Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rehabilitacja po przejściu COVID-19 w "Zdrojach". Pacjenci wracają do pełni sił

Leszek Wójcik
Leszek Wójcik
pexels/zdjęcie ilustracyjne
Na Dziennym Oddziale Rehabilitacyjnym szpitala „Zdroje” w Szczecinie realizowany jest program fizjoterapii dla osób, które przeszły COVID-19. Tam powracają do pełni sił. Pierwsza pacjentka właśnie ukończyła 6-tygodniowy cykl terapii usprawniającej.

Pani Celina w marcu ciężko przeszła COVID-19 (chorowała prawie trzy tygodnie). W końcu wyzdrowiała ale... pojawiły się powikłania, które uniemożliwiały jej codzienne funkcjonowanie. Jako pierwsza zgłosiła się do programu fizjoterapii dla ozdrowieńców po zakażeniu SARS-CoV-2. Była pierwszą pacjentką Dziennego Oddziału Rehabilitacyjnego w szpitalu „Zdroje”. Jako pierwsza więc zakończyła sześciotygodniową terapię. Dziś twierdzi, że efekty fizjoterapii przerosły jej oczekiwania.

- Najważniejszym było ustanie uporczywego kaszlu i przywrócenie dawnego komfortu oddychania - przyznaje.

Równie istotne było dla niej cofnięcie się zaburzeń równowagi, odzyskanie poczucia stabilności ciała, a także łatwości w poruszaniu.
Nie wszyscy bowiem, po przechorowaniu COVID-19, powracają do pełni zdrowia.

ZOBACZ TEŻ:

Wśród najczęściej występujących powikłań wymieniane są

  • duszność,
  • kaszel,
  • zmęczenie,
  • osłabienie,
  • nietolerancja wysiłku,
  • ból mięśni i stawów,
  • zaburzenia równowagi
  • czy ból głowy.

Następstwa te nie dotyczą tylko osób w podeszłym wieku lub obciążonych chorobami przewlekłymi. Występują także u młodych i zdrowych. Jak również u osób, u których choroba przebiegała łagodnie.

- Rehabilitacja to kontynuacja leczenia powikłań pocovidowych. Wzmacnia osłabiony po chorobie organizm, poprawia wydolność krążeniową i oddechową, a także usprawnia narząd ruchu. Ponadto, korzystnie wpływa na psychikę i sprawność intelektualną, a to niezmiernie istotne w procesie zdrowienia. - tłumaczy Barbara Zawisza-Lemińska kierująca Dziennym Oddziałem Rehabilitacyjnym w szpitalu „Zdroje” w Szczecinie - Dzięki usprawnianiu, pacjenci szybciej wracają do codziennej aktywności domowej, zawodowej i społecznej. Uczą się wypracowywać zdrowe nawyki, które, na co liczymy - pozostaną z nimi na dłużej.

Program fizjoterapii dla osób po przebyciu COVID-19 realizowany w Dziennym Oddziale Rehabilitacyjnym szpitala „Zdroje” finansowany jest przez NFZ. Obejmuje trwający sześć tygodni cykl składający się z minimum osiemnastu wizyt. Dni i godziny zabiegów ustalane są indywidualnie.

Aby móc skorzystać z fizjoterapii pocovidowej pacjent musi posiadać skierowanie wystawione przez lekarza ubezpieczenia zdrowotnego - może nim być zarówno lekarz rodzinny, jak i innych specjalizacji. Obecnie warunkiem udziału w programie jest rozpoczęcie rehabilitacji w ciągu 6 miesięcy od zakończenia leczenia. Jednak jak poinformował Adam Niedzielski, Minister Zdrowia, okres kwalifikacji ma zostać wydłużony do 12 miesięcy. Szpital oczekuje na opublikowanie stosownego Zarządzenia prezesa NFZ.
Podstawą programu fizjoterapii dla ozdrowieńców są dwa elementy: trening fizyczny (tzw. kinezyterapia) i edukacja w zakresie samodzielnego radzenia sobie z objawami związanymi z przebyciem COVID-19.

Wszelkie informacje dotyczące udziału w programie fizjoterapii dla osób po przebyciu COVID-19 można uzyskać na Dziennym Oddziale Rehabilitacyjnym szpitala w Zdrojach. Nr tel.: 918806459. Rejestracja prowadzona jest na bieżąco.

ZOBACZ TEŻ:

Bądź na bieżąco i obserwuj:

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Rehabilitacja po przejściu COVID-19 w "Zdrojach". Pacjenci wracają do pełni sił - Głos Szczeciński