Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Raport: Złoto chroni kapitał przed kryzysem

Józef Lonczak [email protected] 17 867 22 57
Według szacunków Światowej Rady Złota (WGC) na całym świecie w bankach centralnych i innych bankach rezerwy zdeponowane wynoszą ponad 31,5 tys. ton kruszcu.
Według szacunków Światowej Rady Złota (WGC) na całym świecie w bankach centralnych i innych bankach rezerwy zdeponowane wynoszą ponad 31,5 tys. ton kruszcu. Archiwum
Złoto najlepiej zabezpiecza kapitał na czas kryzysu uważają eksperci. Właśnie World Gold Council (Światowa Rada Złota) opublikowała swój raport za 2012 r.

 

Z ww. raportu wynika, że na świecie roczny popyt na złoto w 2012 r. wyniósł 4405,5 tony osiągając rekordową wartość 236,4 mld USD. To m.in. efekt znacznego wzrostu popytu ze strony inwestorów instytucjonalnych i banków centralnych. Ich łączne zakupy były największe od 48 lat.

Jednak pomimo tego, że roczny popyt na złoto w 2012 r. plasuje się 15 proc. powyżej średniej z ostatnich 5 lat, to był on i tak o 4 proc. niższy od rekordowego pod tym względem roku 2011.

Zapotrzebowanie na sztabki i monety stanowiło aż blisko 80 proc. łącznego popytu w sektorze inwestycyjnym. W 2012 r. wyniósł on 1582,5 tony, czyli o 3% mniej, niż w 2011 r.

– Należy zwrócić uwagę, że pomimo niewielkiego spadku, rok do roku popyt na złote sztabki i monety pozostał na bardzo wysokim poziomie, wynosząc 31% powyżej 5-letniej średniej, czyli 961 ton – zwracają uwagę analitycy firmy Inwestycje Alternatywne Profit S.A.

Zakupy światowych banków centralnych tylko w IV kwartale 2012 r. wyniosły 145 ton, co stanowi najwyższy kwartalny wynik od II kwartału 2009. Warto dodać, że wynik całoroczny na poziomie 534,6 ton jest  najwyższy od 1964 r.

Np. Rosja dodała w ub.r. do swoich rezerw złota ok. 75 ton kruszcu, a jej łączne rezerwy wynoszą dziś blisko 1000 ton.
Jednak największe rezerwy złota mają Stany Zjednoczone, które wynoszą ponad 8,1 tys. ton.  Drugie miejsce należy do Niemiec - blisko 3,4 tys. ton, a trzecie do Międzynarodowego Funduszu Walutowego - ponad 2,8 tys. ton złota Europejski Bank Centralny ma tylko 502 tony kruszcu. Natomiast Polska, jak podaje „Rzeczpospolita” ma 102,9 t. złota.

Warto dodać, że w ub.r. odzyskano z tzw. recyklingu ponad 1,6 tys. t. złota, tj. o 2,6 proc. mniej, niż w 2011 r. Autorzy raportu uważają, że w związku z 6-proc. wzrostem cen złota w 2012 r. konsumenci przyzwyczaili się do wysokich cen i wzrosły ich oczekiwania, co do ceny skupu.

Natomiast analitycy firmy Inwestycje Alternatywne Profit S.A. tłumaczą, że posiadacze złota biorą przykład z banków centralnych i trzymają kruszec jako najlepsze zabezpieczenie kapitału na czas kryzysu, którego końca na razie nie widać.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Raport: Złoto chroni kapitał przed kryzysem - Nowiny