Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Redakcyjny dyżur: dzisiaj na pytania czeka policyjna specjalistka od przestępczości gospodarczej

Marzena Sutryk
Na pytania Czytelników będzie w piątek odpowiadać w  godzinach 10 - 11 sierż. sztab. Anna Krawiecka z Komendy Miejskiej Policji w Koszalinie   - dzwońcie na 94 347-35-32.
Na pytania Czytelników będzie w piątek odpowiadać w godzinach 10 - 11 sierż. sztab. Anna Krawiecka z Komendy Miejskiej Policji w Koszalinie - dzwońcie na 94 347-35-32. Radosław Koleśnik
Jak się bronić przed oszustami? W piątek możesz dzwonić z każdym pytaniem w godzinach 10 - 11.

W piątek w godz. 10 - 11 pod numerem 94 347-35-32 przy redakcyjnym telefonie będzie dyżurować sierż. sztab. Anna Krawiecka. Policjantka wyjaśni wszelkie wątpliwości i poradzi, jak się zachować np. w takich sytuacjach, jak ta, o której opowiedziała nam Czytelniczka z Koszalina: - Byłam na urlopie w górach - opowiada pani Krystyna. - Nieoczekiwanie ktoś zadzwonił na komórkę z obcego numeru. Po chwili telefon zamilkł. Odruchowo sięgnęłam po komórkę i oddzwoniłam. Myślałam, że ktoś ma problem z dodzwonieniem się do mnie. Usłyszałam męski głos, padły słowa o religii, wierze, wyłączyłam się. Chwilę później dostałam SMS-a, że z mojego konta telefonicznego zostało potrącone około 30 złotych.

Niedawno pisaliśmy z kolei o innym przypadku z Koszalina - mieszkanka miasta odpowiedziała na prośbę obcej kobiety, przesłała jej SMS-a na podany numer, który wcześniej rzekomo dostała przez pomyłkę. Po jakimś czasie też się zorientowała, że straciła kilkadzisiąt złotych.

Przykładów działania oszustów różnymi metodami można mnożyć - oszustwo nigeryjskie (np. na wygraną w loterii - trzeba tylko uiścić "kilka" opłat, w rzeczywistości nikt żadnej nagrody nie otrzymuje), na kradzież danych, fałszywe oferty kupna - sprzedaży i w końcu wszelkie oferty SMS-owe, np. test na inteligencję (by uzyskać wynik trzeba wysłać SMS-a na wskazany numer, później okazuje się, że SMS nie należał do najtańszych). Nie każdy jest odporny na tego rodzaju chwyty. Jak nie dać się wkręcić? O tym będzie można porozmawiać w piątek z dyżurującą w redakcji Głosu sierż. sztab. Anną Krawiecką z Komendy Miejskiej Policji w Koszalinie.

Można też będzie pytać o bezpieczne zakupy w internecie i skuteczność systemów zabezpieczeń. Jak sprawdzić sprzedawcę w sieci? Możesz pytać dzisiaj naszego gościa.
Masz na pewno konto w banku. Być może odbierasz też w ostatnich dniach ostrzeżenia z banku dotyczące zagrożenia ze strony przestępców wysyłających fałszywe wiadomości e-mail, mającymi na celu wyłudzenie danych klienta. Dostajesz przy tym podejrzane linki. Jak reagować w takich sytuacjach? O to także można dziś pytać Annę Krawiecką.
Zachęcamy do telefonowania od 10 do 11.

Oszustwo na SMS-a
Proste oszustwo polegające na wyłudzeniu pieniędzy od osób, które za skorzystanie z usług dostępnych na różnego rodzaju stronach internetowych płacą wysyłając wiadomość tekstową SMS. Internauci otrzymują wiadomość e-mail zachęcającą np. do wykonania testu na inteligencję. Aby otrzymać rozwiązanie testu, należy wysłać płatną wiadomość, której cena nie jest jasno sprecyzowana np. wymaga się od użytkownika, aby zachował kilkuetapowy sposób wysłania wiadomości. W efekcie rachunek zaskakuje niemile. Kolejny przykład to wysyłanie e-kartek. Cena za wysłanie kartki nie jest wysoka, wynosi kilkadziesiąt groszy. Za wysłanie płaci się smsem, który w rzeczywistości kosztuje użytkownika nie kilkadziesiąt groszy, ale kilkadziesiąt złotych. Jest zapis w regulaminie, według którego użytkownik płaci za sto takich kartek, o czym nie miał pojęcia.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!