Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Raport: Co krok to nowy wiatrak

Rafał Nagórski [email protected]
Jedną z ostatnich farm, które powstały w powiecie sławieńskim jest 9 wiatraków pod Kaninem w gminie Postomino.
Jedną z ostatnich farm, które powstały w powiecie sławieńskim jest 9 wiatraków pod Kaninem w gminie Postomino. Radek Koleśnik
W gminie wiejskiej Darłowo już wkrótce będzie stało blisko 100 wiatraków. I na tym nie koniec. Potężne konstrukcje rozsiane są zresztą po całym powiecie. A będzie ich jeszcze więcej.

W ostatnich latach nie było chyba bardziej kontrowersyjnych inwestycji. Wiatraki miały i do dziś mają zagorzałych przeciwników. Dlatego postanowiliśmy sprawdzić, co zamierzają w tej kwestii robić poszczególne gminy powiatu sławieńskiego. Ile wiatraków już stoi na ich terenie, a ile i gdzie pojawi się w najbliższym czasie? - dopytują się nasi Czytelnicy.

- Pierwsze wiatraki stanęły już ładne lata temu pod Cisowem. Nie obyło się oczywiście bez protestów, ale teraz chyba każdy widzi, że tak naprawdę nie mamy wyj-ścia. Jak nie stawałyby u nas, to z pewnością wielkie firmy inwestowałyby gdzie indziej - mówi Franciszek Kupracz wójt gminy wiejskiej Darłowo, gdzie w ubiegłym roku stanęły 32 nowe siłownie, w tym pojawi się 38 kolejnych, a łączna ich liczba niebawem przekroczy już setkę.

- Z jednej strony rozumiem obawy ludzi, którzy może już nie tyle narzekali na samą bliskość potężnych konstrukcji, ale na utrudnienia przy budowie - zaznacza wójt. - Lista korzyści jest jednak zdecydowanie wię-ksza. Proszę pamiętać, że pojawiły się nowe odcinki dróg, jak choćby Kowalewice - Stary Jarosław, czy też od Dąbrowy do Wiekowa. Mamy też nowy asfalt na drodze krajowej biegnącej z Karwic do Darłowa i dzięki temu jeszcze w tym roku wyremontowany będzie cały ten odcinek - podkreśla Franciszek Kupracz.

Do kasy gminy wiejskiej Darłowo z tytułu wiatraków dzisiaj wpływają blisko 2 miliony złotych rocznie. A wkrótce będziemy dostawać 8, a może nawet 10 milionów - wylicza wójt. - To chyba wystarczający powód, by wpuszczać na nasz teren inwestorów. Dlatego będą kolejne siłownie - w Dobiesławiu i Boryszewie - dodaje.

- Od trzech lat działa farma wiatrowa pod Tychowem i nie docierają do mnie żadne niepokojące sygnały od mieszkańców - mówi z kolei wójt gminy wiejskiej Sławno Ryszard Stachowiak, który również zamierza zmieniać plany zagospodarowania przestrzennego, tak by nowe wiatraki w jego gminie stanęły pod Smardzewem oraz pod Rzyszczewem i Boleszewem. - Oczywiście są osoby, które protestują, ale plany przygotowujemy tak, by wiatraki stanęły w odległości 750 metrów od zabudowań - zapewnia wójt Stachowiak, który nie ma wątpliwości, że inwestycje wiatrakowe to krok w dobrą stronę.

- Proszę pamiętać, że za kilkanaście lat pojawią się problemy demograficzne, wpływy do gminnej kasy będą z tego tytułu się zmniejszać, a wiatraki to gwarancja stałych pieniędzy. Obecnie gmina wiejska Sławno zarabia w ten sposób ponad 1,6 mln złotych rocznie. Za kilka lat chce co najmniej podwoić te dochody.

Na blisko 4 miliony złotych wpływów i to już w roku 2014 liczy z kolei gmina Postomino, gdzie kręci się już 9 wiatraków pod Kaninem, a farma na 41 konstrukcji powstaje w pobliżu Pieńkowa i Postomina. -To będzie potężny zastrzyk finansowy dla naszego budżetu- podkreśla Janusz Bojkowski, wójt gminy Postomino. Na co przeznaczymy tak zarobione pieniądze? W pierwszych latach będziemy płacić za obecne inwestycje, które skumulowały się w związku z zamykaniem się programów unijnych.

Liczę na to, że w ten sposób przez najbliższe 2-3 lata ustabilizujemy finanse gminy, tak by móc znowu sięgać po dotacje, gdy rozpocznie się kolejny unijny budżet na lata 2014-2020 - dodaje.

Jak do tej pory jedyną gminą wiejską w powiecie, na terenie której nie stoi żaden wiatrak jest gmina Malechowo, gdzie po protestach mieszkańców sądy unieważniły uchwały zmieniające plany zagospodarowania pod farmy wiatrowe. - Ale nie wycofujemy się - mówi wójt Jan Szlufik.

- Mieszkańcy muszą zrozumieć, że nie robimy nic przeciwko nim, ale dla ich dobra. Jeśli pojawią się u nas wiatraki, to zarobione w ten sposób pieniądze przeznaczymy na inwestycje - dodaje. 18 września zostanie poddany pod publiczną dyskusję plan dla Malechowa i Gorzycy, gdzie miałoby stanąć 19 siłowni. Inwestorzy są również zainteresowani budową 43 siłowni m.in.w okolicach Przystaw, Sulechowa, Darskowa i Borkowa.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!