Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rak atakuje też najmłodszych

Łukasz Okoński
Co roku lekarze w Polsce diagnozują ponad 1000 nowych przypadków raka u dzieci. Badania profilaktyczne dają nadzieję na skuteczne rozprawienie się z nowotworem

Profilaktyka
Od poniedziałku mieszkańcy Koszalina mają możliwość bezpłatnego przebadania swoich dzieci pod kątem chorób nowotworowych. Warto z tej okazji skorzystać. W Polsce co roku rozpoznaje się 1100-1200 nowych zachorowań na nowotwory dziecięce. Nowotwory u dzieci rozwijają się w błyskawicznym tempie i dają nieco inne objawy niż u dorosłych, co utrudnia postawienie wczesnej diagnozy. Najczęstsze nowotwory u dzieci to białaczki.

Mobilne gabinety

Tuż obok koszalińskiego amfiteatru stanął specjalny ambulans z fundacji Ronalda McDonalda z dwoma w pełni wyposażonymi gabinetami specjalistycznymi. Przyjmuje z nich dwóch lekarzy, którzy mogą wykonać chociażby USG jamy brzusznej, tarczycy lub węzłów chłonnych. Badania są bezpłatne, bezpieczne i całkowicie bezbolesne. - Do badań dzieci wykorzystywany jest bardzo dobry, wysokiej jakości sprzęt, gwarantujący przyzwoity obraz - wyjaśnia radiolog Marcin Inglot.

Ta inicjatywa jest skierowana do najmłodszych mieszkańców Koszalina, czyli dzieci w wieku od dziewiątego miesiąca do szóstego roku życia. Osoby, które wcześniej zapisały swoje dzieci a następnie je przebadają, otrzymają rezultaty badań od razu.

Im szybciej tym lepiej

W przypadku chorób nowotworowych im szybciej lekarz postawi diagnozę tym większa szansa pokonania choroby - taka idea przyświeca Fundacji Ronalda McDonalda. Badania profilaktyczne, które organizuje fundacja, to szansa przechytrzenia choroby. - W takim mieście jak Koszalin nie ma dostępu do takiego sprzętu oraz badań. Fundacja Ronalda McDonalda oferuje możliwość przeprowadzenia ich w swoim ambulansie profilaktycznie i w formie bezpłatnej - wyjaśnia Aleksandra Kowalska, sekretarz stowarzyszenia Mama w mieście Koszalin, które realizuje ten projekt w ramach koszalińskiego budżetu obywatelskiego. - Celem jest zdiagnozowanie choroby na etapie, kiedy jest ona uleczalna. Dlatego tak ważna jest cykliczność tego typu badań. To, że dzisiaj dziecko jest zdrowe nie znaczy, że będzie zdrowe za rok. Ideą wszystkich tego typu programów profilaktycznych jest powtarzalność badań. Podobnie jest w przypadku mammografii, którą kobiety powinny wykonywać regularnie. Taka sama sytuacja dotyczy kolonoskopii.

- W przypadku naszych badań mamy nadzieję, że nasze wyniki badań niczego nie wykażą i wszystkie dzieci wyjdą zdrowe i szczęśliwe - dodaje.

Do piątku w godzinach 9 - 17 macie szansę przebadać swoje pociechy - akcja skierowana jest dla mieszkańców Koszalina i powiatu koszalińskiego.

Zobacz także: Koszalin: Próbne wybuchy. Wyniki i spotkanie wykonawców

Popularne na gk24:

Gk24.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!