Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rozmowa Tygodnia GK24. Historia jako obraz to za mało. To tylko początek [wideo]

Piotr Polechoński
Piotr Polechoński
- Chcemy, aby zainteresowanie historią nie kończyło się na obrazie, ale by obraz ten był zaczynem do poznania przeszłości - mówi Marcin Maślanka.

Jako Grupa Rekonstrukcyjna „Gryf” jesteście już dobrze znani w Koszalinie i nie tylko. Sporo ludzi już wie, że specjalizujecie się w rzetelnym odtworzeniu realiów związanych z działalnością szeroko pojętych żołnierzy wyklętych, w tym przede wszystkim 5 Wileńskiej Brygady Armii Krajowej, której oddziały operowały też w naszym regionie. Teraz jednak rozszerzyliście swoją działalność o nakręcenie i zagranie w profesjonalnym teledysku, który miał właśnie swoją premierę.
To prawda. Teledysk powstał do utworu koszalińskiego zespołu Pampeluna4P „Z podniesioną głową” z albumu „Projekt Patryoci”. Pomysł realizacji takiego wideoklipu i naszego w nim udziału pojawił się już jakiś czas temu, a wpadli na niego nasi koledzy z Pampeluny4P. My również to podchwyciliśmy, stwierdziliśmy, że to jest bardzo dobry sposób, aby koszalińskim widzom i słuchaczom - ale nie tylko im - zaproponować temat żołnierzy wyklętych. Spotkaliśmy się w zeszłym roku, część scen była kręcona wcześniej, część później, potem rzecz jasna był montaż, nasz teledysk nabierał konkretnej formy. Bardzo nam zależało na tym, aby nie był to zlepek kilkudziesięciu ujęć oderwanych od siebie, pokazujących tylko to, w jakim umudurowaniu występujemy, ale aby ten krótki film opowiedział jakąś historię, aby pokazał coś istotnego o tamtych ludziach, w ich dramatycznym położeniu, i aby to było zrozumiałe dla współczesnej widowni.

Czy właśnie taka formuła mówienia o historii jaka wasza - czyli różnego rodzaju imprezy rekonstrukcyjne, w których bierzecie udział, czy właśnie tego rodzaju teledysk, jaki nakręciliście - to najatrakcyjniejszy sposób mówienia o historii, o patriotyzmie? Sposób najbardziej zrozumiały przede wszystkim dla młodych ludzi?
Jestem przekonany, że tak właśnie się dzieje. Pamiętajmy, że już od kilku dobrych lat nasze społeczeństwo stało się społeczeństwem przede wszystkim obrazkowym. Wielu ludzi, w tym głównie młodych, zachowuje się trochę jak niewierny Tomasz - zgodnie z zasadą, że póki nie dotknę, to nie uwierzę. Tak więc przez lekcje żywej historii i takie inicjatywy, jak ten wideoklip do utworu zespołu Pampeluna 4P, chcemy zaszczepić ten ważny według nas temat, podać go w jak najbardziej jak to tylko możliwe atrakcyjnej formule.

Zainteresować najpierw obrazem? Taki jest wasz cel?

Dokładnie tak, ale nie tylko. Dzisiaj młodzież tak właśnie postrzega świat - przez obraz. Ale równie mocno zależy nam na tym, aby to zainteresowanie nie kończyło się tylko na obrazie, ale aby był on początkiem głębszego poznania historii, sięgnięcia do publikacji, książek. Bo tylko wtedy to, co robimy, ma sens. I z tego, co wiemy, bardzo często tak właśnie się dzieje.

Popularne na gk24:

Gk24.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!