Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Remont ul. Koszalińskiej w Sławnie. Co będzie z pomnikiem?

Rafał Nagórski
W Sławnie remontowana będzie ul. Koszalińska.
W Sławnie remontowana będzie ul. Koszalińska. Archiwum
Co zrobić z pomnikiem ku czci żołnierzy radzieckich w Sławnie? Urząd Miejski zachęca mieszkańców do dzielenia się opiniami.

Wkrótce rozpocznie się remont ulicy Koszalińskiej w Sławnie - na odcinku od wiaduktu w kierunku budynku poczty. To kilkusetmetrowy fragment, przy którym zlokalizowany jest pomnik poświęcony pamięci żołnierzy radzieckich. Na nowo rozgorzała dyskusja o tym, co zrobić z tą pamiątką. - Podobno w sławieńskim ratuszu są ciekawi opinii mieszkańców na ten temat. Sprawa jak zwykle wywoła falę dyskusji - mówi nam jeden z czytelników, który liczy na to, że burmistrz wsłucha się w głos mieszkańców. A opinie, jak pokazuje historia, są często podzielone. Niedawno pisaliśmy o tym, że sprawą niszczejącego pomnika zainteresowało się Stowarzyszenie Kursk. Organizacja wspomaga samorządy lokalne w zakresie opieki nad miejscami pamięci różnych formacji wojskowych. Dużą rolę odgrywa w dbaniu o wygląd i stan techniczny pomników radzieckich, za co przypłaca ostrą krytyką środowisk prawicowych. Słowa przedstawicieli stowarzyszenia w obronie pomnika spotykają się z kolei z dezaprobatą niektórych związków, takich jak Stowarzyszenie Pokolenie organizujące protesty wobec renowacji pomników radzieckich.

Warto też przypomnieć, że w 2009 roku Rada Miejska w Sławnie podjęła uchwałę w sprawie rozebrania pomnika i przeniesienia płyty z napisem oraz gwiazdy pięcioramiennej na teren cmentarza miejskiego. Wówczas wystąpiono z pismem do Ambasady Federacji Rosyjskiej o zajęcie stanowiska w tej sprawie. Decyzja Rosji była konieczna ze względu na obowiązującą umowę międzynarodową dotyczącą grobów i miejsc pamięci ofiar wojen i represji z dnia 22 lutego 1994 roku.

-Do dnia dzisiejszego strona rosyjska nie odpowiedziała na wspomniane pismo. W związku z tym w dokumencie z 7 października 2013 roku poinformowaliśmy burmistrza Sławna, że brak odpowiedzi Rosjan traktujemy jako zgodę na zaproponowane rozwiązanie przyjęte w uchwale z 2009 roku. - mówił nam niedawno Adam Siwek, naczelnik Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa.

Na podstawie tej decyzji miasto może przystąpić do demontażu pomnika i przenieść płytę z inskrypcją na cmentarz komunalny. Zapowiadał to zresztą na naszych łamach burmistrz Sławna Krzysztof Frankenstein.

Obecnie w Polsce jest ponad 300 miejsc poświęconych pamięci wojsk sowieckich. Z wykazu Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa wynika, że w województwie zachodniopomorskim znajdują się 33 obiekty przypominające o żołnierzach Armii Radzieckiej. To jeden z regionów, w którym jest największa ilość tego typu monumentów. Pomnik mieszczący się przy ulicy Koszalińskiej powstał w 1953 roku dla upamiętnienia 18 żołnierzy radzieckich, którzy zginęli podczas walk na terenie Sławna w 1945 roku. To w tym miejscu pochowano ciała pomordowanych, które później ekshumowano na cmentarze komunalne w Sławnie i Słupsku. W latach 70-tych obelisk przebudowano i zamieszczono na nim tablicę z inskrypcją. Na przestrzeni ostatnich lat obelisk kilkakrotnie był profanowany. W zeszłym roku nieznany sprawca oblał go czerwoną farbą, a kilka miesięcy temu skradziona została gwiazda wieńcząca obelisk

Do 29 lutego można pisać swoje uwagi w sprawie pomnika na: [email protected] bądź osobiście w siedzibie Urzędu Miejskiego w Sławnie.

Popularne na gk24:

Gk24.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!