Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rakowa substancja w lekach na cukrzycę. Minister uspokaja, że w małym stężeniu i nie wycofuje ich. Brać czy nie brać? 14.12.2019

FITZ
Rakowa substancja w lekach na cukrzycę.
Rakowa substancja w lekach na cukrzycę. pixabay.com
Tylko w Polsce substancję czynną o nazwie metformina zażywa w lekach 1,4 mln cukrzyków, a jest ona też w lekach m.in. ginekologicznych. Stwierdzono w niej niepożądaną substancję NDMA (N-nitrozodimetyloaminę). To toksyczny związek wstrzykiwany szczurom, by przyspieszyć u nich postęp choroby nowotworowej!

Rakowa substancja w lekach na cukrzyce: Odstawić czy zażywać?

Problem dotyczy całej Europy. Wiadomość o NDMA w metforminie postawiła na nogi także polskie Ministerstwo Zdrowia, Główny Inspektorat Farmaceutyczny i krajowego konsultanta diabetologicznego. – Ta substancja jest w małym stężeniu – stara się uspokajać pacjentów minister, a GIF na razie nie wycofuje leków. Ale znana jest stara zasada: niewielkie stężenie niepożądanej substancji jest czasem groźniejsze niż duże stężenie mniej groźnej.

Wszczęte procedury kontrolne trwają, ale pacjenci przecież muszą brać leki.

Rakowa substancja w lekach na cukrzyce: Odstawić czy zażywać?

Nikt z władz nie potrafi powiedzieć, czy na pewno wszystkie leki z metforminą są bezpieczne, ministrowie powtarzają tylko, że na razie nie ma przesłanek do ich wycofania. Jednocześnie przestrzegają, że przerwanie przyjmowania leku może być groźniejsze niż przyjmowanie ze śladową ilością NDMA.

Krajowy Konsultant ds. Diabetologii prof. Krzysztof Strojek zapewnił że NDMA to nie zanieczyszczenie z zewnątrz, lecz substancja powstająca w procesie produkcji metforminy. Ale zapytany, czym można zastąpić leki z tą substancją czynną obniżającą stężenie glukozy we krwi, odparł, że nie ma równie dobrych i doradził diabetykom na święta mniej jeść, co najlepiej zmniejsza glukozę...

– Zaprzestanie może grozić poważniejszymi konsekwencjami niż kontynuacja przyjmowania leków – podsumował minister zdrowia Łukasz Szumowski. Oznacza to, że nie wykluczył konsekwencji w żadnych z tych przypadków.

Rada generalna!

Osoby zażywające leki z metforminą powinny pilnie iść do lekarza rodzinnego, który zgodnie z zaleceniami administracji publicznej podejmie decyzję, co dalej.

Przemysł farmaceutyczny to potężna siła i wielki biznes. Jeden z komentatorów farmaceutycznych zwrócił uwagę, że rok temu NDMA wykryto w innym leku, ale go nie wycofano – sprawę zamieciono pod dywan, bo za dużo ich było już na rynku.

Rakowa substancja w lekach na cukrzyce: Skala zagrożenia lekami z NDMA

Metforminę w ramach międzynarodowego podziału produkują głównie Chińczycy. Substancje niepożądane w niej wykryto poza Polską – w Azji i w Niemczech, ale do nas takie leki trafiają także, podobnie jak do całej Europy.

Główny Inspektor Sanitarny zlecił kontrolę substancji. Problem w tym, że nie wiadomo, w których partiach leków jest niebezpieczny związek chemiczny, więc można na niego po prostu nie trafić.

W większych stężeniach NDMA stosuje się w badaniach szczurów – wiadomo, że wstrzyknięcie jej wpływa na postęp choroby nowotworowej. Władze uspokajają, że stężenie NDMA w metforminie dla cukrzyków czy w lekach ginekologicznych jest „relatywnie niewielkie”. Ale pytane, czy te leki na pewno są bezpieczne, odpowiadają wymijająco, że na razie „nie ma formalnych danych do wycofania leków”.

Nitrozoaminy, do których należy NDMA, kumulują się w organizmie, ale jak usiłują pocieszać przedstawiciele władz, organizm ludzki jest silny i nie musi im ulec.

  • Główny Inspektorat Farmaceutyczny zlecił kontrolę leków z metforminą.
  • Na czwartek, 5 grudnia zapowiedziano kontynentalną telekonferencję Europejskiej Agencji Leków.

Zobacz także: (Nie)bezpieczne leki na cukrzycę z metforminą. Czy pacjenci powinni się bać?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo