MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Renta wdowia i socjalna 2024. Nowe zasady przyznawania i zmiana kwoty? 7 600 złotych dla wdowy! Mamy wyliczenia! 24.07.2024

ND
Nowe zasady przyznawania i zmiana kwoty? >>>
Nowe zasady przyznawania i zmiana kwoty? >>>pixabay.com
Kto będzie mógł otrzymać pieniądze z renty wdowiej w 2024 roku? Renta wdowia ma być wypłacana jeszcze w tym roku. Na jakich zasadach Polacy będą mogli uzyskać pieniądze? Celem obywatelskiego projektu nowelizacji ustawy o rencie socjalnej jest podniesienie renty do kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę. Osoby niepełnosprawne zaczęły prowadzić dyskusję na wielu płaszczyznach. Sprawdź, jakie zmiany wejdą w życie w związku z rentą socjalną.

Nowy projekt renty wdowiej zakłada, że wdowia lub wdowieć będzie miał możliwość zachowania swojej starej emerytury lub renty, a ponadto dostanie nawet do 50% świadczenia po zmarłym małżonku. Sytuacja może być również odwrotna. Wdowa lub wdowiec będzie mógł zachować 50% swojej starej emerytury i dostawać pełną emeryturę po zmarłym małżonku.

Minister Agnieszka Dziemianowicz-Bąk podkreśla zasadność wspierania samotnych osób starszych i deklaruje gotowość dalszych prac nad projektem obywatelskim dotyczący renty wdowiej, który został zgłoszony w sejmie już w poprzedniej kadencji.

Taki projekt ma na celu wspomóc osoby starsze poprzez podwyższenie otrzymywanego świadczenia. Często nie starcza im pieniędzy na podstawowe produkty, dlatego projekt ma na celu poprawę ich sytuacji finansowej. Będą jednak limity. Renta wdowia nie będzie mogła przekroczyć sumy trzykrotnej średniej emerytury, czyli limitem będzie 7 600 złotych. Więcej szczegółów w galerii!

Przykład:


Wskaźnik 20%

Emerytura własna lub po zmarłym małżonku - 3 400 zł, Druga emerytura (własna lub małżonka) - 3 100 zł ->Renta wdowia - 620
Wskaźnik 50%

Emerytura własna lub po zmarłym małżonku - 3 400 zł, Druga emerytura (własna lub małżonka) - 3 100 zł -> Renta wdowia - 1 550 zł

Renta socjalna - co się zmieni?

Realizacja projektu wymaga zrozumienia i uwzględnienia wielu potrzeb osób niepełnosprawnych. Dyskusja prowadzona jest na różnych płaszczyznach, politycznej, finansowej i społecznej.

Świadczenia emerytalno-rentowe wypłacane przez ZUS co roku są waloryzowane. 1 marca wzrosły o 12,12 proc. Po waloryzacji kwota najniższej emerytury, renty rodzinnej i renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy wzrosła z 1588,44 zł do 1780,96 zł. Renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy wynosi teraz 1335,72 zł. Do kwoty 1780,96 zł podniesiona została też renta socjalna.

Celem obywatelskiego projektu nowelizacji ustawy o rencie socjalnej jest podniesienie renty do kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę. Aktualna renta wynosi 1217,98 zł netto i wiele osób ma trudności finansowej, ponieważ jest to dla nich zbyt mało.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gk24.pl Głos Koszaliński