Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rolnicy, którzy protestują pod szczecińska siedzibą KOWR nie odpuszczają

Bogna Skarul
Bogna Skarul
Rolnicy protestują między innymi przeciwko podpisanemu aneksowi do umowy dzierżawy, jaką tutejszy KOWR zawarł z francuską spółką PRP Babinek
Rolnicy protestują między innymi przeciwko podpisanemu aneksowi do umowy dzierżawy, jaką tutejszy KOWR zawarł z francuską spółką PRP Babinek Bogna Skarul
- My nadal protestujemy — mówi Paweł Toporek, lider strajkujących pod szczecińska siedzibą Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. - Nie odpuszczamy, bo nasze postulaty nie zostały spełnione — tłumaczy i dodaje, że jeśli nie dojdzie do rozmów z przedstawicielami ministerstwa rolnictwa do 10 maja, to oni zaostrzą swój protest. - Potrzebujemy trochę czasu, aby sprawę wyjaśnić — mówią przedstawiciele ministerstwa rolnictwa.

„Żądamy równości wobec prawa”, „Polska ziemia dla polskich rolników” - z takimi hasłami rolnicy z powiatu gryfińskiego protestują pod szczecińską siedziba KOWR już od lutego.

- Protestujemy ponad 60 dni — żali się Paweł Toporek, lider strajkujących pod KOWR-em rolników. - I co? I nic.

Rolnicy protestują między innymi przeciwko podpisanemu aneksowi do umowy dzierżawy, jaką tutejszy KOWR zawarł z francuską spółką PRP Babinek. Spółka ta od trzydziestu lat uprawia na terenie gminy ponad 700 hektarów ziemi dzierżawionej od Skarbu Państwa. A ta umowa się właśnie skończyła, tymczasem szczeciński KOWR przedłużył dzierżawę na kolejne 19 lat.

Ale rolnicy mają też inne postulaty — żądają między innymi, aby opłata dzierżawna następowała nie przed, ale po zbiorach, a także zwiększenia okresu dzierżawy dla polskich gospodarstw przynajmniej na takich samych zasadach, jakie obowiązują wobec spółek zagranicznych.

- Spór toczy się o ziemię — podkreśla Toporek. - Zgodnie z różnymi opiniami prawnymi, mamy rację, a szczeciński KOWR zawzięcie omija wszelkie prawne zapisy. Nie wiemy dlaczego. Może Najwyższa Izba Kontroli, jaką zapowiedział w KOWR minister Robert Telus coś w końcu wyjaśni. Czekamy na nią.

- Potrzebujemy jeszcze trochę czasu, aby to wszystko wyjaśnić — mówią przedstawiciele ministerstwa, którzy wraz z ministrem Robertem Telusem przyjechali do Szczecina na rozmowy z rolnikami. - Musimy mieć opinię prawną od prawników ministerialnych — tłumaczą.

- Przedstawiciele ministerstwa prosili nas o kolejne 10 dni zwłoki — mówi Paweł Toporek. - Razem uzgodniliśmy, że do 10 maja my protestujemy pod KOWR, ale nie zaostrzamy naszego strajku, a oni szykują opinie prawne. Jeśli nic do 10 maja nie uda się wyjaśnić, zaostrzymy nasz protest — zapowiada rolnik z powiatu gryfińskiego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Rolnicy, którzy protestują pod szczecińska siedzibą KOWR nie odpuszczają - Głos Szczeciński