Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rower miejski w Szczecinku zamknął pierwszy, udany sezon

Rajmund Wełnic
Rajmund Wełnic
Największym wzięciem szczecinecki rower miejski cieszył się w lecie, rekord to blisko 500 wypożyczeń jednego dnia
Największym wzięciem szczecinecki rower miejski cieszył się w lecie, rekord to blisko 500 wypożyczeń jednego dnia Rajmund Wełnic
Szczecinecka Wypożyczalnia Roweru Miejskiego zapadła w zimowy sen. Jej debiutancki sezon okazał się sukcesem.

Wyjątkowo ciepła do niedawna jesień pozwoliła funkcjonować Szczecineckiej Wypożyczalni Rowerów dłużej niż planowano, ale w końcu aura zmusiła do zawieszenia jej działalności.

- SzWRM przestała działać w połowie listopada, powrócimy z początkiem marca - mówi Tomasz Merk, dyrektor Komunikacji Miejskiej w Szczecinku, która jest operatorem wypożyczalni. - Od końca czerwca, gdy ruszyliśmy, zarejestrowało się 2256 użytkowników, którzy wypożyczali rowery dokładnie 40 396 razy. Dziś już chyba trudno sobie wyobrazić Szczecinek bez naszej wypożyczalni rowerów.

Zimę obsługa SzWRM poświęci na remonty, konserwację i obsługę 24 już działających stacji dokujących rowery oraz rowerowego taboru. Dodajmy, że już po uruchomieniu wypożyczalni udało się ją rozbudować o nowe dwie stacje (przy Kronospanie i basenie), postulowane przez mieszkańców, a ufundowane przez fabrykę płyt drewnopochodnych. - Nas cieszy najbardziej, że obeszło się bez poważniejszych awarii i - odpukać - wypadków - mówi Tomasz Merk.

Filip Bielicki z firmy Com-drew ze Szczecinka, dostawcy systemu, podkreśla, że to prawdopodobnie jedyne miasto w Polsce, gdzie liczba wypożyczeń przekroczyła liczbę mieszkańców. - Tak bardziej obrazowo: rowery były dosłownie wszędzie i o każdej porze, a większość dyskusji, rozmów, w których uczestniczyłem, dotyczyła rowerów - pisze. - Kolejny dowód na to, że często fajne rzeczy mogą zdarzyć się tuż za rogiem.

Finansowo Komunikacja Miejska na tym nie zarobiła, ale też nie taki był cel uruchamiania roweru miejskiego. Większość wypożyczeń bowiem to darmowe przejazdy (pierwsze 20 minut są darmowe, pierwsza godzina kosztuje 50 groszy). - Chcieliśmy zachęcić ludzi do korzystania ze zdrowego i ekologicznego środka transportu i to nam się udało - podkreśla szef KM.

Szczecinecka Wypożyczalnia Roweru Miejskiego kosztowała 1,132 mln zł, z tego 85 procent dała Unia Europejska.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!