Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pytania o kolejkę do Domu Pomocy Społecznej

(mas)
Pytania o kolejkę do Domu Pomocy Społecznej
Pytania o kolejkę do Domu Pomocy Społecznej archiwum
Nasi Czytelnicy zadają kolejne pytania o to, jak dostać się do Domu Pomocy Społecznej. Czy trzeba mieć określoną wysokość dochodów? Zaświadczenie od lekarza? Czy z DPS może korzystać oboje małżonków?

Te oraz inne pytania nie są bezpodstawne. W Koszalinie, w dawnej bursie przy ul. Morskiej, powstaje Dom Pomocy Społecznej. Za rok obiekt, w którym będzie też dzienny ośrodek wsparcia, ma być oddany do użytku. Wracamy więc do tematu - w jaki sposób i kto będzie mógł korzystać z tej placówki? Zgodnie z ustawą o pomocy społecznej kierowanie do domów pomocy społecznej i ponoszenie odpłatności za pobyt mieszkańca to zadanie gminy. Pobyt w domu pomocy społecznej jest odpłatny do wysokości średniego miesięcznego kosztu utrzymania, który ustalany jest corocznie przez starostów i ogłaszany w wojewódzkim dzienniku urzędowym do 31 marca danego roku.

Mieszkaniec domu pomocy społecznej ponosi odpłatność miesięczną w wysokości nie większej niż 70% swojego dochodu. Pozostałą kwotę do wysokości kosztu utrzymania w danym domu pomocy społecznej pokrywa rodzina, a w ostatniej kolejności gmina. Średni miesięczny koszt utrzymania mieszkańca w domu pomocy społecznej to obecnie 2.792 złote. Z budżetu miasta dopłata do jednego mieszkańca domu pomocy społecznej wynosi średnio 2.042 zł miesięcznie.

Skierowanie do domu pomocy społecznej wydaje Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. Tam wyjaśniono nam, że ustawa nie przewiduje warunku "samotnego" życia lub bycia "bez dachu nad głową", by ubiegać się o umieszczenie w DPS. A więc z opieki mogą korzystać z powodzeniem starsze osoby, które posiadają też swoje mieszkanie. Co ważne: nie wystarczy sam wniosek osoby zainteresowanej. Konieczne jest zaświadczenie lekarskie potwierdzające stan zdrowia ze wskazaniem schorzenia. Istotne jest również, czy gmina nie ma możliwości zapewnienia tej osobie usług opiekuńczych w odpowiednim wymiarze, podczas jej pobytu we własnym mieszkaniu.

A co z dochodami? Są jakieś wymagania w tym zakresie? - Nie są istotne dochody, lecz wniosek i udowodniona potrzeba, konieczność umieszczenia w DPS - słyszymy. - Mamy również sytuacje umieszczania osób bez dochodów albo ze świadczeniami tylko z pomocy społecznej (np. maksymalny zasiłek stały na dzień dzisiejszy to 529 zł, zasiłek okresowy dla osoby samotnie gospodarującej to 271 zł).

Ponadto nie ma przeszkód, by w tym samym domu byli umieszczeni małżonkowie. Przypominamy, opieka w DPS przysługuje osobie wymagającej całodobowej opieki z powodu wieku, choroby lub niepełnosprawności, która nie może samodzielnie funkcjonować, której nie można zapewnić niezbędnej pomocy w formie usług opiekuńczych.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!