Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Reumatyzm - choroba 9 milionów Polaków

Małgorzata Fedorowicz nto.pl
Ból głowy i gorączka to też objawy reumatyzmu.
Ból głowy i gorączka to też objawy reumatyzmu. Fot. www.sxc.hu
Co piąty Polak cierpi na jedną z trzystu chorób reumatycznych. Najczęstszym schorzeniem jest reumatoidalne zapalenie stawów.

Okazuje się, że diagnoza choroby reumatycznej trwa w Polsce średnio 3 lata, a np. w Niemczech - zaledwie 3 miesiące. Dlaczego?

- Przyczyn jest co najmniej kilka, po pierwsze wynika to z fałszywego wyobrażenia lekarzy, którzy np. myślą: "to niemożliwe, żeby tak młoda osoba cierpiała na chorobę reumatyczną" - mówi dr Katarzyna Suchoń, konsultant wojewódzki ds. reumatologii. - Po drugie - diagnostyka tych chorób jest bardzo kosztowna, a pieniędzy jest za mało. Trzeba zrobić dużo badań, tymczasem potem może się okazać, że chodzi jednak o coś innego. Poza tym brakuje reumatologów. Jest to problem nie tylko w Polsce, ale - na całym świecie.

Na choroby reumatyczne cierpią nie tylko osoby starsze (choć znaczna część społeczeństwa tak uważa). Cierpią na nie również dzieci, młodzież, osoby w średnim wieku, aktywne zawodowo. Ogółem schorzenia dotyczą ok. 9 milionów Polaków.

Co może wskazywać na chorobę reumatyczną

Co może wskazywać na chorobę reumatyczną

osłabienie
utrata wagi
stany podgorączkowe
dyskomfort ze strony układu mięśniowo-szkieletowego
obrzęk, ból
sztywność stawów
kłopoty ze sprawnym poruszaniem się, porannym wstawaniem

Chorobę wywołują reakcje autoimmunologiczne organizmu, które atakują własne tkanki. Wymienia się też uwarunkowania genetyczne. W wyniku chorób reumatycznych dochodzi do stanów zapalnych obejmujących stawy rąk i nóg, stawy barkowe, biodrowe i kręgosłupa.

Schorzenia te pozostawiają jednak ślady w całym organizmie, gdyż mogą się dołączyć niepożądane objawy ze strony wzroku, skóry, nerek, tarczycy oraz układów: krążenia, naczyniowego, oddechowego i nerwowego.

- Najczęstszym reumatycznym schorzeniem jest reumatoidalne zapalenie stawów - mówi dr Katarzyna Suchoń. - W Polsce choruje na nie 400 tysięcy osób. Zdecydowanie częściej dotyczy ono kobiet, gdyż powodem jego występowania jest niedobór hormonów: estrogenów. Z kolei u mężczyzn dominuje zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa.

W leczeniu chorób reumatycznych jest duży postęp. Nadzieje wiąże się ze stosowaniem tzw. terapii biologicznych (leków najnowszej generacji uzyskiwanych na drodze inżynierii genetycznej). Potrafią one nawet na lata zahamować postęp choroby. Są jednak bardzo kosztowne. Pacjenci z Opolszczyzny mają od dłuższego czasu również do nich dostęp.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!