Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

PWSZ zdobyła milion złotych. Uczelnia z Koszalina w gronie najlepszych

Marzena Sutryk
Beata Koronkiewicz, kanclerz Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Koszalinie.
Beata Koronkiewicz, kanclerz Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Koszalinie. Radek Koleśnik
O Dydaktycznej Inicjatywie Doskonałości - co to jest i dlaczego jest takie ważne dla uczelni rozmawiamy z Beatą Koronkiewicz, kanclerz Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Koszalinie.

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Koszalinie znalazła się po raz kolejny w gronie uczelni docenionych za dokonania na rzecz rozwoju edukacji - PWSZ jest bowiem wśród czterech uczelni w Polsce, które po raz trzeci zostały laureatami Dydaktycznej Inicjatywy Doskonałości. Pani kanclerz, proszę wyjaśnić - co się za tą nazwą kryje?
Wysokie notowania w ramach DID świadczą o jakości prowadzonego kształcenia i rozpoznawalności uczelni na lokalnym i ogólnopolskim rynku pracy. Ministerialne przedsięwzięcie o nazwie „Dydaktyczna inicjatywa doskonałości” wymaga od uczelni spełnienia określonych kryteriów. Pierwszym z nich jest brak negatywnych ocen jakości kształcenia wydanych przez Polską Komisję Akredytacyjną w latach 2015-2020. Drugie kryterium dotyczy pozytywnego wyniku wskaźników bezrobocia i zarobków absolwentów, którzy uzyskali dyplom ukończenia studiów w roku 2018. PWSZ w Koszalinie musiała wykazać się niskim wskaźnikiem bezrobocia oraz wysokim wskaźnikiem zarobków wśród swoich absolwentów - dane dotyczące tych wskaźników pobierane są z Ogólnopolskiego Systemu Monitorowania Ekonomicznych Losów Absolwentów Szkół Wyższych. W odniesieniu do absolwentów studiów I stopnia względny wskaźnik bezrobocia (WWB) musiał być mniejszy lub równy 0,97, a względny wskaźnik zarobków (WWZ) większy lub równy 0,62.

Zatrzymajmy się przy tych wskaźnikach - PWSZ uzyskało I miejsce w Polsce wśród publicznych uczelni zawodowych w zakresie względnego wskaźnika bezrobocia (WWB) - 0,21 oraz II miejsce w Polsce wśród publicznych uczelni zawodowych w zakresie względnego wskaźnika zatrudnienia (WWZ) - 0,86. Ponadto - II miejsce w woj. zachodniopomorskim wśród publicznych uczelni w zakresie względnego wskaźnika bezrobocia (WWB) i I miejsce w woj. zachodniopomorskim wśród publicznych uczelni w zakresie względnego wskaźnika zatrudnienia (WWZ). Co oznaczają te wskaźniki? WWB - 0,21 oraz WWZ - 0,62?
Im niższy WWB, tym lepiej - to znaczy, że większość naszych studentów kończących studia znajduje zatrudnienie w ciągu trzech miesięcy od czasu opuszczenia murów uczelni. Niski wskaźnik WWB oznacza, że uczelnia - mówiąc wprost - nie produkuje bezrobotnych. Gdy ten wskaźnik jest wyższy, a co gorsze - gdy przekracza 1, to jest bardzo źle. Te uczelnie, które osiągają WWB powyżej 1, tracą na wysokości subwencji. Natomiast im wyższy wskaźnik WWZ, tym lepiej. To oznacza, że nasi studenci uzyskują wysokie wynagrodzenie. Przyznam, że zaskoczyło mnie to, że pod tym względem wyprzedziliśmy nawet inne uczelnie w województwie.

Jak te wskaźniki wyglądają względem poprzednich lat - jest podobnie?
Z satysfakcją mogę powiedzieć, że od trzech lat udaje nam się skutecznie bronić nasze wysokie notowania, a tym samym utrzymywać się w czołówce. To bardzo dobrze o nas świadczy i o naszej skuteczności oraz o tym, jak przygotowujemy naszych studentów, by mogli wejść na rynek pracy. Kształcimy m. in. przyszłą kadrę ratownictwa medycznego, pielęgniarską, ale też z zakresu fizjoterapii, dietetyki i kosmetologii - to wszystko zawody bardzo dziś popularne i potrzebne na rynku pracy.

Należy podkreślić, że w ślad za nagrodą i wyróżnieniem uczelni idzie związana z tym gratyfikacja finansowa. I to niemała. Dzięki Pani zaangażowaniu udało się kolejny raz zdobyć dla uczelni milion złotych.
To nie tylko moja zasługa, ale całego zespołu, który jest zaangażowany w rozwój naszej uczelni, wszyscy na to pracowaliśmy. W ramach przedsięwzięcia „Dydaktyczna inicjatywa doskonałości” 15 publicznych uczelni zawodowych, w tym nasza PWSZ, uzyskało dofinansowanie na działalność projakościową. Ministerstwo podzieliło 15 milionów i w efekcie do każdej uczelni trafi 1 mln złotych. To są środki, które zostaną wykorzystane na zakup wyposażenia do pracowni umiejętności praktycznych. W tym roku uzyskaliśmy pozytywną decyzję w sprawie nowego kierunku - Sport, fitness, wellness i SPA - ale nie otrzymamy na ten rok subwencji na ten kierunek. Dlatego ze zdobytej nagrody zamierzamy sfinansować pierwsze trzy miesiące działalności tego kierunku. Poza tym czeka nas remont pracowni ćwiczeń praktycznych i doposażenie istniejących pracowni - sprzęt, jak wiadomo, zużywa się, trzeba wymienić m. in. niektóre trenażery, symulatory.

Proszę powiedzieć, co się udało zrobić w poprzednich latach dzięki temu, że PWSZ także zdobyła wysokie notowania w ramach Dydaktycznej Inicjatywy Doskonałości - w sumie udało się uzyskać trzy miliony, licząc również ten z najnowszej edycji.
Udało nam się zaktualizować zasoby biblioteczne - dzięki zakupom znacznie zwiększono dostęp do nowoczesnych źródeł literatury fachowej. Biblioteka Główna wzbogaciła się o 1105 jednostek inwentarzowych, w tym m. in. 1079 woluminów. W ramach działań w zakresie tworzenia optymalnych warunków uczenia się przeprowadzono prace modernizacyjne w pięciu salach praktycznej nauki zawodu. Zatrudniono nauczycieli, których umiejętności i doświadczenie zdobyte poza uczelnią przyczyniły się do urealnienia praktycznego przygotowania studentów do wymagań kwalifikacyjnych na konkretnych stanowiskach pracy. Ponadto w ramach doposażenia pracowni ćwiczeń praktycznych zakupiono nowoczesne materiały dydaktyczne, sprzęt informatyczny oraz materiały eksploatacyjne służące do praktycznej nauki zawodu.

Dziękuję za rozmowę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo