Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rowerowe szaleństwo w regionie. Podpowiadamy ciekawe trasy

Rafał Nagórski
Specjalnie dla naszych Czytelników, przygotowaliśmy krótki opis kilku tras w powiecie sławieńskim.

Najkrótsza trasa rowerowa wokół Darłowa wiedzie z położonego nad samym morzem Darłówka Zachodniego i zatacza 7-kilometrową pętlę przez Darłowo do wschodniej części nadmorskiego kurortu. Bez problemu możemy zabrać ze sobą najmłodszych, którzy dotrą we wszystkie najciekawsze miejsca Darłowa. Początek to główna ulica Darłówka - Zwycięstwa. Jadąc w kierunku zachodnim po prawej ręce cały czas mamy plażę, którą ciągnie się przez około 3 kilometry. Dalej jedziemy nową ścieżką wytyczoną dla rowerów wzdłuż ulicy Lotników Morskich i tak wjeżdżamy do centrum Darłowa. Tutaj możemy zwiedzać najciekawsze zabytki miasta Króla Eryka. Warto wybrać się na Zamek Książąt Pomorskich z wieżą o wysokości 24 metrów. Mieści się tutaj muzeum. Uwagę turystów przyciągają też obiekty sakralne - kościół Mariacki, którego początek budowy datuje się na 1321 rok oraz kościół świętej Gertrudy z pierwszej połowy XIV wieku. Do rejestru zabytków wpisano też cały obszar Starego Miasta.

Charakterystyczny dla Darłowa jest również rozsuwany most w Darłówku i latarnia morska najniższa na polskim wybrzeżu stojąca u wejścia do portu. W te miejsca dojedziemy kierując się z centrum Darłowa aleją Jana Pawła II, wzdłuż której wiedzie profesjonalna ścieżka rowerowa. Przejedziemy obok tak zwanej Patelni, czyli miejsca, w którym organizowane są zloty historycznych pojazdów wojskowych, miniemy też aquapark i zamkniemy pętlę na ulicy Słowiańskiej.

Druga trasa na zachód prowadzi w kierunku uzdrowiska Dąbki. Niestety, obecnie przejechać musimy ruchliwym i remontowanym fragmentem drogi wojewódzkiej (roboty mają potrwać do czerwca 2017 - powstanie tu ścieżka rowerowa z prawdziwego zdarzenia). Po zwiedzeniu Dąbek rozciągających się między morzem i jeziorem Bukowe warto wybrać się zamkniętą dla aut trasą dalej na zachód w kierunku Dąbkowic. Do naszej dyspozycji jest asfaltowa droga, z której korzystają jedynie właściciele i pensjonariusze kilku maleńkich ośrodków h w Dąbkowicach. Przed nami siedem kilometrów jazdy w niesamowitych okolicznościach przyrody. Po obu stronach nadmorski las i prześwitujące z jednej strony jezioro, a z drugiej strony morze. W każdej chwili możemy się zatrzymać i delektować jednym z najpiękniejszych zakątków polskiego wybrzeża! Po drodze do Dąbek warto zatrzymać się też w Bobolinie i zejść na plażę. Znajduje się tutaj jedno z najbardziej tajemniczych miejsc w okolicach Darłowa - pozostałości po tajnym poligonie Hitlera, który założono tutaj jeszcze przed II wojną światową. Ciągnął się on pasem szerokości około 1 km wzdłuż wydm od Darłówka do Bobolina w gminie Darłowo. To właśnie w tym miejscu testowano największe działo na świecie - gigantyczną armatę „Dorę” o kalibrze aż 800 mm. Jak podają źródła historyczne jej masa sięgała 1350 ton, donośność 40 kilometrów. Przebijała płyty stalowe o grubości 1,2 m. Do dzisiaj można znaleźć tu wiele śladów obecności wojsk niemieckich.

Podobne wrażenia czekają tych, którzy wybiorą się z Darłowa na wschód. Pierwszy fragment pokonujemy mierzeją jeziora Kopań. Od Wicia do Jarosławca jedziemy niemal przez cały czas drogą zamkniętą dla ruchu pojazdów - tak, że po lewej stronie wciąż mamy nadmorski lasek i morze w zasięgu wzroku.

Ostatnia i najdłuższa z tras rowerowych liczy blisko 40 kilometrów i wiedzie przez miejscowości, nad którymi górują potężne wiatraki. Po drodze zwiedzimy Cisowo - Drozdowo - Sulimice - Kowalewice - Stary Jarosław - Krupy.

Czytaj inne artykuły w naszym specjalnym serwisie TURYSTYKA: aktywny wypoczynek, atrakcje turystyczne, imprezy

Dzieje się na Pomorzu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!