Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Religia: Kościoły w Koszalinie na marginesie

(ak)
Podczas konferencji prasowej – przedstawiciele Rady Ekumenicznej (od lewej) ksiądz Janusz Staszczak z Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego i ksiądz Mikołaj Lewczuk z Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego.
Podczas konferencji prasowej – przedstawiciele Rady Ekumenicznej (od lewej) ksiądz Janusz Staszczak z Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego i ksiądz Mikołaj Lewczuk z Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego. Fot. Radosław Brzostek
Kościoły mniejszościowe w Koszalinie czują się pomijane. Wczoraj duchowni z koszalińskiego Oddziału Polskiej Rady Ekumenicznej przedstawili w ratuszu swoje racje.

Rada dla pojednania

Rada dla pojednania

Polska Rada Ekumeniczna działa na rzecz dialogu ekumenicznego, tolerancji oraz zbliżenia między kościołami. Koszaliński oddział Polskiej Rady Ekumenicznej jest jednym z najmłodszych w Polsce. Rada skupia siedem kościołów członkowskich: Kościół Chrześcijan Baptystów, Kościół Ewangelicko-Augsburski, Kościół Ewangelicko-Metodystyczny, Kościół Ewangelicko-Reformowany, Kościół Polskokatolicki, Kościół Starokatolicki Mariawitów i Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny.

Z przedstawicielami Rady Ekumenicznej rozmawiał wiceprezydent Koszalina Przemysław Krzyżanowski.

- To pierwsze tego typu spotkanie, które otworzy nowy rozdział w naszych relacjach - deklarował wiceprezydent Przemysław Krzyżanowski, podczas briefingu prasowego po spotkaniu. - Od tej pory będziemy się cyklicznie spotykać, aby rozwijać współpracę w dziedzinie kultury, ochrony zabytków, czy organizowania uroczystości patriotycznych.

Ksiądz Janusz Staszczak z Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego podkreślił, że uroczystości państwowe organizowane z okazji ważnych rocznic nie powinny mieć charakteru religijnego, jak według niego jest teraz, lecz świecki.

- Dawna formuła partyjna została zamieniona na formułę jednowyznaniową - podkreślał ksiądz Staszczak. - A przecież uroczystość państwowa ma mieć charakter zapraszający, a nie wykluczający. Powinniśmy zapewnić wspólny dom wszystkim obywatelom, a nie tylko katolikom. W Koszalinie mieszka wielu ateistów, są wyznawcy innych kościołów. To także pełnoprawni obywatele miasta.

Rada Ekumeniczna zgłosiła też zastrzeżenia do Festiwalu Młodzieży Polsko-Niemieckiej, który odbył się we wrześniu w Koszalinie. Do udziału w nabożeństwie ekumenicznym w koszalińskiej katedrze nie zostali zaproszeni księża z kościołów obecnych w Koszalinie.

- To było niedopatrzenie - przyznał wiceprezydent Krzyżanowski. - Strona stowarzyszenia Pomerania wskazała księdza ewangelickiego z Niemiec, który wspólnie z polskim kapłanem katolickim celebrował to nabożeństwo. - Ustaliliśmy, że do organizacji następnego festiwalu, który jest planowany za dwa lub trzy lata, zostaną zaproszeni przedstawiciele koszalińskiej Rady Ekumenicznej.

Kościoły mniejszościowe postulują, aby do oficjalnego programu obchodów ważnych dla Polaków uroczystości, na przykład z okazji 11 Listopada lub 3 Maja, włączyć nie tylko mszę w rzymskokatolickiej katedrze, lecz także nabożeństwa w innych kościołach.

- Duchowni z tych kościołów są zapraszani na patriotyczne uroczystości, ale oczywiście popieramy zamysł organizowania nabożeństw w świątyniach innych wyznań - zapewnił Przemysław Krzyżanowski.

Przewodniczący Oddziału Polskiej Rady Ekumenicznej Sebastian Niedźwiedziński z Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego poinformował, że kościoły mniejszościowe są przygotowane do prowadzenia lekcji religii, pragną też przybliżyć swoją działalność pozostałym mieszkańcom Koszalina, m.in. przygotują Dni Kultury Chrześcijańskiej, (nie tylko katolickiej).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!