W Koszalinie płacąc za śmieci płacimy za metry kwadratowe...
Doprecyzujmy: płacimy od powierzchni mieszkania albo domu.
Zgadza się. Moja mama ma bardzo duże mieszkanie, jest sama, bo tata zginął w wypadku. To mieszkanie to 75 m kw., mama nie chce go zamieniać na mniejsze. I tak się składa, że teraz za śmieci płaci więcej niż za prąd. Rachunek za prąd wyniósł ostatnio 42 złote, a za śmieci - 48. Czy nie może korzystać jako emerytka, a emeryturę ma niewielką - 1.200 złotych, a więc, czy nie może korzystać z jakiejś zniżki? W innym mieszkaniu, o podobnej powierzchni, mieszka kilka osób i one płacą tyle samo. To niesprawiedliwe.
W poprzednim systemie rozliczeń miasto stosowało zniżki. Niestety, teraz nie wolno nam tego robić, gdyż Trybunał Konstytucyjny wydał orzeczenie, które zakazuje stosowania zniżek.
Ale to nie metry kwadratowe wytwarzają śmieci, tylko osoby...
Powtarza pani zdanie, na które powołują się niektórzy mieszkańcy, ale to jedyna weryfikowalna metoda. Gminy, które wprowadziły inny system, dziś tego żałują - ubywa im mieszkańców na papierze, a tym samym ubywa pieniędzy na gospodarkę odpadami. A miasto nie może do tego dokładać, tak wynika z przepisów, i robi się problem.
Dzwonię z ulicy Płowce. PGK nie odbiera u nas odpadów co tydzień. Dzwoniłam w tej sprawie do urzędu. Proszę o interwencję.
Sprawdzę ten konkretny adres i wyjaśnię. PGK ma obowiązek odbierać odpady co tydzień.
Jeżeli w domku jednorodzinnym są dwa wejścia i dwa gospodarstwa, to jak to rozliczać? Osobno? Bo w urzędzie kazano osobno i mieszkając w dwie osoby dużo płacimy.
Opłata jest naliczana zgodnie z deklaracją, którą pani złożyła. Nie ma znaczenia, ile jest wejść do domu. Pytanie zasadnicze, czy w jednym domu są dwa odrębne gospodarstwa domowe. A jeżeli nie zgadza się pani z naliczaną stawką, proszę jeszcze raz zgłosić się do Wydziału Środowiska i tam złożyć nową deklarację i to skorygować.
Dzwonię z ul. Powstańców. Mamy tu trzy kontenery pod wiatą, ale nie możemy się do nich dostać, bo stoją w błocie. Byłem w tej sprawie u zarządcy w firmie Budmar, ale nic to nie dało.
Budmar wie, że obowiązkiem zarządcy nieruchomości jest zorganizowanie miejsca do gromadzenia odpadów. Jeżeli zarządca wam nie odpowiada, to możecie go zmienić. Ale akurat o firmie Budmar nie mogę źle powiedzieć. Ta firma dobrze z nami współpracuje w zakresie użytkowania terenu, czy montowania pojemników półpodziemnych. Możecie porozmawiać z zarządcą o montażu pojemników półpodziemnych, byłoby na pewno czyściej.
Nie rozumiem, dlaczego PGK co tydzień odbiera odpady, skoro ludzie nie są w stanie napełnić przez tydzień pojemników, czy worków. Po co wozicie powietrze?
Nie wozimy powietrza. Śmieciarka tak długo jeździ, aż zostanie wypełniona. Poza tym nie jest tak, że mieszkańcy nie są w stanie wypełnić w całości pojemników albo worków. To zależy od gospodarstwa. Proszę mi wierzyć - w mieście różnie to wygląda, w wielu przypadkach mieszkańcy wystawiają pełne pojemniki. Ponadto to właśnie na prośbę wielu mieszkańców wprowadziliśmy cotygodniowy odbiór odpadów. To także z uwagi na warunki sanitarne i dbałość o czystość. Gdy pojemniki stoją dwa tygodnie z odpadami, zwłaszcza latem, to nie wydobywa się z tego najlepszy zapach.
Dlaczego PGK Koszalin odbierając śmieci np. plastik i odpady zmieszane (które są tak naprawdę w osobnych pojemnikach) wrzuca je do jednej śmieciarki? Problem zauważyłem kilka razy, gdy byłem akurat w domu. To w takim razie po co jest ta segregacja odpadów? Mam nawet nagrany filmik z taką sytuacją.
Nie ma takiej możliwości. Te odpady są segregowane w samochodzie. Sam się kiedyś tym zainteresowałem, widząc podobną sytuację. Okazuje się, że śmieciarka jest dwukomorowa i worki, które do niej trafiają, sama rozdziela na odpowiedni rodzaj odpadów, np. plastiki wrzuca osobno do jednej komory, papier osobno, do drugiej komory.
Nie dostałem informacji do domu, że koszt wywożenia odpadów się zwiększył. Jednak z tego co słyszałem od znajomych z innych dzielnic Koszalina podobno informacje już były i obowiązują od stycznia. Więc jak to jest dokładnie?
Od stycznia obowiązują nowe opłaty. Do większości mieszkańców dotarła już informacja. Kurierzy dostarczają przesyłki cały czas, do kolejnych gospodarstw domowych. Zostało nam jeszcze trochę do doręczenia. Proszę o chwilę cierpliwości. Czas na dokonanie opłaty jest do końca miesiąca.
Śmieciowy bałagan na osiedlach w Koszalinie. Problem powraca [ZDJĘCIA]
iPolitycznie - w jakim momencie w relacji polsko-ukraińskich jesteśmy?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?