Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Respirator Kultury: muzyka, promocja i pytania o wynagrodzenie

Joanna Krężelewska
Joanna Krężelewska
W Respiratorze Kultury wystąpił m.in. Harc Band, zespół z Koszalina grający piosenki harcerskie, turystyczne i poezję śpiewaną.
W Respiratorze Kultury wystąpił m.in. Harc Band, zespół z Koszalina grający piosenki harcerskie, turystyczne i poezję śpiewaną. Fot. http://ck105.koszalin.pl
Pandemia uderzyła w wiele branż. Szczególnie mocny cios dostała kultura. CK105 od jesieni organizuje projekt „Respirator Kultury”. To krótkie nagrania koncertowe lokalnych zespołów. Projekt ciekawy i potrzebny, jednak artyści na nim nie zarobią.

Zobacz także: Koncert zespołu Nocny Kochanek w klubie G38 w Koszalinie

Z powodu obostrzeń koncerty nie odbywają się. Stęskniona za nimi publiczność na pocieszenie dostała od Centrum Kultury 105 w Koszalinie ich wirtualny odpowiednik. To inicjatywa pod nazwą Respirator Kultury, czyli dwudziestominutowe nagrania koncertów, zamieszczane w sieci. „Mamy salę, nagłośnienie, kamerę, chęci i przede wszystkim wykonawców, którzy chcą się zaprezentować. (…) Do współpracy zapraszani są lokalni muzycy: sięgamy po to, co u nas piękne i kreatywne” – promuje inicjatywę CK105.

Zagrały już trzy zespoły - Czerwona Piłeczka, Harc Band i SoulBox. Nagrania dostępne są w serwisie YouTube.

I choć projekt jest ważny, bo daje szansę na chociaż wirtualne obcowanie z kulturą, pojawiły się też głosy krytyczne. Muzykom musi bowiem wystarczyć filmik promocyjny. Innego wynagrodzenia nie dostają. Sami artyści komentują to tylko anonimowo. – Szkoda, bo każdy grosz w tej trudnej dla wszystkich sytuacji jest dużym wsparciem. To też powielanie kiepskich standardów – słyszymy od jednego z muzyków.

Na facebookowym profilu inicjatywę skomentował organizator wielu inicjatyw i wydarzeń kulturalnych w Koszalinie, członek Rady Kultury Michał Kaczmarek. – Sam pomysł jest dobry. CK105 wreszcie, choć późno, otwiera dla mieszkańców swoje zasoby. Scenę, sprzęt, wsparcie techniczne. Wszyscy, którzy chcą korzystać z własności miasta, oczywiście nie w celach komercyjnych, powinni mieć taką możliwość. A skoro Koszalin jest miastem debiutów, to debiutanci w pierwszej kolejności. Brakuje jednak jasnego regulaminu, z czego i kiedy można korzystać – akcentuje.

Michał Kaczmarek wskazuje, że w pandemicznej rzeczywistości miejska instytucja kultury powinna wspierać lokalnych twórców i nawet symboliczna zapłata za występ będzie dużym wsparciem. - Instytucje publiczne powinny podnosić standardy. Jeśli w pandemii nie jest problemem zapłacenie za prowadzenie facebook’owego fanpage’a festiwalu Młodzi i Film przeszło 6 tys. zł, to symboliczne wynagrodzenie dla artystów też powinno być możliwe – podsumowuje.

- Będziemy analizować możliwości budżetowe w bieżącym roku i będziemy się starali wygospodarować środki na wynagrodzenia dla artystów. W ubiegłym roku nie mieliśmy takiej możliwości – odpowiada Paweł Strojek, dyrektor Centrum Kultury 105 w Koszalinie. – Chcę jednocześnie podkreślić, że w amfiteatrze powstanie Koszalińska Scena Muzyczna, która będzie właśnie przestrzenią dla młodych zespołów i da szansę na start.

Dyrektor dodał też, że środki na facebook'owy profil, choć umowę podpisało CK105, pochodziły z Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo