Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ratownik radzi. Turysto, zanim wejdziesz popływać w morzu - przeczytaj

Rafał Czabrowski [email protected]
Leszek Pytel, szef ratowników z Mielna. – Kąpmy się w miejscach strzeżonych, pilnujmy dzieci w wodzie.
Leszek Pytel, szef ratowników z Mielna. – Kąpmy się w miejscach strzeżonych, pilnujmy dzieci w wodzie. Fot. Radosław Brzostek
Ciepły teraz jak rzadko Bałtyk zachęca do kąpieli. Ale uważaj, jeśli chcesz pokazać jak dobrym jesteś pływakiem. Ratownicy radzą jak zachowywać się w wodzie.

TELEFON DO RATOWNIKA

TELEFON DO RATOWNIKA

Ratownicy apelują! Jeżeli jesteśmy świadkami jak ktoś tonie lub ma problemy z wyjściem z wody należy wtedy niezwłocznie zadzwonić pod numer 601100100. W czasie rozmowy podajmy jak najdokładniejszą lokalizację zdarzenia. Tylko w czasie pierwszych minut od utonięcia można uratować człowieka. Korzystajmy więc rozważnie z telefonu i alarmujmy o nagłych wypadkach.

Wprawdzie w weekend pogoda nas nie rozpieszczała, dziś, najpóźniej jutro, ma być już znowu ładnie. Bałtyk cały czas jest jednak wyjątkowo ciepły. W sobotę jego temperatura wynosiła miejscami nawet 20 stopni Celsjusza!
Jak kąpać się bezpiecznie? Na co zwracać szczególną uwagę? Mówi Leszek Pytel, szef ratowników z Mielna.

- Czy prądy wsteczne to częste zjawisko na Bałtyku?
- Prądy wsteczne, inaczej fale przybojowe, pojawiają się już przy stanie morza dwa do trzech w skali Beauforta. Fala, która płynie w kierunku lądu, załamuje się na głębokości około półtora metra. Cała masa wody z wielką siłą zostaje wyrzucona na plażę i z taką samą siłą wraca. Fala, załamując się, może przewrócić kąpiącą się osobę, a wracając, zabrać nawet na kilkadziesiąt metrów, na pierwszą lub drugą mieliznę. Woda się tak kotłuje, że niczego nie widać. Górą przewróci, wracając pokryje piaskiem i dołem zabierze.

- W jaki sposób ustrzec się wstecznych prądów?
- Najlepiej nie wchodzić do wody przy dużej fali. Jeżeli jednak chcemy się kąpać, to róbmy to na plaży strzeżonej lub w towarzystwie innych kąpiących. Przede wszystkim trzeba mieć świadomość istnienia takiego zjawiska.

- Czy Bałtyk jest niebezpieczny tylko podczas złej pogody?
- Chociaż w Bałtyku nie ma groźnych ryb, a zachodniopomorskie wybrzeże jest najbezpieczniejsze, to nie wolno bagatelizować polskiego morza. Bałtyk bywa zdradliwy. Zdradliwe są ujścia rzek, lub odpływów z jezior w miejscach, gdzie wpadają do morza. Tutaj, nawet gdy nie ma fal, występują termiczne prądy wodne. Rzeka, która wpada do morza i ma inną temperaturę, nie miesza się z wodą morską. Takie masy wodne też potrafią znieść człowieka. Również po sztormie, gdy morze jest spokojne, w dnie mogą znajdować się jamy i doły.

- Jak bez obaw korzystać z morskich kąpieli?
- Rodzice, których dzieci wchodzą do wody, nawet po kostki, powinni je obserwować. Przed kąpielą należy zawsze trochę wystraszyć dziecko. Przypomnieć, jak może skończyć się beztroska zabawa w wodzie. Najlepiej byłoby korzystać oczywiście tylko z plaży strzeżonej. Należy też uważać na temperaturę. Ludzie nagrzeją się na plaży, a później wskakują bez żadnego przygotowania do morza. Grozi to wstrząsem termicznym. Lepiej się najpierw popryskać wodą, a dopiero później kąpać.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!