na doposażenie pracowni zajęć praktycznych. W związku z dofinansowaniem z budżetu państwa, planowane jest utworzenie pracowni ratunkowej z symulatorem karetki oraz niezbędnym wyposażeniem, zakup zaawansowanych symulatorów pełnopostaciowych pacjenta dorosłego, zakup pełnopostaciowego symulatora pacjenta dorosłego z wbudowaną funkcją nagrywania audiowizualnego oraz zakup zaawansowanego fantomu geriatrycznego. O ile w tym roku trwać będą głównie prace dokumentacyjne i załatwianie spraw formalnych, o tyle realną budowę pracowni oraz doposażanie pomieszczeń zaplanowano na 2024 rok.

- Otrzymane wsparcie finansowe stwarza możliwość dalszego rozwoju tak istotnego obszaru kształcenia, jakim są nauki medyczne oraz nauki o zdrowiu - powiedział dr Jan Kuriata. Przede wszystkim więc beneficjentami nowych inwestycji zostaną studenci takich kierunków, jak: pielęgniarstwo, fizjoterapia i ratownictwo medyczne.

- Biorąc pod uwagę potrzeby rynku pracy, chcemy stwarzać możliwość kształcenia jak największej liczbie osób zainteresowanych podjęciem pracy w zawodzie pielęgniarki, fizjoterapeuty, czy ratownika medycznego - mówiła z kolei dr Magdalena Łuczkowska, prorektor ds. współpracy i rozwoju.

- Rozwijamy naszą bazę dydaktyczną, bo robi się tu coraz ciaśniej - przyznał Jan Kuriata.

- W każdej formule studiuje u nas ponad 700 osób. Na samym ratownictwie medycznym jest około 90 studentów. Z racji tego, że kształcimy praktycznie w małych grupach, potrzeba nie tylko specjalistycznego sprzętu, ale też miejsca. Nie możemy się doczekać końca budowy nowej sali gimnastycznej z aulą oraz dodatkowymi pomieszczeniami. Do tego dojdą pracownie powstałe dzięki niedawnemu wsparciu ze strony premiera RP, więc atrakcyjność uczelni, jakość kształcenia wejdzie na jeszcze wyższy poziom - podsumował rektor PWSZ.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera