Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ratujemy glazurę

IRENA BOGUSZEWSKA [email protected]
Klej najlepiej jest nakładać zębatą packą.
Klej najlepiej jest nakładać zębatą packą. Tytan
Odpadająca czy pęknięta płytka koło zlewozmywaka może spędzać sen z powiek, ale nie musi. Okazuje się, że sami możemy naprawić uszkodzone powierzchnie.

Opinia eksperta

Opinia eksperta

Andrzej Wierczyński, prowadzący własny zakład remontowy w Koszalinie:
- Od wielu lat zajmuję się kładzeniem glazury i terakoty. Zawsze używam do tego odpowiednich zapraw, a nie gotowych klejów, bo one są z reguły dużo droższe. Jednak kiedy trzeba dokleić odpadającą płytkę lub wymienić uszkodzoną, wtedy zawsze posługuję się gotowym klejem. Nie tylko jest wygodniejszy w użyciu, ale też można nałożyć go cieńszą warstwę. Musi to być naprawdę dobry klej, a przede wszystkim odporny na wodę. Glazurę kładzie się przecież na ścianie na ogół w miejscach narażonych na działanie wody - w kabinach prysznicowych, wokół wanien, zlewozmywaków itd.

Wystarczy mieć do dyspozycji odpowiedni klej, odrobinę czasu i dobrej woli.

Kuchnia, łazienka, a szczególnie prysznic i zlewozmywak to miejsca w domu, z których korzystamy bardzo często. Przez codzienną eksploatację są narażone na uszkodzenia. Co więcej uszczerbki występują w miejscach trudno dostępnych i narażonych na działanie wody.

Kiedy pęknie lub odpadnie płytka często nie wiemy jak postąpić: czy skuwać resztę dobrej glazury i kłaść nową, czy dokleić uszkodzony fragment? Kupując worek kleju na doklejenie płytki tracimy niewykorzystany klej, bo ten najczęściej sprzedawany jest w dużych workach i resztę musimy wyrzucić, a po drugie sporo czasu zajmuje wymieszanie kleju z wodą i uzyskanie wymaganej konsystencji.

Przygotowywanie tradycyjnego kleju do płytek oznacza bałagan i nieporządek, a tego chcemy uniknąć. Poza tym nie wszystkie kleje dostępne na rynku nadają się do łączenia powierzchni narażonych na przejściowe działanie wody, podwyższoną temperaturę podłoża, czy naprężenia występujące przy zlewach, w łazienkach, pod prysznicem, przy umywalkach i toaletach. Dlatego dobrze jest posłużyć się gotowym klejem.

Po pierwsze - usuwamy odpadającą płytkę
Odpadającą płytkę należy delikatnie usunąć ze ściany lub podłogi, tak aby jej nie uszkodzić. Aby jej nie połamać najpierw powinniśmy śrubokrętem zeskrobać starą fugę.

Czasem płytka odkleja się tylko częściowo, dlatego, aby zdemontować ją w całości, nie ryzykując jej uszkodzenia, najlepiej użyć do tego długiego, płaskiego i metalowego narzędzia np. stalowej lub nierdzewnej szpachelki lub płaskiego śrubokrętu.

W szczelinę między płytkę, a podłoże wkładamy szpachelkę i lekko podważamy płytkę. W ten sposób powinna ona odkleić się bez problemu i bez uszkodzeń.

Po drugie - czyścimy powierzchnię
Po skuciu płytki należy oczyścić i wyrównać odsłoniętą przez nią ścianę. Możemy to zrobić używając szpachelki lub innego płaskiego, metalowego narzędzia. Okruchy wyschniętego kleju najłatwiej jest zebrać miotełką lub pędzlem z grubym włosiem - wtedy mamy pewność, że dokładnie pozbędziemy się wszystkich drobinek kleju oraz innych zabrudzeń.

W ten sam sposób czyścimy płytkę, którą chcemy dokleić do ściany. Mocując płytkę w wilgotnym miejscu musimy zwrócić uwagę na siłę spajania kleju, którego zamierzamy użyć, jego właściwości wodoodporne oraz izolacyjne.

Ważne, by klej cechował się dużą siłą spajania i był odporny na działanie wody. Dobrze też by był gotowy do użycia bez konieczności mieszania z innymi składnikami. Gotowy do użycia klej gwarantuje optymalną konsystencję do pracy.

Po trzecie - rozprowadzamy klej
Na oczyszczoną płytkę nakładamy klej. Najlepiej jest nanosić go za pomocą zębatej packi. W ten sposób rozprowadzi się go równomiernie i dokładnie tworząc jednolitą równą warstwę, dzięki której płytki będą dobrze przylegały do podłoża.

Musimy mieć również świadomość, tego, że podłoże nie jest już tak równe jak przy pierwotnym ich kładzeniu. Ważne więc by klej był też elastyczny, gdyż wtedy zapewni lepsze wiązanie z podłożem oraz będzie eliminować napięcia i naprężenia pomiędzy podłożem, a płytkami.

Po czwarte - dociskamy płytkę

Nową płytkę doklejamy w brakujące miejsce i ją dociskamy. Kleje gotowe do użycia mają konsystencję pasty, co gwarantuje dotarcie ich w każdą nierówność. Kiedy klej już dobrze wyschnie, między płytki aplikujemy fugę. I wszystko gotowe.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!