Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Radni miejscy Koszalina dali zielone światło dla prywatnych żłobków

mas
Na dzisiejszej sesji Rady Miejskiej w Koszalinie radni przegłosowali m. in. uchwałę o dofinansowaniu prywatnych żłobków.

Wspomniana uchwała przeszła właściwie bez zgrzytów. To może dziwić, zwłaszcza, że wcześniej w kuluarach można było usłyszeć opinie niektórych radnych poddających w wątpliwość, czy to dobrze, że miasto będzie dokładać do prywatnego interesu. A przypomnijmy, że w myśl przyjętej uchwały, miasto będzie od nowego roku dokładać miesięcznie po 400 złotych do każdego dziecka, które będzie przebywało w prywatnym żłobku, oraz po 200 zł w przypadku pobytu w klubie dziecięcym. Wyjaśnijmy przy tym, że w prywatnym klubie maluch może skorzystać z opieki 5-godzinnej, a w żłobku - przez 10 godzin.

Wymienione stawki to rekompensata mniej więcej połowy kosztów pobytu dziecka w placówce. - Niewykluczone, że w kolejnym roku spotkamy się i podniesiemy tę kwotę - mówił wiceprezydent Przemysław Krzyżanowski. Czy to rozwiązanie będzie choć w części sposobem na rozwiązanie problemu z brakiem miejsc dla maluchów w koszalińskich żłobkach publicznych? Zobaczymy. Na razie w ratuszu przewidują, że na początek powstanie 40 nowych miejsc żłobkowych i 15 w klubach dziecięcych. Z tym, że - jak już podawaliśmy - w tym roku bez przydziału zostało 371 rodzin, które starały się o miejsce. A dostępnych miejsc jest obecnie 400.

Radni przyjęli też bezspornie uchwałę dotyczącą obchodów 750-lecia istnienia miasta. Można się więc spodziewać, że wkrótce ruszą przygotowania do wielkiego świętowania, które rozpocznie się w 2014 roku, a zakończy w 2016.

Natomiast podczas dyskusji o gospodarce odpadami wiceprezydent Andrzej Kierzek publicznie przyznał, że budowa spalarni odpadów w Koszalinie została odsunięta w czasie, w terminie bliżej nieokreślonym. - Prace nie zostały zawieszone - mówił. - Eksperci uznali, że konieczne jest zapewnienie jak największego źródła odpadów dla planowanego zakładu. Nasz projekt został przekształcony w dwa - jeden dotyczący budowy punktów odbioru odpadów w regionie i drugi dotyczący budowy samej spalarni. Spalarnia jest na razie na liście rezerwowej, ale to nie znaczy, że jej nie zbudujemy - zastrzegł.

Na sesji radni przyznali też Medal Pamiątkowy za zasługi dla Koszalina ks. Kazimierzowi Bednarskiemu, proboszczowi parafii p. w. Ducha Świętego. - Ks. prałat Kazimierz Bednarski był i jest inicjatorem i odpowiedzialnym za budowę różnych obiektów sakralnych i obiektów użyteczności publicznej - szkoły, boiska, korty tenisowe, kaplice, kościoły, obiekty usług handlowych, pomocy i opieki społecznej. I to mu się udaje - uzasadniał wiceprzewodniczący rady Eugeniusz Żuber. - Posługę kapłańską łączy z posługą społeczną i obowiązkiem obywatelskim. Jest bardzo dobrym przykładem działania człowieka dla dobra publicznego i drugiego człowieka.

Czytaj e-wydanie »
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty