Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Radziecki żołnierz padł. 38-letni operator koparki usłyszał zarzut

Joanna Krężelewska
Joanna Krężelewska
W środę rano policja w Koszalinie została powiadomiona przez pracowników zarządcy komunalnego cmentarza o tym, że doszło tam do zdewastowania pomnika Zwycięskiej Armii Radzieckiej. Dzień później sprawca usłyszał zarzut.
W środę rano policja w Koszalinie została powiadomiona przez pracowników zarządcy komunalnego cmentarza o tym, że doszło tam do zdewastowania pomnika Zwycięskiej Armii Radzieckiej. Dzień później sprawca usłyszał zarzut. Radek Koleśnik
W nocy z wtorku na środę 38-letni mieszkaniec Koszalina strącił z cokołu pomnik Zwycięskiej Armii Radzieckiej. Na teren Cmentarza Komunalnego w Koszalinie wjechał koparką. Widać to na filmie dokumentującym całe zajście.

Koparka podjeżdża pod pomnik. Podjeżdża na wstecznym biegu. Jest dość głośna, ale nie budzi to pracownika ochrony cmentarza. Dubbing buduje napięcie.

- Karol chodź tu, ja się boję strasznie – mówi kobieta, która nagrała całe zdarzenie. - On tego nie zrobi, nie ma opcji nawet” – powątpiewa.

Koparka zatrzymuje się przy pomniku, operator wysuwa tzw. łyżkę, z której wysypuje się ziemia. Uderzą nią w radzieckiego żołnierza. - Ooo! Patrz na to! O kur…! – już dwugłosem komentują kobieta i towarzyszący jej Karol.

W nocy z wtorku na środę operator koparki zniszczył pomnik Zwycięskiej Armii Radzieckiej, który stał na Cmentarzu Komunalnym w Koszalinie. Policjanci zakończyli już czynności i ustalili sprawcę. – Jest nim 38-letni mieszkaniec Koszalina. W czwartek mężczyzna został zatrzymany, przesłuchany i usłyszał zarzut naruszenia przepisów artykułu 261 Kodeksu karnego, który dotyczy znieważenia pomnika – informuje kom. Monika Kosiec, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Koszalinie. – Zgodnie z nim osoba, która znieważa pomnik lub inne miejsce publiczne urządzone w celu upamiętnienia zdarzenia historycznego lub uczczenia osoby, podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności.

Mężczyzna został zwolniony do domu. Materiały w sprawie przekazane zostały prokuraturze. Jak wyjaśniał swój czyn? – Mówił, że pracuje z Ukraińcami i wojna na Ukrainie przerosła go – odpowiada kom. Kosiec.

Przypomnijmy, pomnik Zwycięskiej Armii Radzieckiej odsłonięto w 1954 roku, a jego twórcami byli Franciszek Duszenko i Adam Haupt. Przedstawiał żołnierza radzieckiego z karabinem, oraz dziecko trzymające gołębia pokoju. Mieszkańcy nazywali go „kidnaperem”.

Był pierwszym pomnikiem, jaki został wzniesiony po wojnie w Koszalinie. Stanął na cokole z różowego piaskowca na ówczesnym placu Zwycięstwa (obecny pl. Wolności przed dawnym Urzędem Wojewódzkim). W 1998 roku pomnik został rozebrany, a w marcu 2001 roku stanął w nowym miejscu - na Cmentarzu Komunalnym w Koszalinie przy ul. Gnieźnieńskiej. Stał niedaleko kwatery wojennej cmentarza. W 1966 roku pochowano tu żołnierzy radzieckich, przeniesionych z grobów zbiorowych i pojedynczych z terenu miasta. Przy przeprowadzce pomnik został pocięty na kawałki. Cała konstrukcja nie była najmocniejsza. Jedno uderzenie łyżką koparki wystarczyło, by rozpadł się na części. Na cokole pozostały tylko nogi dziewczynki i buty żołnierza.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera