Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rehabilitacja lecznicza pacjentów onkologicznych z województwa zachodniopomorskiego. Bezpłatny projekt dla 500 osób!

Leszek Wójcik
Leszek Wójcik
- Aktywność zawodowa odgrywa istotną rolę w życiu osób chorujących onkologicznie i jest jednym z aspektów, który może mieć wpływ na odzyskiwanie równowagi psychicznej po trudnych doświadczeniach związanych z chorobą - mówi Martyna Pawlak-Modzelewska, psychoonkolożka biorąca udział w projekcie ZCO: "Rehabilitacja lecznicza pacjentów onkologicznych". Pacjenci, którzy chcą wziąć udział w tym przedsięwzięciu mogą już przesyłać zgłoszenia.

- Otrzymanie diagnozy choroby onkologicznej to moment kryzysowy dla każdego człowieka. Jest to sytuacja nagła, zaskakująca i nieprzewidywalna - tłumaczy Martyna Pawlak-Modzelewska. - Choroba ma wpływ na wszystkie aspekty naszego życia, przyczynia się do zmiany naszego funkcjonowania, także w obszarze zawodowym.

W bezpłatnym projekcie ZCO może wziąć udział 500 osób, pacjentów będących w trakcie lub po zakończonym radykalnym leczeniu onkologicznym. Zakłada wsparcie pacjentów onkologicznych z województwa zachodniopomorskiego w wieku aktywności zawodowej - deklarujących gotowość do kontynuacji lub podjęcia zatrudnienia po zakończeniu projektu. Projekt potrwa do września 2023 r.

- Pacjenci onkologiczni, którzy zakwalifikują się do udziału w tym programie, zostaną objęci rehabilitacją leczniczą dostosowaną indywidulanie do ich potrzeb, będą też uczestniczyć w konsultacjach z dietetykiem i psychologiem – mówi Adrian Sikorski, dyrektor Zachodniopomorskiego Centrum Onkologii – Uczestnicy projektu będą mogli wziąć udział w bezpłatnych, dziesięciodniowych turnusach rehabilitacyjnych w ZCO. Dopinamy też organizację wyjazdowych turnusów nad morze.

W ramach projektu pacjenci będą mogli skorzystać z bezpłatnych noclegów, wyżywienia i zwrotu kosztów dojazdu. Na pacjentów czekają też tzw. wyprawki motywujące, zawierające m.in. kijki do Nordic Walkingu.

Podczas rehabilitacji w ramach projektu wykorzystywany będzie m.in. nowoczesny system RehaCom, służący do treningu funkcji poznawczych pacjenta.

- Jesteśmy drugim ośrodkiem onkologicznym w Polsce posiadającym RehaCom oraz pierwszym onkologicznym, który ma moduł oceny – twierdzi Agnieszka Muchla-Łagosz, specjalista ds. komunikacji ZCO - Moduł ten w systemie RehaCom pozwala ocenić funkcje poznawcze pacjenta przed przystąpieniem do treningu, opracowuje zalecenia treningu biorąc pod uwagę wynik oceny początkowej oraz pokazuje postępy pacjenta.

Dzięki udziałowi w projekcie, u pacjentów zmniejszy się częstość występowania bólu i wybranych zaburzeń czynności (tj. ograniczona ruchomość w stawach, obrzęk chłonny). Poza tym (takie jest założenie), co najmniej 60 proc. uczestniczących w programie pacjentów utrzyma swoje aktualne zatrudnienie, bądź znajdzie nową pracę.

- Powrót do pracy po chorobie onkologicznej to bardzo indywidualna kwestia, która może zależeć od wielu czynników, m.in. od stopnia nowotworu, formy leczenia, rodzaju wykonywanej pracy, odczuwanych skutków ubocznych leczenia, samopoczucia pacjenta, ale także od świadomego wyboru pacjenta (np. w sytuacji, gdy choroba wpływa na zmianę wartości lub priorytetów w życiu lub nadanie jej innego znaczenia) - zapewnia Martyna Pawlak-Modzelewska. - W tym miejscu chciałabym podkreślić indywidualizm konkretnej sytuacji pacjenta – każdy przechodzi chorobę inaczej.

Jest wiele powodów, aby wrócić do pracy zawodowej po leczeniu, które mogą mieć pozytywny wpływ na jakość życia pacjenta. Nie bez znaczenia jest aspekt finansowy - diagnoza choroby niesie za sobą konsekwencje w postaci uszczuplenia budżetu i generuje nowe wydatki: zakup leków, podjęcie się nierefundowanej terapii lub rehabilitacji itd.

ZOBACZ TEŻ:

- Praca jest źródłem kontaktów społecznych, zaspokaja potrzebę przynależności społecznej - dodaje psychoonkolożka. - Może też pomóc w radzeniu sobie z poczuciem osamotnienia, dając przestrzeń do podtrzymywania relacji a także nawiązywania nowych znajomości. Kolejnym pozytywnym aspektem związanym z powrotem do pracy jest możliwość odwrócenia uwagi oraz myśli od trudnych przeżyć oraz poczucie sprawowania kontroli nad swoim życiem. Przekierowanie naszej uwagi na codzienne obowiązki może przyczynić się do zmniejszenia stresu związanego z chorobą. Pacjenci podkreślają często, że praca jest dla nich oznaką "normalności", podobnej do tej, jaką mieli sprzed okresu diagnozy, nie pozwala aby choroba zdeterminowała ich funkcjonowanie i codzienność. Pójście do pracy motywuje do zadbania o siebie, podjęcie działań, aktywności. Wyznacza pewien rytm codzienności – daje poczucie celu, nakłada zadania i obowiązki, daje poczucie stałości i sprawczości.

Jak podkreślają specjaliści, powrót do pracy po leczeniu onkologicznym nie jest łatwy. A jak będzie przebiegał zależy nie tylko od pracownika. Bo choroba nie dotyczy tylko osoby chorej, ale także bliskich, otoczenia, a w sytuacji zawodowej: chorego pracownika, współpracowników i pracodawcy.

Aby wziąć udział w bezpłatnym projekcie ZCO wystarczy wypełnić formularz zgłoszeniowy na stronie: http://rehabilitacjaonkologiczna.szczecin.pl/ lub zapisać się telefonicznie pod numerem: 514-946-376.

Projekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego.

Wartość projektu: 6 395 950 zł (wkład Europejskiego Funduszu Społecznego: 5 436 557 zł).

ZOBACZ TEŻ:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Rehabilitacja lecznicza pacjentów onkologicznych z województwa zachodniopomorskiego. Bezpłatny projekt dla 500 osób! - Głos Szczeciński