Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rośnie liczba zakażonych koronawirusem w Koszalinie i regionie. Obowiązują dodatkowe obostrzenia

Joanna Krężelewska
Joanna Krężelewska
Rośnie liczba zakażonych koronawirusem w Koszalinie i regionie
Rośnie liczba zakażonych koronawirusem w Koszalinie i regionie archiwum
W piątek sanepid poinformował o kolejnym dużym wzroście liczby osób zakażonych wirusem SARS-CoV-2 – w województwie zachodniopomorskim zaraziło się nim 311 osób.

W Koszalinie i powiecie zachorowało 46 osób - 1 dziecko, 19 kobiet w średnim wieku, 8 starszych kobiet, 3 młodych mężczyzn, 10 mężczyzn w średnim wieku, 5 starszych mężczyzn. Hospitalizowanych jest dziewięć osób z Koszalina. W mieście aktywnych jest 366 przypadków zakażenia COVID-19. 981 osób jest poddanych kwarantannie.

Zobacz także: Przemysław Krzyżanowski, zastępca prezydenta Koszalina, o nauczaniu hybrydowym w szkołach ponadpodstawowych

W regionie 17 nowych zakażeń potwierdzono w pow. kołobrzeskim, 13 w szczecineckim, 12 w sławieńskim, 9 w białogardzkim. Po trzy osoby zachorowały w powiatach drawskim i świdwińskim. W Regionalnym Centrum Medycznym w Białogardzie zmarła 84-letnia kobieta, mieszkanka powiatu białogardzkiego.

Nowe ogniska zakażeń w Koszalinie

W Koszalinie są nowe ogniska zakażeń. Niezmiennie najwięcej przypadków potwierdzono w firmie Espersen. Pojedyncze w Miejskiej Energetyce Cieplnej i Miejskich Wodociągach i Kanalizacji. Duże ognisko jest w Centralnym Ośrodku Szkolenia Straży Granicznej w Koszalinie, gdzie szkolą się funkcjonariusze Stałego Korpusu Europejskiej Straży Granicznej i Przybrzeżnej Frontex. Mundurowi ćwiczą takie zadania, jak m.in. patrolowanie terenu między przejściami granicznymi. Kilka dni temu kilku z nich zauważyło u siebie objawy zakażenia koronawirusem.

Badania potwierdziły zakażenie u 55 słuchaczy Frontexu i trzy wśród instruktorów zewnętrznych. Chory jest też jeden funkcjonariusz COSSG w Koszalinie oraz jeden pracownik obsługi firmy zewnętrznej. Na kwarantannę skierowano ponad 70 funkcjonariuszy Frontexu oraz prawie 30 pograniczników i pracowników COSSG w Koszalinie. W części budynków Centrum wyznaczone zostały izolatoria, placówka działa w ograniczonym zakresie – szkolenia prowadzone są w sposób zdalny, odwołano też wyjazdy, spotkania i szkolenia.

Jak ma obecnie wyglądać w Polsce walka z pandemią koronawirusa? W czwartek po południu premier Mateusz Morawiecki na specjalnej konferencji ogłosił nowe wytyczne i obostrzenia. Sprawdź na kolejnych slajdach. >>>

Koronawirus w Polsce: Premier Mateusz Morawiecki ogłosił now...

Koronawirus w Seminarium Duchownym

COVID-19 wykryto też u jednego z przełożonych, jednego kleryka i dwóch księży w Wyższym Seminarium Duchownym w Koszalinie. Seminarium objęte jest kwarantanną. - Kwarantanna potrwa do 23 października – informuje ks. Wojciech Parfianowicz, rzecznik diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej. Każdy mieszkaniec domu pozostaje w swoim pokoju. Dzięki temu, jeśli po 23 października wykryty zostanie jeszcze jakiś przypadek zakażenia, kwarantanna nie obejmie znów całego seminarium.
Zakażeni czują się dobrze, nie wymagają hospitalizacji. - Zajęcia odbywają się w trybie zdalnym. Podobnie modlitwy – dodaje ksiądz Wojciech.

Kuria Biskupia w Koszalinie jest do odwołania zamknięta. Dokumenty można w godz. 8 - 13 zostawiać na stole na furcie kurii. Pozostałe sprawy trzeba załatwiać drogą mejlową lub telefoniczną.

Do 23 października zawieszono działanie Żłobka Miejskiego przy ul. Jagoszewskiego w Koszalinie. Koronawirusem zaraziły się tam cztery osoby z personelu kuchennego i jedna opiekunka.

Koszalin wciąż w strefie czerwonej

W związku ze wzrostem liczby zakażeń Koszalin od tygodnia jest w strefie czerwonej. W sobotę dołączą do niego powiaty sławieński i szczecinecki. Rząd wprowadził nowe obostrzenia dla czerwonej strefy. To m.in. ograniczenie liczby osób w placówkach handlowych do 5 osób na 1 kasę oraz jedna osoba na 7 m. kw. podczas uroczystości religijnych. W zgromadzeniach publicznych może uczestniczyć maksymalnie 10 osób. W szkołach wyższych oraz ponadpodstawowych obowiązuje nauczanie w trybie zdalnym (z wyłączeniem zajęć praktycznych).

Od 19 października obowiązywać będzie zakaz organizacji imprez okolicznościowych, jak np. wesela. Oprócz tego w strefie czerwonej obowiązują takie same zasady bezpieczeństwa jak w strefie żółtej: lokale gastronomiczne mogę być otwarte w godz. 6 – 21, później posiłki kupować można tylko na wynos. W transporcie publicznym zajętych może być 50 proc. miejsc siedzących lub 30 proc. liczby wszystkich miejsc. Wydarzenia sportowe będą się odbywać bez udziału publiczności, a kulturalne z widownią zajętą w 25 proc. Zawieszona została działalność basenów, aquaparków i siłowni.

Od poniedziałku do piątku w godzinach 10 – 12 w sklepie, aptece i na poczcie przebywać mogą wyłącznie osoby powyżej 60. roku życia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo