MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Radni ze Sławna podjęli uchwałę. Od marca podwyżki za wywóz śmieci

Wojciech Kulig
esesja.pl
Podczas sesji Rady Miejskiej w Sławnie, radni zatwierdzili podwyżkę opłat za wywóz śmieci. Zmiany wejdą w życie od 1 marca tego roku.

Od 1 marca 2020 roku mieszkańcy Sławna za odpady segregowane będą płacić 9,50 zł. Opłata będzie liczona od metra sześciennego zużytej wody. Jeżeli właściciel nieruchomości nie będzie segregował odpadów opłata wyniesie 19 zł i będzie także liczona od metra sześciennego zużytej wody w gospodarstwie domowym.

Przypomnijmy, że do tej pory w Sławnie opłata za segregowane śmieci wynosiła 6,70 zł, a za niesegregowane 7 zł. Przeciwko podwyżce byli radni Ewelina Stach oraz Bartosz Bukowski.

- Niestety, ale a kadencja obfituje nadmiernie w podwyżki, które są serwowane ze strony władz miasta. Wyrażam swoją opinię jako przedstawiciel mieszkańców, którzy zamieszkują bloki. Nie zostały rozwiane wszystkie wątpliwości, co do tego, czy stawka która jest w tym projekcie uchwały jest adekwatna do tego, jakich nakładów wymaga system gospodarowania odpadami - mówił na sesji radny Bartosz Bukowski.

- Tak się przykro składa, że jako władze samorządowe musimy zmierzyć się zawsze z tym, co przynoszą zjawiska rynkowe. Sama inflacja, która postępuje w granicach 3 procent, już sama w sobie jest powodem do dokonywania różnego rodzaju korekt cen. My ze swojej strony możemy starać się zrobić wszystko, żeby potencjalne podwyżki były jak najmniej uciążliwe - odpowiadał Krzysztof Frankenstein, burmistrz Sławna i zaznaczał, że pierwszym kłopotem, z którym mieszkańcy Sławna będą musieli się zmierzyć, będzie to gdzie trzymać kubły, czy worki na odpady segregowane. - Nie każdy posiada podwórko, domek jednorodzinny. Często są to małe mieszkania, gdzie mieszkańcy będą mieli realny kłopot. Niestety, to my jako samorządowcy będziemy musieli się tłumaczyć, a nie jesteśmy w ogóle temu winni. Można było przyjąć inne modele, ale nie jesteśmy ustawodawcą. My mamy tylko obowiązek dostosować się do wymogów obowiązującego prawa - dodawał.

Do sprawy odniosła się także radna Ewelina Stach. - Metoda naliczania opłat za odpady komunalne w Sławnie jest bardzo kontrowersyjna. Jak państwo wiecie, są cztery metody naliczania tej opłaty. Możemy zmienić system naliczania opłaty w sposób mieszany. Inaczej dla mieszkania wielorodzinnego, bądź jednorodzinnego - tłumaczyła, jednocześnie apelując o zorganizowanie kampanii edukacyjnej odnoszącej się do segregacji odpadów. Burmistrz zapewnił, że takie działania informacyjne zostaną podjęte. Odniósł się także do słów radnej.

- Jest to metoda najbardziej policzalna i najbardziej sprawiedliwa. Wielokrotnie rozmawialiśmy na ten temat, że przyjęcie metody od mieszkańca, powoduje że nie jesteśmy w stanie jako urzędnicy zweryfikować, czy dane przedstawione w deklaracji przez właściciela nieruchomości są prawdziwe lub fałszywe. To powoduje, że powstają ogromne dziury finansowe w budżetach. Bardzo dużo gmin się z tego wycofuje - mówił burmistrz Sławna.

Za przyjęciem podwyżki było 12 radnych. 2 radnych (Ewelina Stach oraz Bartosz Bukowski) było przeciwnych, jeden radny (Marcin Bojaryn) wstrzymał się od głosu.

od 7 lat
Wideo

Znaleziono ślady ptasiej grypy w Teksasie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gk24.pl Głos Koszaliński