Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Reforma oświaty. W Koszalinie liczą pieniądze

Marzena Sutryk
Marzena Sutryk
Już jutro uczniowie trzecich klas szkół gimnazjalnych przystąpią do egzaminów. Na początek część humanistyczna
Już jutro uczniowie trzecich klas szkół gimnazjalnych przystąpią do egzaminów. Na początek część humanistyczna Radosław Brzostek
Koszalin liczy pieniądze potrzebne do sfinansowania zmian w szkołach. Trwają rozmowy z dyrektorami placówek o zatrudnianiu nauczycieli z gimnazjów.

W środę rozpoczynają się w szkołach ostatnie egzaminy gimnazjalne, a tymczasem samorządy przygotowują się do wprowadzenia w życie obowiązujących zmian w systemie oświaty.

- W całym kraju szykują się masowe zwolnienia - mówi Przemysław Krzyżanowski, wiceprezydent Koszalina.

- My także borykamy się z tym problemem. 113 etatów w ciągu dwóch lat od wprowadzenia zmian, a więc do 2019 roku - tyle jest przewidziane do likwidacji w szkołach. Aktualnie trwają intensywne rozmowy z dyrektorami szkół przy współpracy z panem prezydentem.

Związane są one z przenoszeniem nauczycieli z gimnazjów do różnych placówek, do szkół podstawowych, szkół zawodowych i liceów ogólnokształcących. 15 maja będziemy znali stan faktyczny, jeżeli chodzi o planowane zatrudnienie. Przygotowanie do nowego roku szkolnego to także modernizacja placówek, często daleko idąca, jak np. w przypadku dotychczasowej siedziby VI LO przy ul. Podgórnej w Koszalinie, gdzie przenosi się Szkoła Podstawowa Integracyjna nr 21.

Egzamin gimnazjalny 2017 Część humanistyczna - ODPOWIEDZI ARKUSZE PYTANIA PRZECIEKI

- Musimy tam przygotować sale lekcyjne, toalety, podjazdy dla osób niepełnosprawnych. Chcemy także inaczej zorganizować ruch wokół szkoły, by rodzice mogli sprawnie podjeżdżać, zostawiać dzieci i wyjeżdżać z innej strony, by nie blokować drogi dojazdowej do placówki - mówi wiceprezydent Krzyżanowski.

W przygotowaniu jest też przetarg na przebudowę dotychczasowej siedziby SP 21, by mógł tu powstać żłobek oraz przedszkole. Tu nabór będzie ogłoszony w późniejszym terminie, jak również placówka, ze względu na modernizację, zostanie nieco później otwarta (plan jest taki, by uporać się z remontem do listopada).

Jednocześnie wiceprezydent uspokaja, że miasto z pewnością znajdzie miejsca dla wszystkich dzieci, których rodzice złożyli podania o przyjęcia do przedszkoli publicznych.

Egzamin gimnazjalny
W środę uczniowie trzecich klas gimnazjalnych zmierzą się z częścią humanistyczną egzaminu. O godz. 9 test z historii i wiedzy o społeczeństwie (trwa 60 min.), a o godz. 11 test z języka polskiego (trwa 90 minut). W czwartek - o godz. 9 test z zakresu przedmiotów przyrodniczych (trwa 60 min), o godz. 11 z matematyki (trwa 90 min). Natomiast w piątek uczniowie zmierzą się z językiem obcym nowożytnym na poziomie podstawowym (godz. 9) i na poziomie rozszerzonym (godz. 11).

Każdy trwa po 60 minut. Na egzamin uczeń przynosi ze sobą wyłącznie przybory do pisania: pióro lub długopis z czarnym tuszem/atramentem, na matematykę również linijkę. Nie może korzystać z kalkulatora oraz słowników. Nie wolno mieć żadnych urządzeń telekomunikacyjnych. W dniu zakończenia roku szkolnego uczeń otrzyma zaświadczenie o szczegółowych wynikach egzaminu (wynik procentowy oraz wynik centylowy).

Zobacz także Lekcja przyrody w Nadleśnictwie Polanów

Popularne na gk24:

Gk24.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!