MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rewolucyjne zmiany w kodeksie pracy. Nowe urlopy, wolne wszystkie piątki, praca zdalna. Andrzej Duda podpisał nowelizację 22.05.2023

MB
Praca zdalna będzie polegała na wykonywaniu pracy całkowicie lub częściowo w miejscu wskazanym przez pracownika i każdorazowo uzgodnionym z pracodawcą. Może być to miejsce zamieszkania pracownika, ale może być też inne.
Praca zdalna będzie polegała na wykonywaniu pracy całkowicie lub częściowo w miejscu wskazanym przez pracownika i każdorazowo uzgodnionym z pracodawcą. Może być to miejsce zamieszkania pracownika, ale może być też inne. archiwum Polska Press
Andrzej Duda podpisał nowelizację kodeksu pracy, która wprowadza znaczące zmiany w prawach i obowiązkach pracowników na terenie całej Polski. Obecnie analizowane są szczegóły tych zmian, w szczególności w zakresie pracy zdalnej i okazjonalnej. Dokładnie sprawdza się, jak będą one funkcjonować w praktyce oraz kiedy wejdą w życie. Zaleca się zapoznanie się ze wszystkimi zmianami wprowadzonymi przez nowelizację kodeksu pracy.

Kodeks pracy jest niezwykle istotny dla każdej osoby, która jest zatrudniona lub planuje zostać zatrudnioną w Polsce. Zawarte w nim przepisy określają m.in. zasady wynagradzania, urlopy, warunki zatrudnienia, a także odpowiedzialność pracodawców i pracowników. Kodeks pracy stanowi podstawę do uczciwego i sprawiedliwego traktowania pracowników, co jest kluczowe dla zapewnienia stabilności i bezpieczeństwa na rynku pracy.

Kodeks pracy 2023. Co zmieni się po wprowadzeniu nowelizacji tego dokumentu

Jedna z najważniejszych zmian jakie wprowadza nowelizacja kodeksu pracy jest wprowadzenie zapisów regulujących pracę zdalną.

Dodatkowo pracownikom będzie przysługiwał dodatkowy urlop opiekuńczy. Urlop ten ma być udzielany na wniosek pracownika i trwać maksymalnie pięć dni w roku Nowe przepisy wprowadzają także dodatkowy urlop z powodu „siły wyższej”, czyli dwa dni robocze lub 16 godzin urlopu spowodowanego działaniem siły wyższej, jak np. nagły wypadek, choroba lub inne istotne wydarzenie.

Urlop ten ma być płatny w wysokości 50 procent wynagrodzenia.

Zmiany w kodeksie pracy 2023. Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy

O tych oraz innych zapisach w nowym kodeksie pracy przeczytasz w dalszej części artykułu pod zdjęciami, gdzie dowiesz między innymi tego co oznaczają te hasła:

  • praca zdalna – pracodawca zwróci za prąd i internet
  • pracownik zyska również prawo do równoległego zatrudnienia
  • trzydniowy weekend albo 7 godzin dziennie
  • większy zasiłek macierzyński
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gk24.pl Głos Koszaliński