Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Relaks w grocie

Andrzej Kordylasiński [email protected]
Komnata Solna w Gryfinie w Centrum Wodnym Laguna czynna jest od poniedziałku do soboty od godz. 10 do 21, w niedziele od 10-18.
Komnata Solna w Gryfinie w Centrum Wodnym Laguna czynna jest od poniedziałku do soboty od godz. 10 do 21, w niedziele od 10-18. Andrzej Kordylasiński
Niesamowity klimat stwarza miejsce wyłożone od dołu po sufit solą.

Jedni się relaksują, inni leczą. Wszystkim poprawia się samopoczucie.

W specjalnych pomieszczeniach wyłożonych solą opary nasycają powietrze cennymi dla biopierwiastkami.
- Do komnaty solnej weszłam przy okazji korzystania z basenu. Zrobiła na mnie bardzo pozytywne wrażenie. - mówi Luiza Kuczyńska, nauczycielka ze Szczecina.
- Miałam zablokowane zatoki. Prawie nie mogłam oddychać. Już po trzecim seansie poczułam ulgę. Teraz mam nawet inny głos - cieszy się Aniela Zarzycka, emerytka z Gryfina.
Tylko w woj. zachodniopomorskim jest 10 takich miejsc np. w Szczecinie, Międzyzdrojach, Kołobrzegu czy Gryfinie. Nazywają się komnatami lub grotami solnymi.
Jak to działa?
Od dawna wiadomo, że sól ma właściwości lecznicze. W naturalnych grotach i kopalniach (takich jak np. w Wieliczce), powietrze jest nasycone aerozolem solnym o dużym stężeniu. Medycyna wykorzystuje sól właśnie w inhalacji. W sztucznych grotach samo obłożenie ścian solą i wysypanie nią podłogi nie wystarczy. Aby w jaskini można było wdychać bogate w mikroelementy powietrze, musi być ono stale wzbogacane w odpowiednie ilości mikroelementów. Służy temu odpowiednia wentylacja i ponad 50 % wilgotność powietrza. Każda komnata ma na to swój patent. Wysoka ujemna jonizacja powietrza powoduje dobre samopoczucie. Aby tych mikroelementów było dużo, trzeba użyć różnego rodzaju soli. Gdy powietrze jest odpowiednio nasycone, wzmagają się właściwości lecznicze.
- Chodzę tu od kilku miesięcy, bo lekarz polecił mi taką terapię na astmę i alergię. Teraz już wcale nie muszę brać leków, od których ostatnio nie wytrzymywały mój żołądek i wątroba - mówi nam Danuta Kożuchowska z Gryfina.
Przy leczeniu specjaliści często polecają komnaty solne jako terapię dodatkową. Stosuje się ją przy takich dolegliwościach, jak trudności z oddychaniem, nieżyt oskrzeli, suchy kaszel, astma oskrzelowa. Solne jaskinie oczyszczają drogi oddechowe. Panujący mikroklimat może również pomóc osobom, które cierpią na alergiczne schorzenia nosa i zatok oraz chroniczne zapalenie nosa i gardła lub ucha środkowego. Dzięki właściwościom dezynfekcyjnym soli wzrasta odporność organizmu i reguluje się przemiana materii.
Jak to wygląda
Seans trwa zwykle od 45 minut do godziny. Dookoła sól i charakterystyczny zapach. Wielkość pomieszczeń jest różna. Im większa, tym więcej potrzeba soli. Jedną z największych w Polsce jest Komnata Solna w Gryfinie przy Centrum Wodnym Laguna. Posiada też największą w Polsce kaskadę. Ma 3,5 m wysokości. Jest tu też minitężnia. Po gałęziach spływa z góry solanka. Z głośników płynie szum fal. Dookoła 50 ton soli! W Gryfinie jest też specjalna solna "piaskownica" dla dzieci. Maluchy mogą bawić się zabawkami w morskiej soli.
Aromato... i koloroterapia
Jaskinie, groty i komnaty mają również inne sposoby na dobre samopoczucie. Wbudowane w ściany lampki dają podwójne działanie. Nie tylko rozświetlają grotę czy komnatę, ale działają również bakteriobójczo. Światłoterapia doenergetyzowuje organizm, wycisza i uspokaja.
Wielu przychodzi tu tylko po relaks. Wiadomo przecież, że sam odpoczynek potrafi wyleczyć z wielu dolegliwości.
-Wszystkie działania mieszczą się w granicach terapii. Ludzie mogą odzyskać tu równowagę energetyczną. Lekarze polecają tego rodzaju miejsca, bo sprzyjają poprawie zdrowia pacjentów - mówi Izabela Walczak, psychoterapeutka, która jednocześnie prowadzi Komnatę Solną w Gryfinie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!