Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pyłki zaatakują ze zdwojoną mocą

Radek Koleśnik
Podejrzewając alergię, lekarz przeprowadzi testy skórne, żeby wykryć, na co jesteśmy uczuleni.
Podejrzewając alergię, lekarz przeprowadzi testy skórne, żeby wykryć, na co jesteśmy uczuleni. Radek Koleśnik
Spóźniony zapłon wiosny to niezbyt dobra wiadomość dla alergików. Mróz powstrzymał pylenie, ocieplenie spowoduje gwałtowny wybuch pyłków.

- Będzie on dużo cięższy do zniesienia dla osób uczulonych - ostrzega profesor Krzysztof Buczyłko, alergolog, kierownik NZOZ Centrum Alergologii w Łodzi.

Rok temu pyłki drzew zaatakowały najsilniej 22 mar­ca. Do izb przyjęć szpitali i do poradni specjalistycznych trafiło, w zależności od placówki, nawet do tysiąca pacjentów z nagłym atakiem alergii wywołanym uczuleniem na pyłki drzew. Wielu z nich było przekonanych, że ma objawy ostrej infekcji wirusowej.

A jak będzie tej wiosny? W najbliższych dniach nasili się pylenie leszczyny i olszy, potem przyjdzie czas na brzozę, a w maju na trawy, które obok bylicy i roztoczy uczulają w Polsce najczęściej.

Jeśli zatem takie objawy, jak uporczywy kaszel, kichanie, cieknący, nie dający się powstrzymać katar lub zatkany nos oraz swędzące, łzawiące i zaczerwienione oczy pojawiają się u ciebie niespodziewanie właśnie teraz, to powinieneś udać się do specjalisty. Niestety, bę­dzie ci mógł pomóc tylko doraźnie. W trakcie okresu pylenia roślin, na których pyłki jesteśmy uczuleni, możemy bowiem otrzymać tylko leki przeciwalergiczne, które jedynie złagodzą objawy, ale nie wyleczą przyczyny alergii.

Leczeniem jest odczula­nie. Jeśli nie rozpocząłeś tej terapii przed tegorocznym sezonem, to możesz to zro­bić dopiero jesienią, po zakończeniu okresu pylenia roślin. Dzięki temu masz szan­sę nawet 2,5 krotnie zmniej­szyć ryzyko wystąpie­nia astmy alergicznej.

Do niedawna w Polsce dostępne były tylko szczepionki w zastrzykach, które wymagają comiesięcznej wizyty u lekarza przez cały okres odczulania (średnio około trzech lat). Nowoczesną, bezinwazyjną metodą odczulania są szczepionki podjęzykowe podawane w kroplach lub tabletkach.

- Udowodniono, że immunoterapia podjęzykowa jest bardzo skuteczna szczególnie w przypadku leczenia pacjentów uczulonych na pyłki roślin. Jest to metoda dla wszystkich alergików, świe­tnie sprawdza się u dzie­ci i osób aktywnych, które nie mogą pozwolić sobie na ograniczenia związane z odczulaniem w zastrzykach. Pacjent stosuje szczepionkę samodzielnie, pozostając w kontakcie z alergologiem nadzorującym leczenie - mówi prof. Piotr Kuna, kierownik Kliniki Chorób Wewnętrznych, Astmy i Alergii w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Łodzi.

Profesor dodaje, że w krajach, w których szczepionki podjęzykowe są szeroko stosowane i uzyskały refundację (w Polsce nadal jej nie mają), znacznie zwiększyła się liczba leczonych na alergie pacjentów. Francja, Hiszpania, Włochy, Holandia czy nasi sąsiedzi: Czechy i Słowacja, preferują metody podjęzykowe. W Pol­sce odczulające szczepionki podjęzykowe stosuje się wciąż jeszcze w bardzo ma­łym zakresie.

Zdaniem specjalistów konsekwencje nieleczonej alergii mogą być bardzo poważne.

- Problem w tym, że tak jak w przypadku wielu innych chorób, alergia o przebiegu łagodnym może rozwinąć się w ciężką, a stąd już blisko do poważnych chorób układu oddechowego, które, jak wynika z badań, mogą prowadzić nawet do przedwczesnych zgonów - mówi prof. Piotr Kuna.

Objawy alergii:

Alergia może się przejawiać objawami ze strony: układu oddechowego: uczucie duszności, kaszel, świszczący oddech; nosa: kichanie, cieknący, zatkany nos; oczu: swędzenie, zaczerwienienie, łzawienie; skóry: zaczerwienienie, pokrzywka, obrzęk, świąd; układu pokarmowego: biegunka, bóle brzucha.

Leczenie alergii metodą odczulania

Odczulanie, czyli immunoterapia alergenowa, jest obecnie najskuteczniejszą metodą walki z alergią. To jedyny przyczynowy sposób leczenia alergii dostępny we współ­cze­snej medycynie.

Odczulanie podjęzykowe jest nowoczesną metodą immunoterapii. Stosowane jest u dorosłych i dzieci od piątego roku życia.

Alergen w postaci kropli lub tabletek podaje się na błonę śluzową pod językiem. Tego typu odczulanie pacjent może prowadzić w domu, poza gabinetem lekarskim. Rano, na czczo dawkę kropli lub tabletkę nanosi się na błonę śluzową pod językiem. Szczepionkę należy przetrzymać w tym miejscu przez dwie minuty i następnie połknąć.

Krople nanosi się pod język przy użyciu specjalnego dozownika, który umożliwia łatwe i precyzyjne odmierzenie dawki szczepionki. Szczepionkę należy przechowywać w lodówce w temperaturze 2-8.

Tabletki to dziś najnowcześniejsza forma odczulania, dostępna tylko w przypadku uczulenia na pyłek traw. Wkłada się je bezpośrednio pod język. Ponieważ nie trzeba ich przechowywać w lodówce, są idealnym rozwiązaniem dla osób, które czę­sto podróżują.

Immunoterapia podjęzykowa skła­da się z dwóch etapów - leczenia wstępnego, czyli przyjmowania codziennie coraz większych dawek alergenu aż do osiągnięcia dawki maksymalnej, odpowiedniej dla danego pacjenta (ten etap trwa kilka dni: zwykle 9 -11 dla kropli i 3 dla tabletek, pierwsza dawka kropli lub pierwsza tabletka powinna być przyjęta w gabinecie alergologa.) oraz leczenia podtrzymującego, czyli przyjmowania, zwykle codzien­nie, ustalonej dawki maksymalnej.

W przypadku alergenów całorocznych (np. roztocza) leczenie musi być kontynuowane przez cały rok. W przypadku alergii sezonowej (na pyłek traw, drzew, chwastów) odczulanie podjęzykowe może być prowadzone sezonowo, kilka miesięcy w roku.

Żeby odczulanie było skuteczne, musi trwać minimum trzy lata (odczulanie całoroczne np. na roztocze) lub trzy kolejne sezony (odczulanie okołosezonowe np. na pyłek traw).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!