Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych, czyli walka na punkty

Krzysztof Marczyk
Krzysztof Marczyk
Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych, czyli walka na punkty
Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych, czyli walka na punkty archiwum
Zgodnie z harmonogramem opracowanym przez Ministerstwo Edukacji i Nauki, 22 lipca opublikowano listy kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych do wybranych szkół ponadpodstawowych. Absolwenci klas ósmych oraz ich rodzice i opiekunowie gorączkowo sprawdzali, czy liczba punktów uzyskanych za świadectwo i egzaminy była wystarczająca, by dostać się do upragnionej szkoły, a dalej - do preferowanego profilu.

- Należy zaznaczyć, że to dopiero wstępna informacja - powiedział Krzysztof Stobiecki, dyrektor koszalińskiego Wydziału Edukacji. - Do 30 lipca bowiem kandydaci mają obowiązek złożenia tzw. potwierdzenia woli przyjęcia do wybranej szkoły, do której się zakwalifikowali - dodał. Oficjalny harmonogram zakłada, że listy kandydatów przyjętych i kandydatów nieprzyjętych ogłoszone będą 2 sierpnia 2021 r. Do tego dochodzą jeszcze procedury odwoławcze i tzw. postępowanie uzupełniające. Co więcej, kandydaci do szkół ponadpodstawowych, którzy nie zostaną przyjęci do szkół dla młodzieży w postępowaniu rekrutacyjnym i postępowaniu uzupełniającym na rok szkolny 2021/2022, będą przyjmowani do tych szkół w trakcie roku szkolnego - czytamy w komunikacie. Stąd, w wyjątkowych przypadkach jeśli chodzi o rekrutację, wiele jeszcze może się wydarzyć.

Przejdźmy teraz do liczb dotyczących naszego regionu. W Koszalinie przygotowano w tym roku ponad 1500 miejsc w 50 oddziałach w szkołach ponadpodstawowych: 21 oddziałów znajduje się w liceach, tyle samo w technikach oraz osiem oddziałów w szkołach branżowych (jest tak dlatego, że w Zespole Szkół uwzględnia się kilka różnych placówek). W 18 koszalińskich szkołach ponadpodstawowych w rekrutacji wzięło udział 1565 osób. Do liceów aplikowało 803 chętnych, do techników - 594 absolwentów klas ósmych, a do szkół branżowych papiery złożyło 165 uczniów.

Jeśli chodzi o koszalińskie licea, to największym zainteresowaniem cieszyły się I LO im. S. Dubois oraz II LO im. Wł. Broniewskiego. W przypadku techników, najwięcej osób chce uczęszczać do technikum przy ZS nr 1 im. Mikołaja Kopernika (czyli popularnego Ekonoma), a konkretnie do klasy o profilu technik żywienia i usług gastronomicznych. Na drugim miejscu, jeśli chodzi o zainteresowanie, znalazło się technikum elektroniczne w ZS nr 9 (profil technik-informatyk).

Przechodząc do danych demograficznych, to najwięcej uczestników naboru pochodziło z Koszalina (749 osób), dalej - z powiatu koszalińskiego (481), z powiatu białogardzkiego (112), sławieńskiego (104), kołobrzeskiego (27), świdwińskiego (30 chętnych) oraz drawskiego (16 kandydatów). Najwięcej chętnych, których pierwszą preferowaną szkołą było liceum pochodziło z Koszalina, a w przypadku techników - z Koszalina i niewiele mniej z terenu samego powiatu. Jeśli chodzi o szkoły branżowe, to najczęściej wybierali ją mieszkańcy powiatu koszalińskiego.

Niedzielna giełda na terenach podożynkowych w Koszalinie od rana tętni życiem. Na stoiskach można znaleźć niemal wszystko. Sprawdź nasze zdjęcia!

Niedzielna giełda w Koszalinie. Czym handlują wystawcy? Spra...

Zobacz także Będzie budowany kolejny odcinek ul. Austriackiej w Koszalinie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo