MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rekrutacja na Politechnice Koszalińskiej. Informatyka, pedagogika i filologia angielska najpopularniejsze

Łukasz Suchanowski
Łukasz Suchanowski
- W ubiegłym roku odnotowaliśmy znaczny wzrost w stosunku do 2022 roku. Przyjęliśmy w 2023 roku ponad 1300 studentów - mówi Krzysztof Wasilewski
- W ubiegłym roku odnotowaliśmy znaczny wzrost w stosunku do 2022 roku. Przyjęliśmy w 2023 roku ponad 1300 studentów - mówi Krzysztof Wasilewski archiwum
Rozmowa z dr hab. Krzysztofem Wasilewskim, prof. PK - prorektorem ds. kształcenia na Politechnice Koszalińskiej

Politechnika Koszalińska niedawno świętowała swoje 56. urodziny i jest najważniejszą wyższą uczelnią w regionie. Ilu studentów w ubiegłym roku zapisało się na studia?

W ubiegłym roku odnotowaliśmy znaczny wzrost w stosunku do 2022 roku. Przyjęliśmy w 2023 roku ponad 1300 studentów. To był kilkunastoprocentowy wzrost w stosunku do poprzedniego roku. Wszystko to ze względu na studentów z Ukrainy, których jest ponad 200. Wciąż jesteśmy otwarci na żaków zza wschodniej granicy. W tym roku liczymy, że liczbę 1300 kandydatów utrzymamy.

Jakie kierunki cieszą się największym zainteresowaniem?

Od kilku lat nic się nie zmienia. Cały czas największym zainteresowaniem cieszy się informatyka, pedagogika i filologia angielska. Jeśli chodzi o kierunki techniczno-inżynieryjne: mechanika i budowa maszyn oraz mechatronika. Znaczny wzrost pojawił się na kierunku budownictwo. Jest coraz większe zapotrzebowanie i zainteresowanie kierunkami inżynieryjnymi. To nas cieszą.

Niektórzy czytelnicy "Głosu" dopytują się czy jest możliwość jak w poprzednich latach zapisania się na studia wieczorowe?

Jako takich studiów wieczorowych nie mamy, ale odpowiedzią dla osób pracujących chcących się dokształcić mamy ofertę studiów popołudniowych, których zajęcia rozpoczynają się po godz. 15. Są to kierunki europeistyka i filologia germańska. Rozmawiałem z dziekanami wydziałów technicznych i jeżeli zajdzie taka potrzeba będzie na to zielone światło.

Czy w tym roku na Politechnice Koszalińskiej pojawią się nowe kierunki?

Przygotowaliśmy trzy nowe kierunki. Pierwszy to international business. Zajęcia będą prowadzone w języku angielskim, a studenci w porównaniu z innymi uczelniami nie będą ponosić opłat. Drugi kierunek, który oferujemy to studia II stopnia na kierunku analityka biznesowa. Trzecią nowością jest nowa formuła kierunku europeistyka o charakterze ogólnoakademickim, zamiast profilu praktycznego.

Od czterech lat funkcjonuje program Szkoły Doktorskiej. Ile miejsc w tym roku jest na nią przewidzianych?

Rekrutacja na studia I i II stopnia trwa już od 3 czerwca, natomiast wkrótce rozpoczniemy ją w Szkole Doktorskiej. Liczba miejsc będzie ostatecznie zależała od dyscypliny w której można pisać pracę doktorską. Mamy uprawnienia do nadawania stopnia doktora i doktora habilitowanego w sześciu dyscyplinach. Oczywiście dostosowujemy miejsca w stosunku do zainteresowania danym przedmiotem.

Jak można zapisać się na studia na Politechnice Koszalińskiej?

Zapisać się na uczelnie można wchodząc na stronę internetową tu.koszalin.pl. Tam znajduje się odnośnik IRK, który poprowadzi krok po kroku jak się zarejestrować. Przede wszystkim trzeba wybrać kierunek studiów. W razie problemów kandydaci mogą zadzwonić lub nas odwiedzić. Zawsze chętnie udzielimy pomocy.

od 16 lat
Wideo

Dziś 81. rocznica Ludobójstwa na Wołyniu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gk24.pl Głos Koszaliński