Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rowerem wokół Manowa

.
Rowerem wokół Manowa
Rowerem wokół Manowa
Rowerowa wyprawa do gminy Manowo: morenowe wzgórza, Czapla Góra i wąskotorówka

Dziś chcemy wam zaproponować wyprawę rowerową do Gminy Manowo. Jeśli mieszkanie w Koszalinie to możecie skorzystać ze ścieżki rowerowej, która biegnie wzdłuż krajowej "11".

Manowo i okolice to kilka ciekawych tras. Jeśli jednak wybrać mielibyście tylko jedną z nich, to koniecznie wybierzcie SZLAK MORENOWEJ PRZEŁĘCZY (kolor czerwony). To trasa, która gwarantuje niezwykłe widoki oraz dawkę adrenaliny. Trasa wiedzie z Manowa do podkoszalińskiego Kłosu. Po drodze mijamy morenowe wzgórza, jeziora. Trasa jest kondycyjnie wymagająca. Najlepiej na jej pokonanie, z przerwami na kubek herbaty z termosu i kanapki, zarezerwować sobie kilka godzin.

Nie czujecie się na siłach? Wybierzcie inną trasę albo po miłej przejażdżce z Koszalina do Manowa ścieżką rowerowej wybierzcie na Czaplą Górę. Góra mieści się w park leśnym, to miejsce lęgowe czapli siwej. Przez Czaplą Górę wytyczona została ścieżka edukacyjno-przyrodnicza wiodąca od siedziby Nadleśnictwa Manowo do szkoły, tzw. tysiąclatki.

Przejeżdżając przez Manowo rowerem, warto też uwagę zwrócić na dworzec wąskotorowy w Manowie, zbudowany w 1912 roku. Podpowiadamy, że do Manowa dostać się również dostać wąskotorówką, która kursuje z Koszalina w weekendy.

Na piękno walorów przyrodniczych ma niewątpliwie właściwe gospodarowanie terenem, co robią władze gminy, nadleśnictwa i elektrociepłowni w Rosnowie.

Elektrociepłownia Rosnowo przygotowuje się do realizacji kolejnej inwestycji

Elektrociepłownia Rosnowo, spółka należącą do gminy Manowo, przygotowuje się do kolejnej dużej inwestycji ekologicznej, bardzo ważnej dla mieszkańców regionu. Zamierza wybudować nowoczesną oczyszczalnię ścieków w Boninie.

Firma realizuje przede wszystkim zadania z zakresu gospodarki wodno-ściekowej w gminie Manowo, dostarcza ciepło do mieszkań w Rosnowie. Aktywnie uczestniczy w życiu mieszkańców gminy i angażuje się w różne działania na terenie gminy zgodnie z oczekiwaniami mieszkańców.

- Jesteśmy spółką, która w stu procentach należy do gminy Manowo - twierdzi prezes spółki Elektrociepłownia Robert Murii. - Jednak gmina nie korzysta z dywidendy. Wszystkie zyski, choć niewielkie, są przeznaczane na inwestycje, rozwój infrastruktury i poprawę bezpieczeństwa energetycznego i środowiskowego mieszkańców. Jednym z priorytetowych celów spółki jest ochrona środowiska i w związku z tym podejmujemy konkretne działania z tym związane. Pomyślnie udało nam się zrealizować budowę oczyszczalni ścieków w Rosnowie, która została wykonana w technologii zatopionych reaktorów. Dzięki niej cały przebieg biologiczno-chemiczny odbywa się bez ingerencji zewnętrznej. Jest bezobsługowa i bezstrefowa, w pełni ekologiczna. Taki obiekt może być usadowiony w dowolnym miejscu, nawet w środku osiedla domków jednorodzinnych i nie będzie żaden sposób dla nikogo uciążliwy. Realizacja tej inwestycji bardzo poprawiła komfort życia mieszkańców Rosnowa, którzy zapomnieli już o brzydkich zapachach, które utrudniały im życie.

- W trosce o komfort życia mieszkańców Bonina oraz mając na uwadze ochronę środowiska, po Rosnowie nadszedł czas aby rozwiązać te problemy również w Boninie. W istniejącej tam oczyszczalni zmodernizujemy co się da, a obok wybudujemy nową, w pełni nowoczesną i ekologiczną - mówi Robert Murii. - Będzie podobna do oczyszczalni, którą w 2017 roku postawiliśmy w Rosnowie, gdyż ta w pełni się sprawdziła. Jest już wstępna koncepcja oczyszczalni w Boninie. Jesteśmy na etapie opracowywania programu funkcjonalno-użytkowego niezbędnego do przeprowadzenia procedur przetargowych. Za rok o tej porze Elektrociepłownia zamierza ogłosić przetarg na zaprojektowanie i wybudowanie oczyszczalni w Boninie. Całą inwestycję planujemy zrealizować do końca 2021 roku.

- Nową oczyszczalnię w Boninie planujemy sfinansować z obiecanej na ten cel pożyczki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska, która ma stanowić 90 procent wartości inwestycji. Pozostałe 10 procent ma być wniesione, dzięki pomocy gminy Manowo, jako środki własne - mówi Robert Murii.

- Po wybudowaniu oczyszczalni, w Boninie ma powstać zlewnia dla całej północnej części gminy, do której miałyby trafiać ścieki nie tylko z Bonina, ale także z Manowa, Cewlina, Wyszewa i Wyszeborza. Wtedy będzie można być już spokojnym o gospodarkę wodno-kanalizacyjną w gminie – podsumowuje prezes spółki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera