Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ratownicy medyczni ratują ludzkie życie [ROZMOWA]

RED
Rozmowa z Joanną Łoś, kierownikiem Zakładu Ratownictwa Medycznego Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Koszalinie.
Rozmowa z Joanną Łoś, kierownikiem Zakładu Ratownictwa Medycznego Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Koszalinie. archiwum
Rozmowa z Joanną Łoś, kierownikiem Zakładu Ratownictwa Medycznego Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Koszalinie.

Dlaczego warto studiować na takim kierunku?

Ratownik medyczny to zawód cieszący się zaufaniem społecznym. Istotą kierunku jest więc praktyczna nauka zawodu, podczas której studenci uczą się jak szybko i profesjonalnie pomóc innym. Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Koszalinie ma doskonale wyposażone pracownie zaopatrzone w środki dydaktyczne, pomoce naukowe oraz fantomy do nauki zaawansowanych zabiegów resuscytacyjnych. Dodatkowym atutem jest kadra naukowa, którą tworzą osoby czynne zawodowo.

Przypomnę, że ustawa z 8 września 2006r. całkowicie zmieniła oblicze polskie medycyny ratunkowej. Określiła zasady organizacji i funkcjonowania Państwowego Ratownictwa Medycznego. Jego zadaniem jest zapewnienie pomocy każdej osobie znajdującej się w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego.

Do kogo adresowane są te studia?

Studia te adresowane są do absolwentów szkół średnich, którzy chcieliby nauczyć się profesjonalnie pomagać innym, ucząc się wykonywać medyczne czynności ratunkowe. To atrakcyjna oferta dla tych, którym nie jest obojętne to, co dzieje się z drugim człowiekiem w sytuacji zagrożenia zdrowia i życia.

Jakie są perspektywy zawodowe po ukończeniu kierunku?

Rynek pracy jest bardzo szeroki. Absolwenci kierunku mogą pracować w wielu miejscach i na różnych stanowiskach. Są to na przykład szpitalne oddziały ratunkowe, zespoły ratownictwa medycznego, centra powiadamiania ratunkowego, publiczne i niepubliczne zakłady opieki zdrowotnej, zabezpieczenie imprez masowych, lotnicze zespoły ratownictwa, jednostki krajowego systemu ratowniczo – gaśniczego, jednostki prowadzące edukację w zakresie pierwszej pomocy, organy administracji samorządowej i rządowej, wojsko, policja, straż miejska, górskie i wodne ochotnicze pogotowie.

Czy ten rok akademicki przyniósł nowe propozycje dla absolwentów szkół średnich? Jakie są plany na przyszłość?

Uczelnia prowadzi i systematycznie uruchamia takie kierunki studiów, które zapewniają absolwentom odnalezienie się na rynku pracy, a na kierunkach medycznych na rynku usług medycznych. Dla ratownictwa medycznego bieżący rok akademicki to kontynuowanie kształcenia z mocno wzbogaconą bazą kształcenia praktycznego.

PWSZ to miejsce, które daje studentom…

…możliwość rozwijania swoich pasji i nauki z zakresu wielu obszarów, nie tylko medycznych, ale i tych połączonych z nimi, a wspierających np. rozwój fizyczny. Na przykład samoobrona, ćwiczenia sprawnościowe oraz pływanie z elementami ratownictwa specjalistycznego. Daje możliwość późniejszego rozwoju zawodowego i szerokie możliwości zatrudnienia. PWSZ w Koszalinie zapewnia też naukę zawodu z doskonale wykształconą kadrą, na najwyższej jakości symulatorach oddających wszystkie rodzaje problemów z jakimi w swej przyszłej pracy będzie miał do czynienia ratownik medyczny.

Jak zachęciłaby Pani maturzystów do podjęcia decyzji o studiowaniu na tym kierunku?

Absolwent po ukończonym kierunku otrzymuje dyplom ratownika medycznego, który otwiera mu wiele perspektyw i dalszą drogę rozwoju zawodowego. Ostatnie lata pandemii COVID-19 pokazały jak kruche jest życie. Jeśli chcesz nauczyć się je ratować i umieć udzielić profesjonalną pomoc, wybierz nasz kierunek.

Warto podkreślić, że nasza uczelnia w tym roku, już po raz czwarty, została laureatem Dydaktycznej inicjatywy doskonałości (DID) i otrzymała dofinansowanie milion złotych. Dzięki temu mogła wzbogacić się m.in. o wysokospecjalistyczny sprzęt. Kupiliśmy m.in. fantomy służące do nauki intubacji niemowląt, do osłuchiwania dźwięków serca i płuc. Jednym z cenniejszych zakupów był najwyższej klasy fantom do szkoleń w zakresie zaawansowanych zabiegów resuscytacyjnych u osób dorosłych. Mogliśmy również powiększyć księgozbiór uczelnianej biblioteki, już i tak doskonale wyposażonej, w najnowsze pozycje niezbędne do nauki na ratownictwie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera