Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Remont ulicy Żytniej w Koszalinie. Wykonawca przejął plac budowy

Marzena Sutryk
Marzena Sutryk
W najbliższych dniach rozpocznie się modernizacja ul. Żytniej; przejazd będzie możliwy ul. Pszeniczną
W najbliższych dniach rozpocznie się modernizacja ul. Żytniej; przejazd będzie możliwy ul. Pszeniczną Radek Koleśnik
Firma Infrabud może już wchodzić na plac budowy i zabrać się za modernizację ul. Żytniej w Koszalinie - jest już wydane stosowne zezwolenie.

Zostało wydane zezwolenie na realizację inwestycji drogowej, czyli ZRID.

- Decyzja została wydana z rygorem natychmiastowej wykonalności - mówi Elżbieta Reinholz, dyrektor Wydziału Inwestycji w koszalińskim ratuszu.

- Wykonawcy został już przekazany plac budowy. Teraz zostanie wprowadzona nowa organizacja ruchu i rozpoczną się prace. Ulica Żytnia na czas robót zostanie zamknięta. Objazd dla okolicznych mieszkańców jest przewidziany ulicą Pszeniczną. Wykonawca jest zobowiązany do tego, by - podczas prowadzonych prac budowlanych - objazd utrzymać w należytym stanie.

Przypomnijmy, dopiero w czerwcu, po trzech miesiącach oczekiwania, koszaliński ratusz otrzymał z Ministerstwa Infrastruktury stosowną decyzję na ulicę Żytnią - chodziło o zgodę na budowę kanalizacji pod drogą. Jak już pisaliśmy, pas drogowy jest zbyt wąski, by można było w tym rejonie położyć instalację zgodnie ze sztuką, czyli obok drogi.

Stąd konieczność zmiany przebiegu kanalizacji. Ratusz złożył stosowny wniosek do ministerstwa w marcu i mimo licznych ponagleń dopiero w czerwcu otrzymał pozytywną odpowiedź.

Dopiero wtedy można było ruszyć z dalszą procedurą. Wcześniej w przetargu został wybrany wykonawca na 400 m nowego odcinka ulicy Żytniej - to firma Infrabud, która zadeklarowała, że zdąży z pracami w pięć miesięcy.

Z kalendarza wynika, że będzie to przełom listopada - grudnia. Koszt inwestycji to ok. 3,6 miliona złotych. Droga powstanie na odcinku od wjazdu z ulicy Połczyńskiej do bloków.

Kolejny odcinek, z uwagi na infrastrukturę wod.-kan., wymaga osobnego projektu - to inwestycja na kolejne lata.

Od kilku dni mieszkańcy ulicy Zbożowej w Koszalinie alarmują, że droga jest nieprzejezdna. Auta grzęzną w błocie, żadna karetka nie ma szans dojechać tutaj z interwencją. - Jak mamy dzieci dowieźć do szkoły? Jak dostać się do pracy? A jeśli coś się stanie komuś, jak dojedzie tu karetka? - pytają nasi Czytelnicy, mieszkańcy ulicy Zbożowej w Koszalinie. Od kilku dni, gdy zaczęły się wiosenne roztopy, ulica Zbożowa stała się praktycznie nieprzejezdna. Mieszkańcy nie kryją irytacji - mówią, że mieszkają w Koszalinie, tu płacą podatki, a miasto ich problemami się nie przejmuje nic a nic. Nowa droga? Na pewno nie do 2021 roku Oliwy do ognia dolało  pismo z ratusza, podpisane przez wiceprezydenta Andrzeja Kierzka, w którym przeczytali, że w planie inwestycji do roku 2021 ich ulicy nie ma. Wykonanie nawierzchni będzie możliwe dopiero po „zaplanowaniu i wybudowaniu przez Miejskie Wodociagi i Kanalizację sieci kanalizacji deszczowej i kanalizacji sanitarnej”. Prezydent pisze: „Miasto aktualnie realizuje wiele inwestycji o znaczeniu ogólnomiejskim dofinansowywanych ze środków zewnętrznych. W bezpośrednim sąsiedztwie ulicy Zbożowej miasto realizuje obecnie przebudowę ulicy Połczyń-skiej, a także przygotuje do realizacji budowę ulicy Żytniej. Dopiero po ich zakończeniu, jeżeli możliwości finansowe umożliwią wprowadzenie zadania do budżetu Miasta Koszalina,  nastąpi rozpoczęcie realizacji następnych zadań”. Dalej w piśmie czytamy, że miasto zobowiązane jest przede wszystkim do uzbrajania w infrastrukturę  komunalną terenów pod budownictwo, które były przez miasto zbywane, tymczasem domy na ulicy Zbożowej powstały na gruntach sprzedawanych przez prywatnych właścicieli. Płyty, gruz, cokolwiek Mieszkańcy Zbożowej takimi tłumaczeniem są oburzeni. Mówią, że nie oczekują autostrady, ale drogi przejezdnej. Podpowiadają, że porządne utwardzenie gruntu, na przykład przez położenie płyt, rozwiązałoby problem. Robert Grabowski, rzecznik ratusza, do którego zwróciliśmy się z interwencją, tłumaczy: - Takich gruntowych dróg jak Zbożowa mamy na terenie Koszalina 132. Nowe domy powstały często w szczerym polu, na gruntach gdzie nie ma kanalizacji deszczowej. Roztopy i deszcz zrobiły swoje. Nie mamy wpływu na warunki atmosferyczne. Szczerze współczujemy mieszkańcom. Wysłaliśmy ekipę na ulicę Zbożową, by doraźnie pomogła mieszkańcom. Sytuacja jest trudna, przy takim stanie podłoża nie możemy wysłać ciężkiego sprzętu, bo ugrzęźnie w błocie. Rzecznik tłumaczy też, że miasto nie zapomina o mieszkańcach dróg gruntowych, zwykle dwa razy w roku ekipy prowadzą doraźne remonty takich nawierzchni.

Mieszkańcy Zbożowej w Koszalinie mają problem. Błoto zamiast...

Zobacz także Koszalin: Ulica Zbożowa i Jęczmienna

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo