Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Raport: Rak płuc zabija najwięcej

Rajmund Wełnic [email protected]
sxc.hu
W województwie zachodniopomorskim najwięcej osób umiera na nowotwory płuc. W roku 2009 w naszym regionie zmarło na nie 660 mężczyzn i 300 pań.

Nasz Komentarz Ostrożnie ze statystyką

Nasz Komentarz Ostrożnie ze statystyką

Jest powiedziene, że są kłamstwa, wierutne kłamstwa i statystyka. Sporo w tym przesady, ale faktycznie w statystycznym ujęciu można wytłumaczyć niemal wszystko. Mnie jednak interesuje, czy rzeczywiście ryzyko zachorowania i śmieci na raka w Szczecinku jest takie same, czy też wyższe niż w innych regionach. Uważam, że powinien na ten temat wypowiedzieć się zespół ekspertów, który będzie jak najdalej od polityków. Bo ci niestety - nawet tak drażliwy temat jak nasze zdrowie - wplotą w swoje spory. A wtedy odpowiedzi - przynajmniej, takie, której mógłbym zaufać - na ważne pytanie nie otrzymam.
Rajmund Wełnic

Z raportu opublikowanego przez Centrum Onkologii Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie "Nowotwory złośliwe w Polsce w 2009 roku" wynika, że w całym kraju w tym roku na wszystkie nowotwory zmarło ponad 92 tysięcy osób. W tym 4140 mieszkańców Pomorza Zachodniego (2301 mężczyzn i 1839 kobiet). Ważniejszy jest jednak tzw. surowy wskaźnik standaryzowany umieralności, który określa ryzyko zgonu na nowotwór złośliwy i określa liczbę rejestrowanych zgonów na 100 tys. osób w danym roku. Im niższy, tym lepiej. W wypadku naszego województwa wynosi on ponad 280 dla mężczyzn (284 średnia krajowa) i 211 dla kobiet (średnia krajowa 207). Dla porównania: najzdrowsze jest województwo podkarpackie (wskaźnik 248 dla mężczyzn i 167 dla pań). Najtragiczniejsze żniwo - tak jak w całym kraju - zbierają u nas nowotwory płuc. W całej Polsce odpowiada on za aż niemal do trzeci zgon z powodów nowotworów wśród mężczyzn i ponad 14 procent wśród kobiet. W roku 2009 w naszym regionie zmarło na nie w województwie zachodniopomorskim 660 mężczyzn i 300 pań. Rak piersi zabrał 695 kobiet, a rak prostaty 291 panów.

Przypomnijmy, że ryzyko zachorowania i śmierci na raka stało się też tłem sporów politycznych w Szczecinku. W maju powołania zespołu ekspertów z Ministerstwa Zdrowia i Państwowego Zakładu Higieny, którzy mieliby się zająć zbadaniem danych na temat zwiększonej umieralności mieszkańców powiatu szczecineckiego na nowotwory płuc i oskrzela, domagali się parlamentarzyści Prawa i Sprawiedliwości oraz ekolodzy ze Stowarzyszenia Terra. Z odpowiedzi na interpelację posła Czesława Hoca wynikało bowiem, że w latach 2008 -10 w powiecie zmarło 2431 osób, z tego co czwarty na raka. Umieralność z tego powodu jest w powiecie wyższa ponad 14 procent od przeciętnej w Polsce i 7,7 proc. w województwie. Zaważyła na tym głównie umieralność wśród mężczyzn (21,7 proc. powyżej średniej krajowej). Zdaniem MZ podwyższona umieralność wśród mężczyzn wynika z powodu zagrożeń życia z powodu nowotworów oskrzela i płuc, wyższych od średniej krajowej o 37 proc.. (46 proc. wśród pań).

Po ujawnieniu tych danych Ministerstwo Zdrowia uspokajało, że umieralność na nowotwory w powiecie szczecineckim nie odbiega zasadniczo od średniej w województwie, ale jednocześnie sugerowało, że konieczne są dalsze badania i obserwacje.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!