Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rachmistrz może zapukać do Twoich drzwi. Jak sprawdzić, czy to nie oszust?

Joanna Krężelewska
Joanna Krężelewska
23 czerwca rachmistrzowie rozpoczęli wywiady bezpośrednie
23 czerwca rachmistrzowie rozpoczęli wywiady bezpośrednie archiwum polskapress
1 kwietnia rozpoczął się Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021. Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że dotąd wzięło w nim udział 30 proc. Polaków. Czas na wypełnienie formularza mamy do 30 września. 23 czerwca rachmistrzowie rozpoczęli wywiady bezpośrednie.

Zanim wpuścimy rachmistrza do domu, warto potwierdzić jego tożsamość. Trzeba poprosić, by rachmistrza wylegitymował się identyfikatorem. Identyfikator musi zawierać następujące informacje: imię i nazwisko wraz ze zdjęciem, numer identyfikatora oraz hologram, nazwę i logo wojewódzkiego biura spisowego, podpis osoby upoważnionej do wystawienia identyfikatora, okres, na jaki identyfikator został wystawiony, informację na odwrocie, na terenie jakiego województwa rachmistrz jest upoważniony do zbierania danych.

Zobacz także: Piotr Jedliński i Paweł Strojek o koncertowych planach na otwarcie amfiteatru w Koszalinie

Zweryfikować powyższe dane można na dwa sposoby: poprzez specjalnie przygotowaną aplikację, dostępną na stronie https://spis.gov.pl/ lub kontakt z infolinią spisową pod numerem 22 279 99 99 (wybierz 1 – Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań, a następnie 2 – weryfikacja tożsamości rachmistrza).

W przypadku uzasadnionych wątpliwości dotyczących wiarygodności i rzetelności rachmistrza spisowego, incydent należy niezwłocznie zgłosić na infolinię spisową lub zawiadomić policję.

Rachmistrzowie skontaktują się z osobami, które nie spisały się samodzielnie przez Internet lub nie realizowały spisu przez wywiad telefoniczny. Rachmistrz spisowy nie będzie pytał o stan majątkowy respondenta, wartość przedmiotów należących do domowników, nie będzie również wymagał okazania korespondencji urzędowej np. z ZUS czy z bankami, ani prywatnej. Rachmistrz zada tylko te pytania, które są zapisane w formularzu.

Jednocześnie przypominamy – udział w spisie jest obowiązkowy. Według art. 57 ustawy o statystyce publicznej "kto wbrew obowiązkowi odmawia wykonania obowiązku statystycznego albo udzielenia informacji w spisie powszechnym lub innym badaniu statystycznym podlega grzywnie". Sąd może nałożyć wówczas karę wynoszącą do 5 tys. zł. Ukarana może zostać także osoba, która poda fałszywe dane. W takim przypadku, prócz grzywny, grozić może do dwóch lat więzienia.

Pierwszy spis GUS przeprowadził w 1921 roku. Od tego czasu organizowane są co 10 lat. Z uwagi na pandemię koronawirusa, decyzją Generalnego Komisarza Spisowego podstawową formą udziału w spisie jest wypełnienie formularza dostępnego na stronie spis.gov.pl. Należy zalogować się do aplikacji i uwierzytelnić swoje dane.

W całym województwie uruchomiono też miejsca spisowe. To najczęściej urzędy miast i gmin m.in. w Koszalinie, Kołobrzegu, Sławnie, Ustroniu Morskim, Złocieńcu, Tychowie, Świeszynie, Świdwinie, Szczecinku, Bobolicach, Polanowie, Manowie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo