MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rekordowa waloryzacja emerytur 2024? Oto tabela wzrostów emerytur. Jaki będzie ostateczny wskaźnik? Sprawdź! 21.05.2024

ND
Wideo
od 16 lat
Marcowa waloryzacja emerytur zbliża się wielkimi krokami. Jaki będzie ostateczny wskaźnik waloryzacji w 2024 roku? Będzie mniejszy od spodziewanego? Sprawdź, jakie są najnowsze zmiany w prognozie. Wskaźnik średniorocznej inflacji emeryckiej w 2023 roku jest już znany. Sprawdź szczegóły!

Spis treści

Waloryzacja emerytur od 1 marca 2024 roku

Wskaźnik średniorocznej inflacji emeryckiej wyniósł 11,9%, czyli emerytury w 2024 roku wzrosną co najmniej o tą wartość. Początkowo przewidywany wskaźnik był na poziomie 10,19 proc. Prognozowało się jednak podwyżkę emerytury i rent na poziomie 12,3 proc. Przez dłuższy czas utrzymywały się te przypuszczenia. Po wyborach i nowym roku uległo to jednak dużej zmianie.

Dane przedstawione przez Narodowy Bank Polski mówiły, że wzrost cen w 2023 roku wyniesie 11,4% i to według tego wskaźnika na waloryzację emerytur może zdecydować się nowy rząd. Wówczas minimalna emerytura w 2024 roku wyniosłaby 1 769,52 zł. Wszystko wskazuje jednak na to, że wskaźnik wyniesie 11,9%.

Sprawdź najnowsze wyliczenia brutto i netto!

Ile pieniędzy na konta emerytów wpłynie w marcu 2024?

Wprowadzenie waloryzacji dla emerytów to ustawowy obowiązek. Na ostateczną decyzję trzeba jeszcze chwilę poczekać. Ostateczny wskaźnik waloryzacji w 2024 roku zaprezentuje GUS w lutym. ZUS w 2024 roku najprawdopodobniej będzie waloryzował emerytury dwa razy. Aby doszło do drugiej waloryzacji emerytur poziom inflacji musi być wyższy od 5 proc. liczonych w skali roku.

Trzynasta emerytura 2024

Wysokość 13 emerytury ustalana jest zawsze na początku roku i zależy od tego na jakim poziomie jest emerytura minimalna oraz waloryzacja. 13. emerytura jest równa emeryturze minimalnej w danym roku kalendarzowym. Warunki wypłaty trzynastej emerytury reguluje ustawa. Trzynasta emerytura 2024 wypłacana przez ZUS w marcu-kwietniu wszystkim emerytom wynosi tyle co najniższa emerytura.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gk24.pl Głos Koszaliński