Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rak atakuje płuca

jsz
Rak płuca nie bez powodu nazywany jest "największym zabójcą XXI wieku". Każdego dnia z powodu raka płuca umiera blisko 3.000 osób na świecie.

Światowe statystyki są zatrważające - pięć lat od rozpoznania choroby przeżywa zaledwie 10 - 15 procent chorych na raka płuca, podczas gdy pięć lat od wykrycia raka piersi - przeżywa 80 - 89 procent chorych na ten rodzaj nowotworu.

Walka z czasem

Większość przypadków nowotworów płuca zostaje rozpoznana w zaawansowanym stadium. Leczenie ma na celu przede wszystkim przynieść ulgę w cierpieniu, poprawić jakość i przedłużyć życie chorych. Stale prowadzone są badania, które mają za zadanie coraz dokładniejsze poznawanie mechanizmów powstawania nowotworu i działania cząsteczek leków mogących zahamować jego rozwój.
Jedną z najbardziej zaawansowanych i innowacyjnych metod leczenia niedrobnokomórkowego raka płuca jest tak zwane leczenie celowane (np. erlotynibem, które w odróżnieniu od standardowej chemioterapii - atakuje wybiórczo komórki nowotworowe i hamuje wzrost guza.) Dzięki obecności erlotynibu w katalogu substancji czynnych stosowanych w chemioterapii nowotworów w Polsce, chorzy mają dostęp do tego nowoczesnego leku. Erlotynib blokuje rozrost komórek nowotworowych.

Szybko i agresywnie

Rak płuca jest chorobą agresywną, o szybkim i dynamicznym przebiegu, która w wielu przypadkach prowadzi do przerzutów do innych organów i śmierci chorego w czasie od kilku miesięcy do roku od chwili rozpoznania.
- W Polsce ogromnym problemem jest wczesne wykrywanie choroby. Nadal u większości chorych rak płuca rozpoznawany jest bardzo późno, gdy nie można już stosować leczenia operacyjnego bądź pojawiły się przerzuty do innych narządów. Jednakże, możliwość korzystania z nowoczesnych leków to z pewnością krok ku skuteczniejszemu leczeniu chorych na raka płuca - mówi lek. med. Katarzyna Zajda, specjalista onkolog z Centrum Onkologii w Warszawie.

Co to jest ?

Rak płuca charakteryzuje się niekontrolowanym wzrostem nieprawidłowych komórek wewnątrz płuca. Istnieją dwie główne postacie raka płuca: niedrobnokomórkowy i drobnokomórkowy rak płuca.
Niedrobnokomórkowy rak płuca jest najczęstszą postacią nowotworu i stanowi około 85 procent wszystkich przypadków choroby. Rak płuca jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym na całym świecie.
Czynniki ryzyka
* Palenie tytoniu - związane jest z ok. 80 - 90 procent przypadków raka płuca;
* Palenie bierne - prawdopodobieństwo rozwoju raka płuca u partnerów osób palących tytoń jest większe o 20 procent. Ponadto szacuje się, że palenie bierne powoduje ok. 25 procent przypadków niedrobnokomórkowego raka płuca u osób niepalących;
* Rozpoznanie choroby w rodzinie;
* Ekspozycja na azbest i radon;

Postępowanie

Metody leczenia różnią się w zależności od rodzaju i stopnia zaawansowania nowotworu - jego wielkości, umiejscowienia, rozprzestrzeniania się oraz ogólnego stanu zdrowia chorego i obecności innych chorób.
Barierą w leczeniu niedrobnokomórkowego raka płuca jest nadal zbyt późne rozpoznawanie choroby. U ponad 60 procent chorych, w momencie rozpoznania stwierdza się zaawansowane stadium choroby, gdy nowotwór jest już nieoperacyjny lub wystąpiły przerzuty do innych narządów. Z tego powodu w Polsce operacyjnie leczonych jest jedynie 15 - 20 procent chorych.
Na chemioterapię stosowaną w pierwszym rzucie leczenia pozytywnie odpowiada zaledwie 20 - 40 proc pacjentów.
Podstawowe metody leczenia chorych na niedrobnokomórkowego raka płuca to leczenie chirurgiczne i radioterapia, mająca ma celu wyleczenie choroby. Stosuje się je we wczesnych, zlokalizowanych stadiach choroby, kiedy rak nie rozprzestrzenił się do sąsiednich tkanek. Aż do 70 procent chorych, leczonych we wczesnym stadium przeżywa przynajmniej pięć lat od chwili postawienia diagnozy.
Większość przypadków jest jednak rozpoznawana w stadium zaawansowanym, gdy rak rozprzestrzenił się do sąsiednich tkanek lub innych części ciała i nie może być usunięty chirurgicznie. W tym przypadku stosuje się chemioterapię. Pomimo tego leczenia, mniej niż 5 procent chorych przeżywa pięć lat, natomiast większość umiera w czasie 12 miesięcy.

Odmiany

Istnieją trzy rodzaje niedrobnokomórkowego raka płuca:
* gruczołowy (gruczolakorak) - który stanowi 40 proc. wszystkich raków płuca, najczęściej może występować u kobiet
* płaskonabłonkowy - stanowi 25 proc. wszystkich przypadków raka płuca, występuje najczęściej u mężczyzn i osób starszych
* wielkokomórkowy - stanowi jedynie 10 proc. przypadków raka płuca, w porównaniu z innymi typami raka płuca jego wzrost postępuje szybciej i szybciej rozprzestrzenia się w płucach. d

Objawy

Objawy niedrobnokomórkowego raka płuca są mało specyficzne i pojawiają się najczęściej dopiero w zaawansowanym stadium choroby, co utrudnia jej wykrywanie i skuteczne leczenie. Najczęstsze objawy raka płuca to:
* Duszność lub świszczący oddech;
* Przewlekły kaszel lub nawracające zapalenia oskrzeli;
* Chrypka, ból w klatce piersiowej;
* Krwioplucie;
* Utrata masy ciała i apetytu bez konkretnej przyczyny

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!