Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rewolucja na drogach. Piesi bez komórek, za to z pierwszeństwem przed pasami

Joanna Krężelewska
Joanna Krężelewska
Zmiany w Prawie o ruchu drogowym mają wejść w życie 1 czerwca
Zmiany w Prawie o ruchu drogowym mają wejść w życie 1 czerwca archiwum polskapress
Zmiany w Prawie o ruchu drogowym, które mają wejść w życie 1 czerwca, dotyczą każdego – zarówno kierowców, jak i pieszych. Piesi będą mieć pierwszeństwo jeszcze zanim wejdą na pasy, ale telefony muszą zostawić w kieszeni. Kierowcy przez całą dobę będą w mieście jeździć wolniej.

To prawdziwa prawno-drogowa rewolucja. Dziś pierwszeństwo na pasach ma pieszy, który już się na nich znajduje. Nowe przepisy nakazują kierowcy ustąpić pierwszeństwa pieszym, którzy dopiero zbliżają się do przejścia. Zmiana dotyczy też samych pieszych - podczas wchodzenia na przejście, na pasach, ale też na torowisku nie będą mogli korzystać z telefonów „ograniczających możliwość obserwacji sytuacji”.

Zobacz także: Policjanci rozdają odblaski mieszkańcom Koszalina

Warto jednak pamiętać, że żadne przepisy nie dają gwarancji bezpieczeństwa na przejściach. Piesi niezmiennie muszą stosować zasadę ograniczonego zaufania, bo w zderzeniu z masą samochodu nie mają szans.

- W ubiegłym roku na terenie powiatu koszalińskiego doszło do 55 kolizji i 11 wypadków z udziałem niechronionych uczestników ruchu drogowego, w tym również rowerzystów. Do 8 wypadków doszło w obrębie przejść dla pieszych – wskazuje kom. Monika Kosiec, rzeczniczka Komendy Miejskiej Policji w Koszalinie.

A jak wyglądają statystyki ogólnopolskie? W 2020 roku w całym kraju policjanci odnotowali 5235 wypadków z udziałem pieszych. 3702 to zdarzenia z winy kierowców, ale w 1533 przypadkach winę ponosili piesi, którzy nie zachowali ostrożności bądź byli nieuważni.

Nieco dokładniejsze są dane za rok 2019. Odnotowano 7 005 wypadków z udziałem osób pieszych (23,1 proc. ogółu), w których zginęło 793 pieszych, a 6 361 odniosło obrażenia. Wśród ofiar największą grupę stanowiły osoby starsze, powyżej 60 roku życia. W województwie zachodniopomorskim doszło do 336 wypadków, w których zginęło 28 osób, a zostało 318 rannych. Najwięcej osób pieszych zginęło w grudniu i w styczniu.

Na przejściach dla pieszych odnotowano 3 466 wypadków drogowych - 49,5 proc. wszystkich wypadków z udziałem pieszych. Śmierć poniosły 234 osoby, rannych zostało 3 375 osób.

W 2019 roku piesi spowodowali 1 879 wypadków (6,2 proc. ogółu wypadków), w wyniku których śmierć poniosły 372 osoby. W porównaniu z 2018 r. piesi spowodowali o 240 wypadków mniej. Najczęstszą przyczyną wypadków z winy pieszych było wejście na jezdnię bezpośrednio przed jadącym pojazdem – 941 wypadków, przekraczanie jezdni w miejscu niedozwolonym – 218 wypadków, wejście na jezdnię zza pojazdu, przeszkody – 201 wypadków i wejście na jezdnię przy czerwonym świetle – 155 wypadków.
67,1 proc. wypadków spowodowanych przez pieszych było zawinionych przez mężczyzn, kobiety piesze spowodowały 30,8 proc. wypadków.

Zmiany przepisów dotyczących pierwszeństwa w obrębie przejścia nie są jedyną modyfikacją kodeksu. Kolejną dla kierowców jest ograniczenie dopuszczalnej prędkości w obszarze zabudowanym do 50 km/h przez całą dobę (o ile znaki nie będą wskazywać inaczej). Dziś w godzinach 23–5 w mieście można jechać do 60 km/h.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo