Rozmowa Tygodnia GK24. Dziś to pracodawcy szukają, nie...

  Rozmowa Tygodnia GK24. Dziś to pracodawcy szukają, nie pracownicy [WIDEO]

  Joanna Boroń

  Aktualizacja:

  Głos Koszaliński

  Tak dobrze nie było od dawna - wskaźnik bezrobocia w Polsce to 5,9 procent. O rynku pracy i szansach tych, którzy dopiero na niego wkraczają, rozmawiamy z Henrykiem Kozłowskim, dyrektorem koszalińskiego Powiatowego Urzędu Pracy.
  Mamy wyjątkową sytuację. Stopa bezrobocia w Polsce w lipcu wyniosła mniej niż 6 procent. Jak to wygląda w naszym regionie?

  W Koszalinie również mamy rekordy bezrobocia. Jeśli chodzi o samo miasto, to w Koszalinie wstępnie szacowane bezrobocie jest poniżej 5 procent. Powiat, również jak na tę jednostkę organizacyjną, ma wyjątkowo niskie bezrobocie, czyli 12 procent.

  Zbliża się taki moment, w którym skończą się prace sezonowe, to raz, a dwa - młodzi, którzy nie dostali się na studia albo ci, którzy nie planują dalszej nauki, zaczną bardziej energicznie szukać pracy...

  Ofert pracy jest bardzo dużo, właściwie w każdej branży, w każdej dziedzinie znaleźć można oferty pracy.
  Również dla osób, które kończą edukację na gimnazjum, a to spora grupa, dla której pracodawcy przygotowali ofertę. Jest coraz więcej ofert pracy dla chętnych, którzy się zdecydują na podjęcie wysiłku wyuczenia. To są oferty na przykład w zakresie pomocnika budowlanego czy stolarza. Ponadto Powiatowy Urząd Pracy w Koszalinie realizuje największe w woj. zachodniopomorskim projekty aktywizacji młodych ludzi do 30. roku życia: refundację wynagrodzeń przez okres 12 miesięcy - projekt za 13 mln zł, gdzie aktywizacją objęto 1000 osób oraz projekty ze środków Unii Europejskiej - EFS i POWER, na które w latach 2015-2018 przeznaczyliśmy 12 milionów zł, a aktywizacją objęto 1500 osób.

  Kto może nie obawiać się o pracę?

  Coraz więcej pracodawców z branży turystycznej prowadzi całoroczną działalność. Na pewno wzięcie mają wszelkie zawody w hotelarstwie, gastronomii, do tego mechanicy, sprzedawcy, pracownicy budowlani, informatycy...

  Pracodawcy przychodzą do was i płaczą?

  Cóż, mamy sytuację, gdy to nie pracownik szuka pracy, ale pracodawca pracownika.

  POLECAMY:

  Zachęcamy również do korzystania z prenumeraty cyfrowej Głosu Koszalińskiego

  Czytaj treści premium w Głosie Koszalińskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo